Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Janusz Pospolita o tym, co by się stało…
2016-07-13, 13:45 Autor: Aneta Skomorowska

Prof. Janusz Pospolita o tym, co by się stało, gdyby zabrakło prądu i rozbudowie Elektrowni [FILM]

Zobacz rozmowę z prof. Januszem Pospolitą [Loża Radiowa]
- To byłby kataklizm na miarę biblijnego potopu - powiedział prof. Janusz Pospolita, pytany o to, co stałoby się gdyby zabrakło prądu. Z gościem Loży Radiowej rozmawialiśmy o potrzebach energetycznych Polski.
Z prof. Januszem Pospolitą rozmawiają Aneta Skomorowska i Piotr Wójtowicz
W naszym kraju może brakować mocy przy niesprzyjających warunkach klimatycznych takich jak susza i upały, co może stanowić zagrożenie dla funkcjonowania przemysłu. - Rozbudowa Elektrowni Opole pomoże w zaspokojeniu tych potrzeb, bo nowe bloki energetyczne będą produkowały 1800 MW. Należy jednak pamiętać, że prowadzone inwestycje w elektrowniach zastąpią niektóre stare bloki na przykład w Kozienicach czy w Łaziskach - powiedział prof. Pospolita. Dodał, że i tak Polska musi być połączona liniami energetycznymi z sąsiednimi krajami, aby sobie na wzajem pomagać.
- Energia, na którą powinniśmy stawiać powinna spełniać trzy kryteria być energetyką wysokosprawną, korzystającą w sposób rozsądny ze środowiska i dobrze zakotwiczoną w rachunku ekonomicznym - uważa. - Powinniśmy więc iść zarówno w energetykę opartą na węglu i tę opartą na odnawialnych źródłach energii - dodał profesor. Uważa on, że Polska powinna wybudować także elektrownię jądrową.

Jeśli zaś chodzi o rozbudowę Elektrowni Opole, to nie będzie ona emitowała do środowiska wielu zanieczyszczeń.
- W nowych blokach spaliny są wypuszczane przez chłodnię kominową, ale najpierw są oczyszczane. Do powietrza wypuszczany jest tylko dwutlenek węgla - wyjaśnił prof. Pospolita. - Chłodnie kominowe będą miały po 185 metrów wysokości, komin ma 250 metrów. To jedne z najwyższych budowli w Polsce, musimy sobie to uświadomić - dodał.

Profesor Politechnik Opolskiej mówił także o ty, co by się stało, gdyby była dłuższa przerwa w dostawie prądu. - Nie zauważamy, że energia elektryczna jest teraz podstawowym dobrem. W zimie byłoby zimno, bo systemy grzewcze oparte są na wodzie, która jest przepompowywana przez urządzenia działające na prąd. Wszelka produkcja żywności stanęłaby a żywność przechowana w chłodniach uległaby zepsuciu - powiedział.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »