Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-01-17, 10:03 Autor: Marzena Śmierciak

Zespół mediacyjny ma wypracować kompromis ws. nowego Opola. Komentarze gości RO

Spotkanie przeciwników powiększenia Opola z ministrem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem [fot. Marcin Skomudek]
Spotkanie przeciwników powiększenia Opola z ministrem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem [fot. Marcin Skomudek]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Leja [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Leja [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Strony doszły do punktu, w którym sprawy wracają na poziom regionu. Jest wola kompromisu - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, pytany o efekty wczorajszego (16.01) spotkania w MSWiA w sprawie powiększenia Opola.
Przypomnijmy, w poniedziałek (16.01) w stołecznym Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" o zmianie granic Opola i sporze wokół tego rozporządzenia rozmawiali: minister Mariusz Błaszczak, Sebastian Chwałek, podsekretarz stanu w MSWiA, przedstawiciele protestujących z gm. Dobrzeń Wielki, wójt Henryk Wróbel oraz prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, a także ordynariusz opolski, biskup Andrzej Czaja. Spotkanie to było warunkiem przerwania głodówki w Dobrzeniu Wielkim.

Zgodnie z ustaleniami, do piątku zostanie powołana grupa mediacyjna. Wypracowane przez nią ustalenia ma prezentować wyłącznie mediator.

- Jest cisza mediacyjna i dla dobra samych mediacji powinniśmy mówić jak najmniej. Jesteśmy w takim punkcie po tych miesiącach sporu, w którym rzeczywiście profesjonalna mediacja wydaje się być dobrym pomysłem na to, by znaleźć rozwiązanie - powiedział na naszej antenie Arkadiusz Wiśniewski.

- Ma powstać zespół mediacyjny, w którym mam również mieć swojego przedstawiciela, będzie również reprezentant rządu, wojewoda, reprezentanci protestujących. I będziemy pracować nad kompromisem. Strony wyraziły wolę kompromisu wczoraj - mówił Wiśniewski.

W opinii prezydenta Opola, bardzo dobry pomysł poszerzenia granic stolicy regionu, który sprawdził się w Rzeszowie, przerodził się niepotrzebnie w bitwę polityczną, w którą wmieszali się przypadkowi politycy, co niestety szkodzi całej sprawie.

- Istota problemu leży w konieczności wzmocnienia stolicy regionu, poradzenia sobie z depopulacją oraz zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej - powtórzył na naszej antenie prezydent.

- To zasługa głodujących, że doszło do mediacji - powiedział w "Poglądach i osądach" Marek Leja, wójt Dąbrowy.

- Mimo wsparcia naszych mieszkańców, szczególnie Sławic, Wrzosek, którzy bardzo często pojawiali się w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu (red. gdzie przez przeszło 2 tygodnie była prowadzona głodówka), nikt z moich mieszkańców na tak drastyczny sposób, czyli głodowy się nie zdecydował. Stąd my nie mamy prawa żądać od tych ludzi, by występowali w imieniu wszystkich czterech gmin - tłumaczył wójt Dąbrowy.

Marek Leja - jak powiedział w porannym komentarzu - nie pogodził się ze stratą sołectw dwóch sołectw: Sławic i Wrzosek oraz części Karczowa na rzecz Opola. Jak dodał, 2 stycznia, czyli dzień po formalnym poszerzeniu granic, w jego gminie nie zmieniło się nic, jeśli chodzi o majątek.

- Wygląda na to, że wszystkie te świetlice, remizy, sieci wodno-kanalizacyjne są ciągle nasze. To dzięki naszej dobrej woli - tych trzech wójtów i burmistrz - tak naprawdę ciągle jest tam życie, tzn. my staramy się umowami użyczać miastu do wykorzystania te budynki, tak by straż miała swoje miejsce i mogła jechać do pożarów, żeby dzieci w Sławicach mogły chodzić do szkoły. Przecież ta szkoła jest ciągle gminy, czyli my ją teraz użyczamy miastu Opole instytucji, która się nazywa szkoła bodajże nr 33 w Opolu w budynku Sławic - tłumaczył wójt Dąbrowy.

Opole, przypomnijmy, zostało od stycznia powiększone o 12 sołectw z 4 sąsiednich gmin.
Arkadiusz Wiśniewski cz.1
Arkadiusz Wiśniewski cz.2
Marek Leja cz.1
Marek Leja cz.2

Wiadomości z regionu

2024-04-23, godz. 08:50 Ulica Łąkowa czeka na przebudowę. Mieszkańcy utyskują, co na to MZD? [INTERWENCJA] Czy jest szansa na rewitalizację bądź zagospodarowanie osiedla przy ulicy Łąkowej na Nadodrzu w Opolu? Łąkowa to odnoga ulicy Spychalskiego, gdzie znajduje… » więcej 2024-04-23, godz. 08:50 Święto lasu w Rogożanach. Posadzono 1500 drzew liściastych 1500 sadzonek buków i dębów posadzili w lesie w Rogożanach uczniowie ze szkół podstawowych z Branic i Bogdanowic. Wydarzenie odbyło się w ramach szóstej… » więcej 2024-04-23, godz. 08:40 Prudnik: policja zatrzymała mężczyznę poszukiwanego za przestępstwa narkotykowe 41-letni mieszkaniec powiatu prudnickiego został zatrzymany przez tamtejszą policję za przestępstwa narkotykowe. Był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia… » więcej 2024-04-23, godz. 06:00 Od ofert pracy po debaty. W środę w CWK w Opolu Festiwal Kariery 2024 Ponad trzydzieści stoisk z ofertą edukacyjno-zawodową, prezentacje, panele dyskusyjne oraz wykład motywacyjny muzyka Krzysztofa Skiby. Taką ofertę przygotowano… » więcej 2024-04-22, godz. 20:39 Rada Programowa Radia Opole wyróżniła dziennikarzy Tomasz Wojtyłko - za najciekawszy news, wywiad w 2023 roku, Roman Juranek - za najciekawszą rozmowę, Barbara Tyslik - w kategorii najciekawszy reportaż oraz… » więcej 2024-04-22, godz. 20:36 Porządki na Krakowskiej. Światowy Dzień Ziemi w Opolu Zaopatrzeni w rękawice i worki ruszyli sprzątać główny deptak w centrum miasta. Fundacja Zupa w Opolu zorganizowała dziś (22.04) akcję pod hasłem 'Nasza… » więcej 2024-04-22, godz. 19:45 O społecznym wykluczeniu i kondycji rodzin rozmawiano w Opolu 'Rodzina - od zagrożeń i wyzwań cywilizacyjnych do sukcesów integracyjnych' to temat konferencji zorganizowanej dziś (22.04) na Uniwersytecie WSB Merito Opole… » więcej 2024-04-22, godz. 19:00 Wózek widłowy z klocków i logistyczne kalambury, czyli warsztaty na Politechnice Opolskiej Około 750 uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych weźmie udział do środy (24.04) w 'oPOlskich Dniach Logistyki' na Politechnice Opolskiej. » więcej 2024-04-22, godz. 17:34 Andrzej Kasiura wygrywa z Maciejem Sonikiem w walce o fotel burmistrza Krapkowic Andrzej Kasiura nadal będzie burmistrzem Krapkowic. W drugiej turze wyborów zdobył 63,7 % poparcia, ponownie pokonując Macieja Sonika, który obecnie jest… » więcej 2024-04-22, godz. 17:30 Wygląda jak marsjański łazik, jest pierwszy w kraju i pracuje na polach w powiecie głubczyckim Od kilku tygodni na polach uprawnych przedsiębiorstwa rolnego Top Farms w Głubczycach pracuje pierwszy w Polsce seryjnie produkowany ciągnik autonomiczny. Maszyna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »