Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-13, 10:15 Autor: Krzysztof Rapp

Wspomnienie stanu wojennego na Opolszczyźnie. Ponad 150 osób internowanych

Historyczna rekonstrukcja wydarzeń 13 grudnia 1981 r., Kraków © (fot. Djdeaka/pl.wikipedia.org/)
Historyczna rekonstrukcja wydarzeń 13 grudnia 1981 r., Kraków © (fot. Djdeaka/pl.wikipedia.org/)
Dr Zbigniew Bereszyński [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Zbigniew Bereszyński [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Wójcik [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Wójcik [fot. Paula Hołubowicz]
Dziś (13.12) przypada 36. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 13 grudnia 1981 roku na Opolszczyźnie internowano 69 osób. W sumie do końca trwania stanu wojennego ponad 150 osób.
Wśród internowanych był między innymi opolski historyk dr Zbigniew Bereszyński, gość dzisiejszej (13.12) porannej rozmowy "W cztery oczy".

- W pierwszej kolejności internowano te osoby, które były zakwalifikowane z racji wcześniej prowadzonej działalności. Później zaczęło się internowanie osób, które próbowały podejmować jakąś działalność zakazaną dekretem o stanie wojennym, ale władze nie były w stanie im tego udowodnić. Bo gdyby mogły udowodnić, to można było zastosować tymczasowe aresztowanie czy sprawę sądową wszcząć - mówił dr Bereszyński.

W sumie w województwie opolskim aresztowano 99 osób. W pierwszych dniach stanu wojennego rozpoczęły się także procesy tych, którzy prowadzili zakazaną działalność.

- Na ogół te wyroki nie były jakieś szczególnie wysokie. Tutaj sędziowie opolscy dosyć pozytywną opinię mieli, że raczej starali się nie szkodzić. Nawet ci powołani do służby wojskowej i występujący w mundurach, to starali się tak sprawy prowadzić, żeby nie szkodzić. Skala była więc u nas tego wszystkiego mniejsza, bo też nie było na Opolszczyźnie takich dramatycznych wydarzeń jak gdzie indziej - wspomina gość Radia Opole.

Janusza Wójcika, opolskiego opozycjonistę z czasów PRL, służby zamknęły dopiero rok po wprowadzeniu stanu wojennego - choć jak mówił dziś w "Poglądach i osądach" spakowany do więzienia był już 13 grudnia 1981 roku rano.

- Mnie zamknęli rok później, w 1982 roku. Wtedy obawiając się wystąpień w związku z rejestracją Solidarności i rocznicą wprowadzenia stanu wojennego wymyślili coś innego. Nie internowali, tylko zrobili pobór do wojska. I ja akurat byłem w takim obozie w Rawiczu, tam był obóz dla ludzi z kategorią wojskową D. Ja też miałem kategorię D. I w tym obozie było około 150. chłopaków - wspomina Wójcik.

Dodajmy, że dziś (13.12) w Opolu Solidarność organizuje uroczystości upamiętniające 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Początek o godz. 10:00 na skwerze Solidarności. Później w programie nadzwyczajne posiedzenie zarządu regionu, msza święta i wręczenie odznaczeń dla zasłużonych działaczy opolskiej Solidarności.
Zbigniew Bereszyński
Zbigniew Bereszyński
Janusz Wójcik

Wiadomości z regionu

2019-07-21, godz. 10:33 Możliwe burze z gradem nad Opolszczyzną! Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega Według przewidywań IMGW Biura Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu w naszym województwie mogą wystąpić gwałtowne burze z opadami gradu. » więcej 2019-07-21, godz. 10:00 Rycerze wracają na zamek w Niemodlinie. Dzisiaj (21.07) staną w szranki Nauka strzelania z łuku, warsztaty tańców dawnych, stanowiska edukacyjne i przede wszystkim walki. W niedzielę na zamku w Niemodlinie odbędzie się I Turniej R ... » więcej 2019-07-21, godz. 09:14 Opolanie chętnie czytają książki podczas wakacji Największą popularnością na wakacjach cieszą się kryminały - tacy autorzy, jak Remigiusz Mróz czy Katarzyna Bonda. » więcej 2019-07-21, godz. 07:48 Najpierw półkolonie, potem kolonie? Wakacje, to czas pierwszych, samodzielnych wyjazdów na letni wypoczynek Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, w jakim wieku można posłać dziecko na obóz, czy kolonię. Chodzi o samodzielność, bezpieczeństwo, aklimatyzację w grupie. » więcej 2019-07-21, godz. 00:50 Feeria barw na Jeziorze Nyskim. Jubileuszowy Festiwal Ognia i Wody Tuż przed godz.23.00 rozpoczęło się pirotechniczne widowisko nad Jeziorem Nyskim. Już po raz 10. w niebo wystrzeliły fajerwerki a tegoroczne pokazy były wyjąt ... » więcej 2019-07-20, godz. 18:52 Głubczyce pełne aktywnych ludzi! Radio Opole gościło na miejscu [ZDJĘCIA] Za nami kolejny wakacyjny plenerowy program Radia Opole! Tym razem gościliśmy w Głubczycach. W naszym studiu przy centrum przesiadkowym pojawiły się osoby zaa ... » więcej 2019-07-20, godz. 18:44 Piknik rodzinny Prawa i Sprawiedliwości w Namysłowie. "Chcemy pokazać, że rodzina jest wielką wartością" Na namysłowskim rynku trwa piknik rodzinny zorganizowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Wśród atrakcji można znaleźć gry i zabawy, poczęstunek, czy występy art ... » więcej 2019-07-20, godz. 18:44 Złot brodaczy w Opolu, czyli o modzie na brodę i pomocy dla ciężko chorej Cysi Po Katowicach przyszedł czas na Opole. W stolicy naszego regionu odbył się pierwszy 'Zlot brodaczy'. Celem akcji jest integracja mężczyzn z długim zarostem a ... » więcej 2019-07-20, godz. 17:53 Śmiertelny wypadek w powiecie strzeleckim. Zginął kierowca ciągnika, przygnieciony przez kierowany pojazd Śmiertelny wypadek na drodze rolniczej w powiecie strzeleckim. O 11:50 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o tym, że na drodze polnej między Wysoką a Niwkami c ... » więcej 2019-07-20, godz. 17:08 Nysa już po raz 10. stanie się areną zmagań pirotechników. Przed nami jubileuszowy Festiwal Ognia i Wody Już dziś (20.07) na plaży Jeziora Nyskiego odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu Ognia i Wody, święta fajerwerków. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »