Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-27, 10:00 Autor: Jacek Rudnik (oprac. BW)

Opolskie trzecim regionem w kraju, który będzie walczyć ze smogiem

Smog w Opolu [fot. Marzena Śmierciak]
Smog w Opolu [fot. Marzena Śmierciak]
- Pewien etap pracy mamy już za sobą, po małopolskim i śląskim będziemy najprawdopodobniej trzecim regionem, w którym takie regulacje zostaną przyjęte - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek Antoni Konopka pytany o przygotowania do przyjęcia przez sejmik tzw. uchwały antysmogowej, do czego ma dojść we wrześniu.
Są jeszcze prowadzone pewne konsultacje z samorządami. - Zamierzamy wysłać projekt tej uchwały do samorządów. We wrześniu zaplanowane są dwie sesje sejmiku. Będziemy stawać na głowie, żeby zająć się tym tematem 5 września, ale być może z przyczyn proceduralnych będzie to następna sesja - wyjaśnił wicemarszałek.

Jego zdaniem konsekwencje ograniczeń dotyczących możliwości stosowania konkretnych kotłów oraz paliw o jednoznacznie określonej kaloryczności odczują przede wszystkim mieszkańcy mniejszych miejscowości, właściciele starych domów, w których od lat funkcjonują tradycyjne piece węglowe.

- Staram się być adwokatem mieszkańców obszarów wiejskich. Mieszkam w małej miejscowości i utożsamiam się z nimi. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, żeby stwierdzić, że najmocniej ta uchwała będzie oddziaływać na mieszkańców tych obszarów - dodał Konopka.

Samorząd regionu liczył też, że w poprzedniej kadencji rządu pewne wytyczne dotyczące np. zakazu obrotu paliwami niespełniającymi określonych parametrów zostaną przyjęte odgórnie. Były też apele samorządu regionu, konwentu marszałków, żeby przyjąć działania, których efektem będzie lepsza dostępność do nowoczesnych kotłów, żeby zwiększyć możliwość ich zakupu.

Dziś nasze samorządy nie mają już budżetów na programy pomocowe ułatwiające zakup takich nowoczesnych, spełniających kryteria ekologiczne, pieców. Kolejny problem to przyjęcie okresu przejściowego, w którym byłby czas na wymianę kotłów, których według danych GUS może funkcjonować w opolskich gospodarstwach około 100 tysięcy. W opinii marszałka nadzieję na dofinansowania daje nowy unijny budżet. Trzeba szukać szans w różnych transzach, a przyjęcie przez sejmik uchwały, której zapisy będą niemożliwe do wyegzekwowania, nie poprawi sytuacji z czystością powietrza.
Antoni Konopka cz. 1
Antoni Konopka cz. 2

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »