Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-23, 14:01 Autor: Joanna Matlak

Za dużo cesarskich cięć. Wicewojewoda Porowska rozmawia z dyrektorami szpitali

Za dużo cesarskich cięć. Wicewojewoda Porowska rozmawia z dyrektorami szpitali [fot. OUW]
Za dużo cesarskich cięć. Wicewojewoda Porowska rozmawia z dyrektorami szpitali [fot. OUW]
Za dużo cesarskich cięć. Wicewojewoda Porowska rozmawia z dyrektorami szpitali [fot. OUW]
Za dużo cesarskich cięć. Wicewojewoda Porowska rozmawia z dyrektorami szpitali [fot. OUW]
Za dużo cesarskich cięć. Wicewojewoda Porowska rozmawia z dyrektorami szpitali [fot. OUW]
Za dużo cesarskich cięć. Wicewojewoda Porowska rozmawia z dyrektorami szpitali [fot. OUW]
Światowa Organizacja Zdrowia i Polskie Towarzystwo Położnicze biją na alarm – szpitale przeprowadzają za dużo cesarskich cięć. W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowano spotkanie w tej sprawie z dyrektorami szpitali i ordynatorami oddziałów ginekologiczno-położniczych z regionu.
WHO rekomenduje, by cesarką kończyło się góra 15% proc. porodów. W Polsce wskaźnik ten sięga już 46%.

- Podobnie jest na Opolszczyźnie. Za rzadko mówi się o tym, że cesarskie cięcie to jednak zabieg chirurgiczny, który jest ryzykowny dla matki i dziecka – mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. - Współczesna medycyna potwierdza, że dzieci urodzone w trybie cesarskiego cięcia mają choroby związane z cukrzycą, otyłością, są choroby immunologiczne, czyli alergie, astmy, dychawice. Oczywiście, że cesarskie cięcie powinno być wykonywane wtedy, kiedy są do tego wskazania i to jest fundamentalne, musimy o tym pamiętać, natomiast to jest wyjście awaryjne.

- Zaleceniem ministerstwa jest, żebyśmy zeszli do poziomu 30 % takich porodów - dodaje wicewojewoda Porowska.

- Liczba cesarskich cięć rośnie z roku na rok i to nie jest dobry trend - mówi Edward Puchała, dyrektor Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu uczestniczący w spotkaniu. - W naszym szpitalu jest co prawda 50 % cięć, ale to są najtrudniejsze przypadki z całego województwa opolskiego, natomiast reszta prawie 50 % jest znieczulanych, więc tak naprawdę to niewiele już rodzi bez znieczulenia.

Wśród państw skupionych w OECD, czyli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Polska jest na 8. miejscu jeśli chodzi o liczbę wykonywanie cesarskich cięć, przed nami jest Turcja z wynikiem 50%, a najmniej cesarskich cięć wykonuje się w Islandii, to jest to 15 %.
Violetta Porowska
Edward Puchała

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »