Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcin Fronia o tym, że nordycki system państwa…
2019-11-25, 12:21 Autor: Maciej Wajler

Marcin Fronia o tym, że nordycki system państwa opiekuńczego sprawdza się nie tylko w sferze socjalnej

Marcin Fronia o tym, że nordycki system państwa opiekuńczego sprawdza się nie tylko w sferze socjalnej
- Czy Szwecja dalej jest legendarną krainą dobrobytu? To zależy, do czego ją porównamy. Jeśli porównamy ją do Szwecji sprzed kilku dekad, to można dyskutować i takie dyskusje są w Szwecji prowadzone - mówił w Loży Radiowej Marcin Fronia, dyrektor wykonawczy Fundacji Norden, niezależnego ośrodka badawczego, który przyjechał do Opola na konferencję poświęconą państwo opiekuńczemu (współorganizowaną przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej) - Do nas mogą docierać głosy, że Szwecja jest w kryzysie, że pewne elementy państwa opiekuńczego także są w kryzysie. Jeśli jednak porównamy Szwecję z lat 70. do krajów Europy Środkowej, to przepaść pod względem jakości życia była ogromna. I ten system nadal działa sprawnie - dodał.
Fronia mówi, że Szwecja zaczęła budować swój model państwa dobrobytu w latach 20. minionego wieku. Jak wielki sukces osiągnęła, można zobaczyć w muzeach, które pokazują, jak skrajnie biednym narodem byli kiedyś Szwedzi, mieszkający w chatach, gdzie zamiast podłóg były klepiska.

- Ten system socjalnych zabezpieczeń rósł wraz z siłą szwedzkiej socjaldemokracji, która przez dekady była najsilniejszą partią i budowała system społeczny oparty na równym dostępie do zabezpieczeń socjalnych. Taki, który pozwalał wszystkim członkom społeczeństwa na dobre życie - mówił nasz gość.

Fronia zaznaczył przy tym, że całkowicie błędny jest stereotyp, jakoby państwo opiekuńcze rozleniwiało. Dowodem, że tak nie jest, może być fakt, że Szwecja jest dziś najbardziej innowacyjnym krajem Unii Europejskiej. Zapytaliśmy jednak, czy ten system nie jest przypadkiem nadopiekuńczy, czego przykładem mogą być kontrowersyjne ingerencje urzędników socjalnych w życie rodzinne, o których co jakiś czas donoszą media.

- Kontrowersyjne z punktu widzenia naszej wrażliwości. Dla Szwedów są one czymś normalnym, oni godzą się na to, by państwo dużo o nich wiedziało, z drugiej strony dostęp do wiedzy na temat urzędów, ale także innych obywateli, jest tam znacznie większy niż u nas - opowiada.

Fronia tłumaczy przy tym, że pewne polityczne zawirowania, czyli wzrost siły populistów i osłabienie demokracji, to reakcja na problemy związane z masową imigracją, także z krajów o diametralnie odmiennej tradycji. Przez lata Szwecja przyjmowała ponad 100 tysięcy osób rocznie.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »