Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Małgorzata Jarosińska-Jedynak o dostępności:…
2022-11-07, 17:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Małgorzata Jarosińska-Jedynak o dostępności: Mamy dziesiątki lat zaniedbań

Małgorzata Jarosińska-Jedynak o dostępności: Mamy dziesiątki lat zaniedbań
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej o:
- Targach Dostępności w Opolu,
- 4 latach funkcjonowania programu Dostępność Plus,
- dostępności w kulturze i turystyce.
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej od czterech lat realizuje program Dostępność Plus w ramach którego chcemy niwelować bariery nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale też dla seniorów, matki poruszającej się z wózkiem dziecięcym, dla każdej osoby, która ma czasowe problemy z poruszaniem się - powiedziała w Otwartym Mikrofonie wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W Opolu trwają (7-8.11) pierwsze w Polsce Targi Dostępności. Jak dodała goszcząca w Radiu Opole wiceminister Jarosińska Jedynak cztery lata pokazują jak wiele jest do zrobienia, ale też jak głośno trzeba o tym mówić.

- Chcemy, aby przez takie inicjatywy jak dzisiejsza pokazywać najlepsze rozwiązania i inicjatywy, jak możemy poprawiać życie osób ze szczególnymi potrzebami - wyjaśniła.
W ciągu czterech lat funkcjonowania projektu Dostępność Plus na udogodnienia dla osób ze szczególnym potrzebami wydano 14 mld złotych z 23 mld przeznaczonych na projekt do 2025 roku.

- Udało się zrealizować bardzo wiele inicjatyw. Około stu projektów jest dzisiaj realizowanych. Mówimy o szkołach, uczelniach, placówkach służby zdrowia, transporcie publicznym. Pomagamy też jednostkom samorządu terytorialnego dostosowywać obiekty publiczne do potrzeb osób z niepełnosprawnością, ale też szkolimy, bo bardzo ważne jest przełamanie barier wewnętrznych w stosunku do osób z niepełnosprawnością - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Aby dostępność stała się częścią naszej rzeczywistości konieczna jest także zmiana wielu przepisów prawa.

- W ramach ustawy o zapewnieniu dostępności robimy też przegląd prawa, który pokazuje, gdzie jeszcze potrzebne są zmiany, aby dostępność wchodziła w aspekty życia codziennego - powiedziała wiceminister. - Rozmawiamy o konkretnych szczegółach. Na przykład dotyczące windy w budynku. Dzisiaj budynki czteropiętrowe i wyższe muszą mieć windę, chcemy, aby znacznie niższe budynki miały windę. Mówimy o uzyskiwaniu prawa jazdy przez osoby niesłyszące, zmiany w egzaminach, to są takie właśnie szczegółowe rozwiązania. Jest bardzo dużo do zrobienia. To są dziesiątki lat zaniedbań.

Dużo do zrobienia jest także w zakresie dostępności kultury i turystyki. Co konkretnie? Posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz także

2022-10-21, godz. 18:38 Anna Zalewska o walce o tańszą energię i o funduszach dla Polski - To żmudna praca polskiego rządu, dzięki której udało się pozyskać odpowiednią większość dla pomysł regulacji cen energii - w ten sposób europosłanka… » więcej 2022-10-21, godz. 17:30 Red. Magdalena Ogórek o zeznaniach wspólnika Falenty i Marszu Niepodległości Gorąco i burzliwie było w minionym tygodniu w polskiej polityce - mówi red.Ogórek, wskazując m.in. na sprawę zeznań wspólnika Marka Falenty. » więcej 2022-10-21, godz. 17:25 Wójt gminy Skoroszyce o zamieszaniu wokół opiekunów uczniów niepełnosprawnych - Nic bardziej błędnego! - tak komentuje zarzuty pod jej adresem o to, że nie chce dać pieniędzy na opiekunów osób niepełnosprawnych w szkole w Skoroszycach… » więcej 2022-10-21, godz. 17:15 Rzecznik KW PSP Opole o bezpiecznym użytkowaniu urządzeń grzewczych Państwowa Straż Pożarna w województwie opolskim odnotowuje coraz więcej zdarzeń związanych z wystąpieniem tlenku węgla w lokalach mieszkalnych. Czad bywa… » więcej 2022-10-21, godz. 17:00 Alicja Gawinek: jak przygotować się do pracy z wolontariuszami - Dużo ciekawych , inspirujących rzeczy, więc mamy wiele refleksji i wyzwań na przyszły rok - tak Alicja Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw… » więcej 2022-10-20, godz. 17:05 O podwyżkach dla sfery budżetowej w debacie "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" Związki zawodowe domagają się 20 procentowych podwyżek dla sfery budżetowej. Czy to dużo? Czy może nazbyt dużo? Zastanawiali się nad tym goście czwartkowej… » więcej 2022-10-19, godz. 17:45 Krzysztof Potaczek o policyjnej akcji protestacyjnej pod nazwą "41" - Jeżeli minister nie chwyci za słuchawkę i nie zadzwoni, by rozmawiać, to zobaczy nas pod swoim budynkiem - zapowiada Krzysztof Potaczek, zastępca przewodniczącego… » więcej 2022-10-19, godz. 17:00 Konrad Gęsiarz o oddaleniu zarzutów w sprawie szpitala i budowie nowego budynku szkoły specjalnej Nie było żadnego "złotego spadochronu", ani żadnego naruszenia interesu publicznego - mówi starosta powiatu namysłowskiego Konrad Gęsiarz, komentując decyzję… » więcej 2022-10-18, godz. 17:00 Co tam Panie w polityce? Piotr Gociek i Piotr Semka komentują! W "Otwartym mikrofonie" dzisiaj cotygodniowy cykl "Co tam Panie w polityce". Piotr Gociek i Piotr Semka skupili się tym razem na sprawach międzynarodowych, ale… » więcej 2022-10-17, godz. 19:15 Marcin Oszańca: coraz więcej osób zgłasza do mnie różne nieprawidłowości w różnych częściach regionu tam, gdzie… Marcin Oszańca, lider PSL na Opolszczyźnie o: - sprawie gruntów Top Farms - problemach producentów drobiu i jaj - dopłatach unijnych dla rolników » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »