Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ks. Waldemar Musioł o powodach do mikroradości…
2018-01-08, 14:32 Autor: Ewa Skrabacz

Ks. Waldemar Musioł o powodach do mikroradości, czyli o wnioskach z najnowszych statystyk Kościoła Katolickiego

Ks. Waldemar Musioł o powodach do mikroradości, czyli o wnioskach z najnowszych statystyk Kościoła Katolickiego
- Mamy powody do mikroradości, że jednak procent ludzi, którzy odchodzą od Kościoła na terenie naszej diecezji jest niewielki. Dominicantes, czyli liczba osób uczęszczających na niedzielną Eucharystię utrzymuje się na terenie Diecezji Opolskiej na stałym poziomie – tak o najnowszym raporcie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego mówił ks. Waldemar Musioł, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Opolu.
- Gdybym był statystykiem, socjologiem to byłbym skłonny do większego optymizmu, widziałbym szklankę do połowy pełną. Ale ponieważ jestem duszpasterzem, to muszę ją widzieć w połowie pustą. Chodzi o kategorie ewangeliczne: gdy jest 100 owiec pod opieką, a 54 z nich się zagubiło, pasterz nie może się cieszyć, musi reflektować, pytać dlaczego i szukać dróg, by te owce sprowadzić z powrotem do owczarni – mówił ks. Musioł.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego prowadzi badania od lat 80., kiedy wskaźnik dominicantes był na poziomie powyżej 50 proc. W ciągu 40 lat nastąpił spadek o niemal 20 proc. Naszego gościa zapytaliśmy o przyczyny odnotowywanych zmian.

- Obserwując naszą rzeczywistość i wnioskując logicznie, można wskazać m.in. na szeroko pojętą laicyzację życia. Wskaźnikami tej laicyzacji jest wzrost jakości życia, koncentracja na wartościach materialnych czy migracje, które wiążą się ze zmianą miejsca zamieszkania, a często i z oddaleniem od wartości, tradycji wyniesionych z domu rodzinnego. Na terenie naszej diecezji mocno na obniżenie wskaźnika dominicantes wpłynął wzrost emigracji zarobkowej – mówił dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.

W kategorii communicantes, dotyczącej liczby osób przystępujących do Komunii Świętej, Diecezja Opolska znajduje się na drugiej pozycji.

- To nas bardzo cieszy. Wzrastający wskaźnik communicantes sugeruje, że w ludziach wierzących jest potrzeba głębszego przeżywania Eucharystii. Możemy więc optymistycznie stwierdzić, że wskaźnik ten pokazuje, iż wiara tych, którzy przychodzą do kościoła jest głębsza, czyli oparta na osobistej więzi z Panem Bogiem. To trend powszechny w Kościele w Polsce. Pokazuje on, że obok wierności tradycji, która do pewnego czasu wystarczała, aby praktykować, dochodzi też głębsze przeżywanie wiary, jako spotkania z Panem Bogiem – mówił ks. Musioł.

Naszego gościa zapytaliśmy także o trwające właśnie odwiedziny duszpasterskie, czyli tzw. kolędę. Ks. Waldemar Musioł zapewniał, że z tej okazji opolanie chętnie otwierają nie tylko drzwi, ale i serca.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »