Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Nie wierzę Donaldowi Tuskowi' - Anna Zalewska o…
2024-05-16, 09:32 Autor: Daniel Klimczak

"Nie wierzę Donaldowi Tuskowi" - Anna Zalewska o pakcie migracyjnym i pracach nad polską elektrownią atomową

"Drożyzna, w tym ceny energii są dowodem, że nie ma komu ufać" Anna Zalewska gościem Radia Opole
We wtorek przyjęto unijny pakt migracyjny. Choć Polska była przeciwna tym rozwiązaniom, premier Donald Tusk zapewniał, że nasz kraj przez nie nie ucierpi, a wręcz może okazać się beneficjentem. Takiego stanowiska nie podziela europoseł Anna Zalewska, która przekonywała na antenie Radia Opole, że przyjęcie przez Polskę uchodźców z Ukrainy nie będzie kwalifikowane jako wypełnianie obowiązków wynikających z tego paktu.
- Proszę nie wierzyć Donaldowi Tuskowi, który wmawia państwu, że coś załatwi. Nic na razie nie załatwił - wskazywała.

Jak przekonywała Anna Zalewska, unijne instytucje nie przewidują, że Polska może zostać zwolniona z przyjmowania dodatkowych migrantów, ponieważ Ukraińcy zaaklimatyzowali się w naszym kraju.

Zapytana o to, na jakiej podstawie wyciąga takie wnioski, europosłanka PiS mówiła, że to przekonanie wynika z jej obserwacji i rozmów z unijnymi urzędnikami.

- Ja znam opinię urzędników, komisarz. Znam opinię parlamentarzystów. Wiem, jaki jest pomysł, jaki jest plan i nie wierzę Donaldowi Tuskowi.

Na uwagę, że wiążące decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, nasza rozmówczyni wskazywała, że nastąpi to w przyszłości.

- Do roku 2026 rozpocznie się przygotowanie, między innymi poszukiwanie miejsc. Będą również szukać pracowników, którzy będą tymi nielegalnymi imigrantami się zajmować - mówiła.

Z naszą rozmówczynią poruszyliśmy też kwestię opłat za energię elektryczną. Jak przekonywała, winne spodziewanych podwyżek są kończąca się tarcza rządowa, a także europejski system handlu uprawnieniami do emisji CO2.

- Ten system chcą Niemcy i Francuzi ustabilizować. Mówię to z duża ironią, bo chcą ustabilizować na poziomie 200 euro za tonę, czyli prawie 3-krotnie wyższym, niż w tej chwili jest. To przekłada się na cenę energii - tłumaczyła.

Naszego gościa zapytaliśmy też o prace nad polską elektrownią atomową. Jak przekonywała, obecny rząd marnuje wysiłki poprzedników, rezygnując z zapoczątkowanych inwestycji.

- Wszystko zostało przygotowane, jest zrobione, a już wiemy, że Donald Tusk chce z tego rezygnować i przesuwać, czyli znowu nie dojdzie to do skutku - powiedziała.

Zapytana, czy wierzy, że dożyjemy czasów, w których do polskich gospodarstw popłynie prąd produkowany w polskiej elektrowni atomowej, Anna Zalewska wskazywała, że tak. Jak jednak podkreśliła, aby tak się stało, musi dojść do zmiany rządu.
Z Anną Zalewską rozmawia Daniel Klimczak (16.05.2024)

Zobacz także

2024-08-29, godz. 08:45 "Potrzebne są zmiany w kierunku konsolidacji" - Jolanta Wilczyńska o przyszłości opolskich szpitali i nowej szkole… Starostowie rozmawiali wczoraj z wojewodą na temat przyszłości opolskich szpitali. Czy szykuje się rewolucja w opolskiej ochronie zdrowia? O to w czwartkowy… » więcej 2024-08-28, godz. 08:47 "Język polityki jest zbyt ostry" - Arkadiusz Wiśniewski o nowym stadionie, opolskich szkołach oraz Campusie Polska … Opolskie szkoły w obliczu nowego roku szkolnego, prace przy budowie opolskiego stadionu oraz miejskie inwestycje były tematami Porannej Rozmowy Radia Opole w… » więcej 2024-08-27, godz. 09:04 "To nie jest wycie o kasę" - ks. prof. Jerzy Kostorz o proteście katechetów i zmianach w nauczaniu religii Wraz z nowym rokiem szkolnym w życie wejdą nowe zasady nauczania religii. To między innymi możliwość łączenia klas w sytuacji niewielkiego zainteresowania… » więcej 2024-08-26, godz. 09:04 "Sołtysi otrzymują jałmużnę za swoją pracę" - Józef Wilczek w Radiu Opole Niewystarczające finansowanie, spadające zaangażowanie społeczeństwa oraz skomplikowane procedury i brak jednomyślności z władzami gminy - to najważniejsze… » więcej 2024-08-23, godz. 08:53 "Kultura pracy w sejmie lekko rozczarowuje" - Paweł Masełko w Radiu Opole Po stu dniach pracy w Sejmie Radio Opole pyta opolskiego posła Pawła Masełko, na ile skutecznie udaje się sygnalizować w izbie najważniejsze problemy samorządów… » więcej 2024-08-22, godz. 09:37 "Sytuacja na Dzierżnie nie przełożyła się na nasze wody" - Piotr Tarapata w Radiu Opole Ponad 100 ton martwych ryb wyłowiono dotychczas z jeziora Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego na Śląsku. To efekt zakwitu złotej algi. Czy podobna katastrofa… » więcej 2024-08-21, godz. 09:10 "Jeszcze wiele może się zdarzyć" - Włodzimierz Skalik o kandydaturze Sławomira Mentzena w wyborach prezydenckich Konfederacja, jako pierwsza duża siła polityczna, wskazała wczoraj swojego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Będzie nim Sławomir Mentzen… » więcej 2024-08-20, godz. 09:25 "Diabeł tkwi w szczegółach" - Radosław Roszkowski o propozycjach nowych zasad finansowania gmin i powiatów - Wydaje się, że to dużo, ale po rzetelnej analizie okazuje się, że kwota może być niewystarczająca - tak wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole starosta… » więcej 2024-08-19, godz. 09:43 "Ta ofensywa bardzo podniosła morale" - dr Bartosz Maziarz w Radiu Opole (19.08.2024) Ukraińskie wojsko walczy już nie tylko w granicach swojego kraju, ale także zdobywa kolejne tereny w Rosji. Jakie znaczenie ma trwająca ofensywa i czy Ukraińcy… » więcej 2024-08-16, godz. 09:09 "Same procedury nie zagwarantują rozwiązania problemu przemocy" - Anna Wołoszczuk o "Lex Kamilek" Do 15 sierpnia instytucje, które pracują z dziećmi, musiały wdrożyć rozwiązania zawarte w nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwane "lex Kamilek"… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »