Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-08-22, 19:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

Gmina Radłów kolejnym przystankiem na naszej wakacyjnej trasie [FOTO, WIDEO]

Radłów na wakacyjnej trasie Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" [fot. Maciej Marciński]
Radłów na wakacyjnej trasie Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" [fot. Maciej Marciński]
Ulewny deszcz i niesprzyjająca pogoda nie zniechęciła nas do odwiedzenia kolejnej gminy w ramach akcji "70 gmin na 70-lecie Radia Opole". Dziś (22.08) nasza radiowa ekipa razem z dziennikarzami NTO zawędrowała do gminy Radłów. Na brak zieleni i przyrody nie można tu narzekać. Jednak to nie jedyne uroki, jakie kryje w sobie ta gmina.
Gmina Radłów jest jedną z tych nielicznych, która tradycje regionalne mocno kultywuje. Przykładem są Krzyżoki, czyli procesja konna, odbywająca się w I dzień świąt wielkanocnych. O tej lokalnej tradycji opowiedział nam Damian Świtała, który uczestniczy w niej od ponad 40 lat.

- W czasie Krzyżoków się modlimy. Wyruszamy spod kościoła, gdzie najpierw jest błogosławieństwo księdza proboszcza z figurką Chrystusa Zmartwychwstałego. Potem Krzyżoki jadą i naszym pierwszym przystankiem jest cmentarz, gdzie modlimy się za zmarłych. Następnie z pieśniami wielkanocnymi podążamy dalej.

Jednak nie samymi tradycjami gmina może się pochwalić. To właśnie tu mieszka jedyna kobieta w Polsce, która bierze udział w zawodach drwali. A jest nią Dajana Pluskota.

- Tą pasją zaraził mnie mój tata, który też pracuje w lesie razem z mamą. To oni sprawili, że poczułam, że to jest coś, co chce robić w życiu. Zaczęli też zabierać mnie na zawody
międzynarodowe, które odbywają się tu niedaleko, w Bobrowej. Mój rekord życiowy to ścinka drzewa na tych zawodach, gdzie zajęłam trzecie miejsce. Ścięłam drzewo w idealnie wyznaczonym cel, na palik. Ścięcie zajęło mi 3 minuty i 12 sekund, a była to sosna w wieku rębności.

Oprócz tego w gminie można spotkać wiele ciekawych, historycznych miejsc, a także legend. Jutro (23.08) nasza wyjazdowa ekipa zamelduje się w gminie Kietrz.
Damian Świtała
Dajana Pluskota
Radłów - "70 gmin na 70-lecie Radia Opole"

Zobacz także

2022-08-19, godz. 17:45, Wiadomości z regionu Kraina parków. W ramach naszej jubileuszowej akcji dojechaliśmy do Dąbrowy [ZDJĘCIA, FILM] Dąbrowa była 52. przystankiem naszej wakacyjnej jubileuszowej trasy '70 gmina na 70-lecie' Radia Opole i NTO. Spotkaliśmy tam wielu ludzi z pasją, a także odwiedziliśmy parki. Nimi Dąbrowa mogłaby się podzielić z niejedną gmin… » więcej 2022-08-18, godz. 20:01, Wiadomości z regionu "Tu jest naprawdę dużo ludzi wielkiego serca". Dziś na wakacyjnej, jubileuszowej trasie Radia Opole odwiedziliśmy Wołczyn [ZDJĘCIA, FILM] Wołczyn to wiele serc - głosi hasło promujące tę gminę. Dziś ekipa Radia Opole na jubileuszowej trasie tutaj się zatrzymała. - Jest tutaj wiele fantastycznych ludzi. Dumny jestem, że mogę być ich burmistrzem - powiedział naszemu… » więcej 2022-08-17, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Wysokie loty reporterów Radia Opole. Dziś na jubileuszowej trasie odwiedziliśmy Komprachcice [ZDJĘCIA, FILM] Trwa nasza wakacyjna akcja '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO'. Nasze plenerowe studio zaparkowało dzisiaj na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi w gminie Komprachcice. Wspólnie z dziennikarzami Nowej Trybuny Opolskiej prezentowaliśmy walory… » więcej 2022-08-16, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Łubniany smakują Frankfurterkranzem. Ta podopolska gmina była kolejną na naszej jubileuszowej mapie [FILM, ZDJĘCIA] Dużo zieleni, spokoju i całkiem sporo smacznych produktów. Nasza wakacyjna, jubileuszowa akcja dotarła dzisiaj (16.08) do Łubnian. To był już 49. przystanek na trasie '70 gmin na 70-lecie Radia Opole'. » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »