Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-13, 10:15 Autor: Krzysztof Rapp

Wspomnienie stanu wojennego na Opolszczyźnie. Ponad 150 osób internowanych

Historyczna rekonstrukcja wydarzeń 13 grudnia 1981 r., Kraków © (fot. Djdeaka/pl.wikipedia.org/)
Historyczna rekonstrukcja wydarzeń 13 grudnia 1981 r., Kraków © (fot. Djdeaka/pl.wikipedia.org/)
Dr Zbigniew Bereszyński [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Zbigniew Bereszyński [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Wójcik [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Wójcik [fot. Paula Hołubowicz]
Dziś (13.12) przypada 36. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 13 grudnia 1981 roku na Opolszczyźnie internowano 69 osób. W sumie do końca trwania stanu wojennego ponad 150 osób.
Wśród internowanych był między innymi opolski historyk dr Zbigniew Bereszyński, gość dzisiejszej (13.12) porannej rozmowy "W cztery oczy".

- W pierwszej kolejności internowano te osoby, które były zakwalifikowane z racji wcześniej prowadzonej działalności. Później zaczęło się internowanie osób, które próbowały podejmować jakąś działalność zakazaną dekretem o stanie wojennym, ale władze nie były w stanie im tego udowodnić. Bo gdyby mogły udowodnić, to można było zastosować tymczasowe aresztowanie czy sprawę sądową wszcząć - mówił dr Bereszyński.

W sumie w województwie opolskim aresztowano 99 osób. W pierwszych dniach stanu wojennego rozpoczęły się także procesy tych, którzy prowadzili zakazaną działalność.

- Na ogół te wyroki nie były jakieś szczególnie wysokie. Tutaj sędziowie opolscy dosyć pozytywną opinię mieli, że raczej starali się nie szkodzić. Nawet ci powołani do służby wojskowej i występujący w mundurach, to starali się tak sprawy prowadzić, żeby nie szkodzić. Skala była więc u nas tego wszystkiego mniejsza, bo też nie było na Opolszczyźnie takich dramatycznych wydarzeń jak gdzie indziej - wspomina gość Radia Opole.

Janusza Wójcika, opolskiego opozycjonistę z czasów PRL, służby zamknęły dopiero rok po wprowadzeniu stanu wojennego - choć jak mówił dziś w "Poglądach i osądach" spakowany do więzienia był już 13 grudnia 1981 roku rano.

- Mnie zamknęli rok później, w 1982 roku. Wtedy obawiając się wystąpień w związku z rejestracją Solidarności i rocznicą wprowadzenia stanu wojennego wymyślili coś innego. Nie internowali, tylko zrobili pobór do wojska. I ja akurat byłem w takim obozie w Rawiczu, tam był obóz dla ludzi z kategorią wojskową D. Ja też miałem kategorię D. I w tym obozie było około 150. chłopaków - wspomina Wójcik.

Dodajmy, że dziś (13.12) w Opolu Solidarność organizuje uroczystości upamiętniające 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Początek o godz. 10:00 na skwerze Solidarności. Później w programie nadzwyczajne posiedzenie zarządu regionu, msza święta i wręczenie odznaczeń dla zasłużonych działaczy opolskiej Solidarności.
Zbigniew Bereszyński
Zbigniew Bereszyński
Janusz Wójcik

Wiadomości z regionu

2024-03-29, godz. 15:15 Przed nami Wielkanoc. Jak się przygotowujemy i jakie tradycje kultywujemy? Przed nami Wielkanoc. Dla jednych ten przedświąteczny czas oznacza szał zakupowy i wiosenne porządki w domu, dla innych ważniejsze są przeżycia duchowe. » więcej 2024-03-29, godz. 14:35 Trzecia Droga chce promować lokalnych producentów żywności. W planach stworzenie aplikacji Stworzenie aplikacji mobilnej, która wskaże miejsca dystrybucji lokalnych, opolskich produktów - to pomysł kandydatów Trzeciej Drogi, którzy chcą w ten… » więcej 2024-03-29, godz. 14:00 Poszkodowani stracili 3 tys. złotych. Mężczyzna wyłudzał kody BLIK Kolejne oszustwo 'na BLIK-a' na Opolszczyźnie. Sprawca przejął konto w mediach społecznościowych mieszkanki powiatu nyskiego i wysyłał do jej znajomych… » więcej 2024-03-29, godz. 13:35 Tężnia solankowa uruchomiona po przerwie zimowej. Ruszył sezon "Malinki-Zdrój" Tężnia solankowa w opolskiej dzielnicy Malinka ruszyła. Tym samym rozpoczął się drugi sezon jej działania. » więcej 2024-03-29, godz. 11:45 Wspólne toalety, ogrzewanie z kopciuchów. Zaniedbane kamienice komunalne w Prudniku Zaniedbania remontowe budynków komunalnych w Prudniku sięgają dziesięcioleci. W wielu kamienicach lokatorzy wciąż mają toalety na korytarzach, a mieszkania… » więcej 2024-03-29, godz. 11:08 Wielki Piątek. Dzień ciszy i adoracji w kościołach Dziś (29.03) Wielki Piątek. W Kościele upamiętnia się mękę i śmierć Chrystusa. To jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. W… » więcej 2024-03-29, godz. 10:25 Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, zginął przy próbie ucieczki. Tragiczny wypadek w Opolu Nie żyje 18-letni obywatel Ukrainy, który próbował uciec przed kontrolą drogową. Opolska policja ustala okoliczności tragicznego zdarzenia. » więcej 2024-03-29, godz. 10:04 Ks. Paweł Michalewski: krzyż jest tylko drogą, która prowadzi do życia, do zmartwychwstania Na liturgiczne znaczenie Świąt Wielkanocnych wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole wikariusz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi… » więcej 2024-03-29, godz. 09:00 Dom Expo w Opolu zostaje. Jest zgoda właścicieli na wpis budynku do rejestru zabytków Budynek po byłej cementowani w Opolu, w którym obecnie mieści się Dom Expo nie zostanie wyburzony. Właściciele obiektu przy ul. Kępskiej wyrazili zgodę… » więcej 2024-03-29, godz. 09:00 Gdzie policyjny pies powinien spędzić emeryturę - w kojcu czy nowym domu? [INTERWENCJA] Niespełna 300 komentarzy pojawiło się pod postem umieszczonym kilka dni temu w mediach społecznościowych na profilu Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »