Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-07-27, 20:45 Autor: Cezary Puzyna

To jedna z najstarszych miejscowości w Polsce. Są zabytki, ale też rowery elektryczne. Dzisiaj wizyta w Białej [ZDJĘCIA, FILM]

Dziś w ramach naszej wakacyjnej akcji plenerowej odwiedziliśmy gminę Biała
Nasza wakacyjna akcja przekroczyła już półmetek. Dzisiaj (27.07) w ramach jubileuszowej wędrówki 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO zatrzymaliśmy się w Białej.
Jednym z charakterystycznych punktów w Białej jest Wieża Prudnicka z XV wieku. W tej wieży w pewnym momencie historii przetrzymywano więźniów, ale też wymierzano sprawiedliwość. Dlatego obiekt ten bywa nazywany "wieżą kijów".

Więźniów przetrzymywano i karano tam jeszcze na początku XIX wieku. O tym wszystkim opowiadał gość plenerowego studia Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. Gmina realizuje obecnie projekt, który ma na celu remont pozostałych dwóch wież w Białej.

Radiowo-prasowa ekipa spotkała się także z gospodarzem gminy - burmistrzem Edwardem Plicko, który z zawodu jest lekarzem weterynarii. Jak mówił, praktyka lekarska pomogła w poznaniu mieszkańców, jak i problemów całej gminy. Wśród najważniejszych inwestycji burmistrz wymienił rewitalizację rynku w Białej, termomodernizację zespołu szkół, budowę oczyszczalni czy wybudowanie "orlika". W planach jest powstanie kolejnej oczyszczalni ścieków, która będzie obsługiwać całą gminę.

Jak się okazało Biała to miejscowość, która bardzo dobrze łączy tradycję z nowoczesnością. Oprócz zabytków są rowery i to elektryczne! Od początku lipca działa tam wypożyczalnia "elektryków". Zainteresowanie mieszkańców jest bardzo duże.

Kolejną miejscowością na naszej wakacyjnej trasie będzie Lubrza. Zapraszamy w czwartek (28.07).
Na Wieży Prudnickiej w Białej
Spotkanie z burmistrzem Białej
Biała jedną z najstarszych miejscowości w Polsce

Zobacz także

2022-07-26, godz. 20:00, Wiadomości z regionu "Zabytków na metr kwadratowy więcej niż w Krakowie". Kolejny przystanek na jubileuszowej trasie Radia Opole i NTO to Paczków [FILM, ZDJĘCIA] W 2012 roku paczkowski zespół średniowiecznych fortyfikacji został wpisany na listę Pomników Historii. I właśnie w Paczkowie zostało dzisiaj (26.07) ustawione plenerowe studio Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. » więcej 2022-07-25, godz. 20:00, Wiadomości z regionu W ramach 70. urodzin Radia Opole i NTO poznawaliśmy uroki gminy Bierawa [FILM, ZDJĘCIA] Gmina Bierawa była kolejnym przystankiem naszej wakacyjnej akcji na 70 lat Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. To gmina, która mieści się na pograniczu naszego regionu i województwa śląskiego. Mamy tu mistrzów od psich zaprzęgów… » więcej 2022-07-22, godz. 18:31, Wiadomości z regionu Tu historia zobowiązuje. Akcja "70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO w Jemielnicy [ZDJĘCIA] Za trzy lata stuknie jej 800 lat i z historią zetknąć się tu można na każdym kroku. Z letnią akcją urodzinową '70 gmin na 70-lecie' Radia Opole i NTO dotarliśmy w piątek (22.07) do gminy Jemielnica, w powiecie strzeleckim. » więcej 2022-07-21, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Upał w Rudnikach dziś nie odpuszczał. Za nami kolejny punkt na mapie jubileuszowej akcji "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" Upały nie odpuszczają, jubileuszowa trasa Radia Opola - również. Dziś ( 21.07) naszym przystankiem na mapie była gmina Rudniki. W ramach akcji '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO' nasi reporterzy rozmawiali między innymi z lokalnym… » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »