Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-07-25, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

W ramach 70. urodzin Radia Opole i NTO poznawaliśmy uroki gminy Bierawa [FILM, ZDJĘCIA]

Bierawa - "70 gmin na 70-lecie Radia Opole"
Gmina Bierawa była kolejnym przystankiem naszej wakacyjnej akcji na 70 lat Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. To gmina, która mieści się na pograniczu naszego regionu i województwa śląskiego. Mamy tu mistrzów od psich zaprzęgów i młodzieżowych drużyn pożarniczych. Prężnie działają tutaj koła gospodyń wiejskich, domy kultury i drużyny strażackie.
- 70% gminy to lasy. To duży walor dla mieszkańców i osób, które dopiero się u nas osiedlają - mówi wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń. - Mamy tutaj blisko aglomerację śląską, ale też Kędzierzyn-Koźle. Wszyscy szukają tutaj oddechu od miasta. Mamy też mniejsze zbiorniki wodne, które powstały po latach działalności kopalni piasku. Oprócz tego działają tutaj dwa koła gospodyń wiejskich, biblioteki i szeroko rozumiana kultura.

Chociaż wyścigi psich zaprzęgów kojarzone są zwykle z daleką północą, to właśnie w Bierawie mieszka kierownik mistrzowskiej sekcji Cze-Mi.

- Przez 20 lat uprawiania tego sportu udało się mi uzyskać kilka tytułów mistrza Polski oraz medali mistrzostw świata i Europy - mówi Tomasz Radłowski, założyciel i kierownik sekcji. - Aktualnie posiadam 16 psów. To jest tak jak w drużynie sportowej. Jedne się już starzeją, drugie są w optymalnym wieku, a najmłodsze rosną, żeby startować w zaprzęgu w przyszłości. Oficjalnie przepisy Polskiego Związku Sportów Psich Zaprzęgów mówią o tym, że jeśli chodzi o zaprzęg wielopsi, pies musi mieć ukończony rok. Z kolei w konkurencjach indywidualnych, gdzie wszystko spoczywa na barkach jednego psa, to musi on skończyć 18 miesięcy.

Jutro (26.07) nasze plenerowe studio zostanie zainstalowane w Paczkowie.
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]
Krzysztof Ficoń
Tomasz Radłowski

Zobacz także

2022-07-27, godz. 20:45, Wiadomości z regionu To jedna z najstarszych miejscowości w Polsce. Są zabytki, ale też rowery elektryczne. Dzisiaj wizyta w Białej [ZDJĘCIA, FILM] Nasza wakacyjna akcja przekroczyła już półmetek. Dzisiaj (27.07) w ramach jubileuszowej wędrówki 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO zatrzymaliśmy się w Białej. » więcej 2022-07-26, godz. 20:00, Wiadomości z regionu "Zabytków na metr kwadratowy więcej niż w Krakowie". Kolejny przystanek na jubileuszowej trasie Radia Opole i NTO to Paczków [FILM, ZDJĘCIA] W 2012 roku paczkowski zespół średniowiecznych fortyfikacji został wpisany na listę Pomników Historii. I właśnie w Paczkowie zostało dzisiaj (26.07) ustawione plenerowe studio Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. » więcej 2022-07-22, godz. 18:31, Wiadomości z regionu Tu historia zobowiązuje. Akcja "70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO w Jemielnicy [ZDJĘCIA] Za trzy lata stuknie jej 800 lat i z historią zetknąć się tu można na każdym kroku. Z letnią akcją urodzinową '70 gmin na 70-lecie' Radia Opole i NTO dotarliśmy w piątek (22.07) do gminy Jemielnica, w powiecie strzeleckim. » więcej 2022-07-21, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Upał w Rudnikach dziś nie odpuszczał. Za nami kolejny punkt na mapie jubileuszowej akcji "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" Upały nie odpuszczają, jubileuszowa trasa Radia Opola - również. Dziś ( 21.07) naszym przystankiem na mapie była gmina Rudniki. W ramach akcji '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO' nasi reporterzy rozmawiali między innymi z lokalnym… » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »