Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wspomnienie Świętego Mikołaja
2024-12-06, 12:08 Autor: Informacyjna Agencja Radiowa/E.Porycka/E.Leo/K.Koziełł/dok.

Wspomnienie Świętego Mikołaja

Scena z Trzech córek. Święty Mikołaj wrzuca przez okno pieniądze na posag dla córek sąsiada. Tempera na desce Fra Angelico z 1437 roku.
Scena z Trzech córek. Święty Mikołaj wrzuca przez okno pieniądze na posag dla córek sąsiada. Tempera na desce Fra Angelico z 1437 roku.
6 grudnia przypadają mikołajki - zwyczaj wręczania prezentów i drobnych upominków, głównie dzieciom. Tradycja ta jest kultywowana na pamiątkę Świętego Mikołaja, biskupa Miry, który zasłynął z bezinteresownej pomocy potrzebującym. Rozdał także swój majątek biednym. Do dziś Mikołaj jest ukochanym świętym najmłodszych, kojarzonym z wymarzonymi prezentami pod choinką. Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia między 345 a 352 rokiem. Tego dnia (6 grudnia) w Kościele katolickim przypada jego wspomnienie.
Przez wiele wieków św. Mikołaj był jednym z najbardziej czczonych świętych przez wiernych Kościoła katolickiego i prawosławnego. Współczesne mikołajki łączą tradycję chrześcijańską ze świecką. Mikołaj w XIX i XX wieku zmienił się w baśniową postać, wykorzystywaną w kulturze masowej. Jego wizerunek - starszego mężczyzny w czerwonym kożuchu i z długą białą brodą - ma stosunkowo krótką historię, która sięga lat 30. XX wieku. Został stworzony przez amerykańskiego rysownika Huddona Sundbloma do reklam koncernu Coca-Cola. Najbardziej charakterystyczny element stroju Mikołaja - czerwona czapka z białym pomponem - stał się jednym z komercyjnych symboli świąt Bożego Narodzenia.

Święty Mikołaj, żyjący na przełomie III i IV wieku był biskupem Miry, portowego miasta w dzisiejszej Turcji. Znana jest historia o niesprawiedliwie uwięzionych oficerach uwolnionych za jego wstawiennictwem czy o trzech ubogich pannach wydanych za mąż dzięki ofiarowanym przez niego posagom. Według innej opowieści Mikołaj pod osłoną nocy potajemnie wrzucał mieszki pełne monet córkom swego sąsiada, który popadł w długi. To tylko niektóre legendy, które krążyły za jego życia. Biskup Miry był uwielbiany przez wiernych za swoją bogobojność, dobroć i wielkie oddanie ludziom.

W Polsce jest blisko 330 kościołów pod wezwaniem Świętego Mikołaja. Najokazalsze z nich znajdują się w Gdańsku i Elblągu. Z kolei największe polskie sanktuarium św. Mikołaja zbudowano w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim. W ołtarzu umieszczono relikwie świętego, które w latach 60. ubiegłego wieku przywiózł z Bari kardynał Bolesław Kominek.

Relikwie św. Mikołaja znajdują się w największym sanktuarium świętego w Bari we Włoszech. Przywieźli je z Miry w 1087 roku włoscy marynarze, chroniąc przed muzułmanami.

Przez wiele wieków św. Mikołaj był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Jego wspomnienie przypada według kalendarza gregoriańskiego 6 grudnia, natomiast według kalendarza juliańskiego - 19 grudnia. W ikonografii Święty Mikołaj jest przedstawiany tradycyjnie w stroju biskupim, z trzema złotymi kulami symbolizującymi dary.

Zwyczaj obdarowywania prezentami wywodzi się ze średniowiecza. Już wtedy francuskie mniszki roznosiły prezenty dla dzieci do domów ubogich i zostawiały je przed drzwiami. Potem szkoły mające za patrona św. Mikołaja zaczęły udzielać stypendiów i zapomóg. W XV wieku pojawił się zwyczaj budowania "łódeczek św. Mikołaja", w które miał on składać prezenty. Z czasem łódeczki zastąpiły buty i skarpety, a w regionach protestanckich były to też adwentowe talerze z darami. Z upływem lat powstała tradycja obdarowywania prezentami nie tylko dzieci, ale też wszystkich członków rodziny.

Współcześnie, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się najmłodszym drobne upominki, małe zabawki i słodycze. Umieszcza się je pod poduszką, w buciku lub w dużej skarpecie. Tradycją stał się też zwyczaj wymieniania prezentami w szkołach, po wcześniejszym losowaniu, ustalającym kto kogo obdarowuje.

W 1823 roku w Stanach Zjednoczonych ukazał się poemat Clementa Clarka Moore'a "Noc wigilijna", który stał się klasyką krajów anglosaskich. Santa Claus miał w nim zaprzęg złożony z ośmiu reniferów. Zwierzęta potrafiły wspinać się po murze i wjeżdżać na dachy domów. Najbardziej znany, dziewiąty renifer o imieniu Rudolf, z czerwonym świecącym nosem, dołączył do zaprzęgu ponad sto lat później. Opowieść o nim napisał Amerykanin Robert L. May.

Zobacz także

2025-01-15, godz. 15:00 Tragedia Górnośląska – jak o niej uczyć młodzież? O tym na konferencji w Łambinowicach To jeden z najtrudniejszych rozdziałów przeszłości naszego regionu - Tragedia Górnośląska. Jak wiedzę o dramatycznych wydarzeniach, które jako polityczna… » więcej 2025-01-15, godz. 12:45 Wystawa porcelany tułowickiej w MBP w Opolu Porcelanę z zakładów Frankenbergów i Schlegelmilchów w Tułowicach można oglądać do końca lutego na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu… » więcej 2025-01-15, godz. 11:09 Dewastacja pomnika Umschlagplatz; prokuratura wszczęła śledztwo Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ wszczęła śledztwo w sprawie uszkodzenia elementu pomnika Umschlagplatz - informuje środowa "Gazeta Wyborcza"… » więcej 2025-01-15, godz. 10:17 160 lat temu urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz warszawskiego getta 15 stycznia 1865 r. urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, która podczas niemieckiej okupacji znalazła… » więcej 2025-01-15, godz. 09:48 O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów 32 listy, jakie wymienili między sobą Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein między 1911 a 1932 r. przeczytać można - wraz z komentarzami - w nowej publikacji… » więcej 2025-01-14, godz. 13:19 Po 80 latach godny pochówek dla ofiar UPA - ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie Będzie ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie. Od dziesięcioleci czekali na to mieszkańcy gminy Prudnik, do której po wojnie przesiedlono… » więcej 2025-01-14, godz. 12:36 W wieku 101 lat zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” We wtorek nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” - potwierdziła PAP. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną… » więcej 2025-01-14, godz. 11:01 Nielegalne poszukiwania mogą zniszczyć cenne źródła wiedzy historycznej Jeśli przypadkowo lub podczas amatorskich poszukiwań znajdziemy przedmiot, który może mieć wartość historyczną, powinniśmy zaznaczyć miejsce znaleziska… » więcej 2025-01-14, godz. 10:15 Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii. Realizacja takich projektów transnarodowych wymaga dobrego stawiania… » więcej 2025-01-14, godz. 09:51 Olga Boznańska, mistrzyni portretu, "malarka dusz" - patronką roku 2025 Sławę przyniosły jej portrety, które intrygowały, niepokoiły, odsłaniały duszę malowanej osoby. Uchwałą Sejmu najwybitniejsza polska malarka okresu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »