Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-14, 10:30 Autor: Justyna MaćkowiakJacek Rudnik

Będą rozmawiać o osiągnięciach technicznych, gospodarczych i naukowych Kresowian

Maria Kalczyńska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maria Kalczyńska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Kleszcz ze Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" © (fot. Katarzyna Zawadzka)
Krzysztof Kleszcz ze Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" © (fot. Katarzyna Zawadzka)
Dziś (14.11) spotkanie promujące nową publikację, która powstała pod redakcją prof. Marii Kalczyńskiej - "Osiągnięcia techniczne, gospodarcze i naukowe Kresowian". - To kolejna książka, która powstała przy współpracy z Politechniką Opolską - powiedziała w "Poglądach i osądach" prof. Kalczyńska.
- Książka składa się z trzech części. W pierwszej jest mowa o bogactwie Kresów, historii, poszukiwaniach i odkryciu np. gazu ziemnego w Daszawie w powiecie stryjskim. W drugiej części chcieliśmy powiedzieć o osiągnięciach technicznych, ale w kontekście naukowym pracowników Politechniki Opolskiej. W trzeciej natomiast pokazujemy losy Kresowiaków, którzy osiedlali się na emigracji.

Spotkanie promocyjne dziś o godzinie 17:00 w Bibliotece Głównej Politechniki Opolskiej.

- Organizujemy życie na wsi, w ramach różnych przedsięwzięć nie brakuje zajęć zarówno dla dzieci, jak i osób starszych - przypomniał natomiast w porannej rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Kleszcz, prezes stowarzyszenia Nasz Grodziec. - Dużą część naszej działalności stanowi ochrona dziedzictwa kulturowego przywiezionego przez naszych przodków na Śląsk z Kresów Wschodnich. Historia nowego Grodźca rozpoczęła się w kwietniu 1945 roku, kiedy transport osób wypędzonych spod Lwowa, głównie z Biłki Szlacheckiej, Barszczowic i Jeziernej koło Tarnopola, dotarł na te tereny. Przypomnę, że wysiedlenie samej Biłki i części Jasłowic odbywało się pod lufami karabinów sowieckich. Znaleźli się tutaj w Opolu na stacji, odszukali opuszczoną miejscowość dotychczas zamieszkałą przez Czechów. Z opowieści wiem, że nie było żadnej świadomości, chęci, potrzeby, przypuszczeń, że tutaj zostaną na dłuższy czas - powiedział gość Radia Opole.

Dawni mieszkańcy Biłki Szlacheckiej uznali nowe miejsce zamieszkania za swoje dopiero w latach 70. XX wieku. Mimo pogodzenia się z utratą małej ojczyzny, potomkowie biłczan kultywują zwyczaje kresowe przywiezione przez rodziców i dziadków na Górny Śląsk.

- Przed wojną mieszkali też w Grodźcu Polacy - dodał Krzysztof Kleszcz. - Natomiast na Opolszczyźnie mamy więcej miejscowości zasiedlonych przez ludność kresową np. Wójcice w powiecie nyskim czy Gościęcin pod Koźlem.

Kresowy charakter Grodźca, w opinii prezesa stowarzyszenia, utrzymywał się do lat 80. Później - z racji zmniejszania się liczby najstarszych mieszkańców i postępującej komercjalizacji naszego życia - stopniowo zaczął słabnąć.
Maria Kalczyńska
Krzysztof Kleszcz cz. 1
Krzysztof Kleszcz cz. 3

Wiadomości z regionu

2024-03-28, godz. 18:11 Marcin Ociepa udzielił poparcia kandydatom startującym w wyborach samorządowych Opolski poseł Marcin Ociepa poparł w wyborach samorządowych osoby startujące z list Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Opola i Sejmiku Województwa Opolskiego… » więcej 2024-03-28, godz. 18:00 Rzecznik przedsiębiorców w ratuszu. To propozycja radnego Przemysława Pytlika Rzecznik przedsiębiorców przy urzędzie miasta - takie stanowisko chciałby utworzyć starający się o reelekcję opolski radny Przemysław Pytlik. » więcej 2024-03-28, godz. 17:52 Zderzenie autobusu MZK z autem osobowym w Opolu. Dwie osoby poszkodowane Samochód osobowy zderzył się z autobusem MZK na Chabrach w Opolu. Jak informują strażacy autobusem podróżowało 12 pasażerów, natomiast osobówką dw… » więcej 2024-03-28, godz. 17:50 Szpital ginekologiczny po remoncie i z nowym blokiem operacyjnym. "Mamy komfortowe warunki" Nowoczesne sale operacyjne, najnowszy sprzęt i komfortowe warunki zarówno dla kadry medycznej, jak i pacjentek - tak wygląda blok operacyjny Klinicznego Centrum… » więcej 2024-03-28, godz. 17:35 "Ta kadencja była wyjątkowo spokojna". Radni Opola spotkali się przedostatni raz Za nami przedostatnia sesja Rady Miasta Opola. Dla jednych była podsumowaniem mijającej kadencji, a dla innych okazją do dyskusji przed zbliżającymi się… » więcej 2024-03-28, godz. 17:14 Okradł osiem sklepów w Kędzierzynie-Koźlu. Grozi mu 5 lat więzienia Kradł perfumy, drogi alkohol, kosmetyki oraz odzież, a sprzedawcy ocenili swoje straty na 9 tys. złotych. Sprawca kradzieży w sklepach w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2024-03-28, godz. 16:30 Rośnie temperatura kampanii wyborczej w Kluczborku. Spór o busy Piotra Pośpiecha Nieuprawniony przewoźnik czy reklama wyborcza? Od wtorku (26.03) po gminie Kluczbork kursują cztery busy oklejone wizerunkiem Piotra Pośpiecha, kandydata na… » więcej 2024-03-28, godz. 15:39 Trzy firmy chcą wyremontować ul. Wrocławską. MZD analizuje złożone oferty Remont ul. Wrocławskiej w Opolu coraz bliżej. W przetargu wystartowały trzy firmy. Dzisiaj (28.03) komisja konkursowa otworzyła koperty, sprawdza złożone… » więcej 2024-03-28, godz. 15:17 "Zrobiliśmy bardzo dużo". Radni z PO podsumowali mijająca kadencję - To była kadencja pełna wyzwań i pracy - tak 5,5 roku zasiadania w Radzie Miasta Opola podsumował dziś (28.03) na konferencji prasowej klub Platformy Obywatelskiej… » więcej 2024-03-28, godz. 15:13 Pomysły Trzeciej Drogi na usprawnienia komunikacyjne. "Musimy zmienić sposób myślenia" Transport publiczny mimo wielkich nakładów gmin jest nieefektywny - to diagnoza opolskich polityków Trzeciej Drogi, którzy proponują zawiązanie związku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »