Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-04-18, 11:00 Autor: Krzysztof Rapp (oprac. Wanda Kownacka)

Szef SLD w regionie: mówienie, że wybory były nielegalne, to brednie

Adam Kępiński i Piotr Woźniak [fot. Wanda Kownacka]
Adam Kępiński i Piotr Woźniak [fot. Wanda Kownacka]
Ewa Skrabacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ewa Skrabacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
– Nie ma mowy o tym, że sobotnie (16.04) wybory odbyły się z naruszeniem prawa czy statutu partii – to brednie pana Kępińskiego – tak o partyjnym koledze z SLD mówił dziś (18.04) na naszej antenie Piotr Woźniak, nowy szef opolskiej lewicy.
Adam Kępiński zarzucał, że sobotnie wybory szefa SLD w Namysłowie odbyły się z naruszeniem statutu partii i są nielegalne, poprzez zaniżenie liczby członków SLD w regionie.

Piotr Woźniak w porannej rozmowie „W cztery oczy” przekonywał, że legalność sobotnich wyborów poświadczył swoją obecnością Włodzimierz Czarzasty, szef Sojuszu w Polsce.

– Na zjeździe była odpowiednia liczba członków, powiaty miały odpowiedni czas na zgłaszanie wykazu osób, które się na nim pojawią. Zarząd wojewódzki do każdej z tych osób dzwonił, na tej podstawie ustalono kworum, błędne jest też rozumowanie, że nie było reprezentacji z wielu powiatów. Sam zarząd – bo odbyła się pierwsza rada wojewódzka – jest wybrany z kilku powiatów: prudnickiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, nyskiego, namysłowskiego, oczywiście opolskiego, strzeleckiego. Czyli mamy paletę niemalże wszystkich powiatów – podkreśla Woźniak.

Jakie zadania wyznaczył sobie nowy – stary szef opolskiej lewicy? – Chcemy wyjść z nowymi pomysłami. Po pierwsze ochrona zdrowia, właściwe w wielu aspektach jej brak. Zamierzamy powołać pełnomocnika wojewódzkiego do spraw praw pacjenta. Będziemy chcieli na bieżąco monitorować, jaka jest jakość lecznictwa na Opolszczyźnie. Drugi wątek, z którym planujemy na pewno wyjść, to podwyższenie płacy minimalnej do poziomu 2500 zł brutto przynajmniej – wyjaśnia szef SLD w regionie.

Każdy z powiatów będzie też obligowany do monitoringu i bieżącego komentowania tego, co dzieje się w partii w danym powiecie.

Piotr Woźniak mówił o polityce grubej kreski i nowym otwarciu bez oglądania się na przeszłość i wcześniejsze potknięcia SLD.

O sytuacji polskiej i opolskiej lewicy rozmawialiśmy także w "Poglądach i osądach". Gościem programu była dr Ewa Skrabacz, politolog z Uniwersytetu Opolskiego.

- Lewica nadal jest w defensywie. Nic nie wskazuje na to, by mogło się to zmienić - powiedziała na antenie Radia Opole dr Ewa Skrabacz, komentując sobotnie wybory opolskiego lidera Sojuszu Lewicy Demokratycznej, które ponownie wygrał Piotr Woźniak. W zjeździe uczestniczył lider SLD Włodzimierz Czarzasty, który zapowiedział nowe otwarcie i przypomniał, że Sojusz nadal ma 23 tysiące członków. Piotr Woźniak przyznał jednak n a antenie Radia Opole, że na całej Opolszczyźnie SLD ma dziś tylko 48 radnych.

- Chętnie bym pomilczała, co w radiu niespecjalnie się sprawdza, ale rzeczywiście, jeżeli odniesiemy to jeszcze do tej deklarowanej liczby członków w kraju, bo sama Opolszczyzna to kilkuset, to widać skalę dramatu SLD, bo chyba takiego słowa spokojnie możemy użyć - mówi nasz ekspert.

Dr Skrabacz przypomniała, że w ostatnich kliku latach opolski Sojusz kojarzył się głownie z wewnętrznymi sporami. Jej zdaniem, sobotnie wybory mogą tego nie zmienić.

- Na Opolszczyźnie nie mamy nowego lidera, jest stary - nowy lider, no ale z kolei ten klimat w SLD, te ciągłe spory, bo przecież nie zostały one ucięte tymi nowymi wyborami, wciąż ten stary osad przywołują - dodaje dr Skrabacz.

Przypomnijmy: legalność sobotnich wyborów zakwestionował już były poseł SLD Adam Kępiński. Wcześniej z partii odszedł były poseł i długoletni lider opolskiego Sojuszu Tomasz Garbowski.
Piotr Woźniak cz. 1.
Piotr Woźniak cz. 2.
Ewa Skrabacz

Wiadomości z regionu

2024-11-23, godz. 18:30 Mają pomysły na ochronę Nysy i Głuchołaz przed powodzią. Konferencja w Jarnołtówku Ochrona przeciwpowodziowa Głuchołaz, Nysy i miejscowości tych gmin była tematem konferencji zorganizowanej w Jarnołtówku. Organizatorzy podkreślają, że… » więcej 2024-11-23, godz. 16:00 Ostrzeżenie IMGW. W nocy i rano w regionie marznące opady Biuro prognoz IMGW przewiduje słabe opady marznącego deszczu i mżawki powodujące gołoledź. » więcej 2024-11-23, godz. 16:00 Są w gronie krajowych liderów. Oddziału PTTK w Prudniku działa już 70 lat 70-lecie działalności świętuje dzisiaj (23.11) oddział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku. Jest jedną z najaktywniejszych organizacji turystycznych w kraju… » więcej 2024-11-23, godz. 14:00 Rolnicy poszkodowani w powodzi nie będą płacić składek KRUS. Ale trzeba pamiętać o oświadczeniu Opolski KRUS przypomina, że poszkodowani we wrześniowej powodzi są zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników i na ubezpieczenie… » więcej 2024-11-23, godz. 13:30 Notariusze udzielają bezpłatnych porad w Opolu. "Takie akcje są potrzebne" Dużym zainteresowaniem cieszy się opolska odsłona ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej notariuszy. Chętni mogą dzisiaj do 16:00 skorzystać z bezpłatnej… » więcej 2024-11-23, godz. 13:00 Aptekarz nie tylko leki sprzedaje, także edukuje o zdrowiu Na otwarte i bezpłatne webinary o zdrowiu zaprasza w najbliższy poniedziałek (25.11) Opolska Okręgowa Izba Aptekarska i opolski oddział Polskiego Towarzystwa… » więcej 2024-11-23, godz. 11:30 Naprawa wałów, wyrw i koryt. Wody Polskie usuwają skutki powodzi w gminie Głuchołazy 12 milionów złotych wydały do tej pory Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na działania naprawcze po powodzi w gminie Głucho… » więcej 2024-11-23, godz. 10:55 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na krajowej "42" Wypadek na DK42 w Gręboszowie, to jest odcinek 'krajówki' z Namysłowa do Kluczborka. » więcej 2024-11-23, godz. 09:57 Są pieniądze na most tymczasowy w Krapkowicach. Jest szansa, że będzie gotowy przed świętami Jest dotacja Ministerstwa Finansów na budowę mostu tymczasowego na rzece Osobłoga w Krapkowicach. Przeprawa na drodze krajowej numer 45 została uszkodzona… » więcej 2024-11-23, godz. 07:00 Grodków liczy na miliony za wiatraki. Za miesiąc turbiny mają pracować z pełną mocą Kilka milionów złotych rocznie może zasilać budżet gminy Grodków tytułem podatku od nieruchomości za grunty, na których stoją turbiny wiatrowe. Pod miastem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »