Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-07-22, 18:31 Autor: Agnieszka Stefaniak

Tu historia zobowiązuje. Akcja "70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO w Jemielnicy [ZDJĘCIA]

70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO w Jemielnicy [fot.Kasia Nowak]
70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO w Jemielnicy [fot.Kasia Nowak]
Za trzy lata stuknie jej 800 lat i z historią zetknąć się tu można na każdym kroku. Z letnią akcją urodzinową "70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO dotarliśmy w piątek (22.07) do gminy Jemielnica, w powiecie strzeleckim.
Sama wieś Jemielnica słynie z wpisanego do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa zespołu klasztornego cystersów. - Klasztor to największa atrakcja Jemielnicy ale nie jedyna - przekonywał naszych słuchaczy Marcin Wycisło, wójt Jemielnicy.

- Do tego są stawy, rzeka i oczywiście duży potencjał przyrodniczy. Lasy, które nie tylko jesienią odwiedzają przyjezdni, turyści, by tu właśnie zaznać spokoju.

Z kolei miejscowa jednostka OSP liczy sobie już blisko 100 lat. Zachowały się kroniki druhów założycieli. Najstarsza - zapisana gotykiem - pochodzi z 1926 roku. Jej tłumaczenia podjął się Reinhold Brysch, który odwiedził plenerowe studio Radia Opole. Opowiadał właśnie o historii pierwszych jemielnickich strażaków.

- Nie mieli lekko na początku. Nie mieli mundurów, do pożaru szli w zwykłych drelichach, tylko mieli opaski na ramieniu, że są strażakami. Potem dostali pierwszą sikawkę konną, to wyznaczyli dyżury. Raz zaprzęgiem do sikawki zajmował się jeden rolnik, potem kolejny.

A przed Radiem Opole weekend na podładowanie akumulatorów. Na trasę wakacyjną wracamy w poniedziałek. Nasze plenerowe studiu będzie gościć w Bierawie.
Reinhold Brysch
Marcin Wycisło, wójt Jemielnicy

Zobacz także

2022-07-27, godz. 20:45, Wiadomości z regionu To jedna z najstarszych miejscowości w Polsce. Są zabytki, ale też rowery elektryczne. Dzisiaj wizyta w Białej [ZDJĘCIA, FILM] Nasza wakacyjna akcja przekroczyła już półmetek. Dzisiaj (27.07) w ramach jubileuszowej wędrówki 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO zatrzymaliśmy się w Białej. » więcej 2022-07-26, godz. 20:00, Wiadomości z regionu "Zabytków na metr kwadratowy więcej niż w Krakowie". Kolejny przystanek na jubileuszowej trasie Radia Opole i NTO to Paczków [FILM, ZDJĘCIA] W 2012 roku paczkowski zespół średniowiecznych fortyfikacji został wpisany na listę Pomników Historii. I właśnie w Paczkowie zostało dzisiaj (26.07) ustawione plenerowe studio Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. » więcej 2022-07-25, godz. 20:00, Wiadomości z regionu W ramach 70. urodzin Radia Opole i NTO poznawaliśmy uroki gminy Bierawa [FILM, ZDJĘCIA] Gmina Bierawa była kolejnym przystankiem naszej wakacyjnej akcji na 70 lat Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. To gmina, która mieści się na pograniczu naszego regionu i województwa śląskiego. Mamy tu mistrzów od psich zaprzęgów… » więcej 2022-07-21, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Upał w Rudnikach dziś nie odpuszczał. Za nami kolejny punkt na mapie jubileuszowej akcji "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" Upały nie odpuszczają, jubileuszowa trasa Radia Opola - również. Dziś ( 21.07) naszym przystankiem na mapie była gmina Rudniki. W ramach akcji '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO' nasi reporterzy rozmawiali między innymi z lokalnym… » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »