Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-08-31, 20:00 Autor: Maciej Marciński

Gogolin kolejnym pięknym miejscem na wakacyjnej trasie Radia Opole i NTO [ZDJĘCIA i FILM]

Gogolin na wakacyjnej trasie Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" [fot. Maciej Marciński]
Gogolin na wakacyjnej trasie Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" [fot. Maciej Marciński]
"Poszła Karolinka do Gogolina". Trwa wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj (31.08) byliśmy w gminie Gogolin.
- Skąd szła do Gogolina Karolinka? Pierwotna wersja była taka, że skoro w piosence jest motyw o moście, to musiała być jeszcze jakaś rzeka. Najprawdopodobniej szła gdzieś od strony Krapkowic. Miałem w ręku nuty z 1926 roku i tam było napisane, że z okolic Gorazdze, czyli Górażdży. Zasadnicze pytanie: skąd szła? Nie wiadomo - mówi Wawrzyniec Jasiński, lokalny historyk.

Gmina Gogolin słynie między innymi z Kamienia Śląskiego. To cisza, spokój i piękna przyroda z niezwykłymi okazami fauny i flory - informuje nasz lotny reporter Krzysztof Dobrowolski.

- Najlepszym okazem - z punktu widzenia medialnego - jest topola czarna. To drzewo, które rośnie na międzywalu Odry, w okolicach miejscowości Obrowiec, która ma obwód 955 centymetrów. Kilka osób musiałoby się chwycić, żeby uchwycić ten obwód. U podstawy tego drzewa zagnieździły się, zrobiły sobie takie miejsca do nocowania bobry. Są tam bardzo ładne jamy, nory z bobrami - mówi prof. Grzegorz Kusza z Uniwersytetu Opolskiego.

Kamień Śląski to nie tylko Sanktuarium św. Jacka, lotnisko i tor wyścigowy, ale także pole golfowe. Jeszcze nie 18-dołkowe, na razie 9-dołkowe, ale uznawane jest za jedno z lepszych w Polsce.

Jutro (1.09) wakacyjna akcja Radia Opole i NTO dotrze do Prószkowa.
Radio Opole i NTO w Gogolinie
Wody Mi Daj (Kwiat Jabłoni) w wykonaniu Emilki i Tymoteusza Bartkowiaków z Gogolina
Gogolin na wakacyjnej trasie Radia Opole

Zobacz także

1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »