Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie…
2024-12-03, 08:39 Autor: Mariusz Majeran

Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji

Premiera filmu "Z pacynką i w pasiaku" w MDK Opole [fot. Mariusz Majeran]
Premiera filmu "Z pacynką i w pasiaku" w MDK Opole [fot. Mariusz Majeran]
Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki "Z pacynką i w pasiaku". Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia w Opolu, ale też na Śląsku.
- To jest bardzo ciekawy film i ma różne ujęcia, trochę oryginalnych fotografii, trochę scen fabularyzowanych - mówi Dariusz Panza, autor zdjęć. - Tutaj przede wszystkim jest bardzo ważną stroną kwestia przygotowania merytorycznego, czyli historii. Przygotowania tego zaplecza historycznego, żeby było wiadomo, o czym opowiadamy. A nikt nie kojarzy Śląska z walką zbrojną, a później do tej historii, mającej miejsce, robimy ilustracje.

- To mój pierwszy film o Opolu - podkreśla Grzegorz Kubaszko. - To była ekspresowa produkcja, ponieważ od momentu, kiedy otrzymaliśmy informację o przyznaniu grantu, czyli pod koniec maja, na pełnych obrotach wystartowaliśmy. Najpierw był research materiałów, między innymi od bardzo bogatych materiałów radiowych z Zofią Hajduk. Nagranie ekspertów, sceny fabularyzowane, praktycznie do końca listopada cały cykl produkcyjny.

- Znałam tę historię, ale inaczej ją teraz odebrałam - mówi wzruszona Janina Hajduk-Nijakowska, narratorka i córka bohaterki filmu. - Bez wątpienia wzruszyłam się, nie ulega wątpliwości. Po prostu inne spojrzenie, myślę, że to już następnego pokolenia. Tak o tej przeszłości trzeba mówić.

Zdjęcia do filmu powstały także w Radiu Opole, autorzy wykorzystali w dokumencie archiwalne nagrania Zofii Hajduk.

Zobacz także

2025-01-15, godz. 15:00 Tragedia Górnośląska – jak o niej uczyć młodzież? O tym na konferencji w Łambinowicach To jeden z najtrudniejszych rozdziałów przeszłości naszego regionu - Tragedia Górnośląska. Jak wiedzę o dramatycznych wydarzeniach, które jako polityczna… » więcej 2025-01-15, godz. 12:45 Wystawa porcelany tułowickiej w MBP w Opolu Porcelanę z zakładów Frankenbergów i Schlegelmilchów w Tułowicach można oglądać do końca lutego na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu… » więcej 2025-01-15, godz. 11:09 Dewastacja pomnika Umschlagplatz; prokuratura wszczęła śledztwo Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ wszczęła śledztwo w sprawie uszkodzenia elementu pomnika Umschlagplatz - informuje środowa "Gazeta Wyborcza"… » więcej 2025-01-15, godz. 10:17 160 lat temu urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz warszawskiego getta 15 stycznia 1865 r. urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, która podczas niemieckiej okupacji znalazła… » więcej 2025-01-15, godz. 09:48 O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów 32 listy, jakie wymienili między sobą Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein między 1911 a 1932 r. przeczytać można - wraz z komentarzami - w nowej publikacji… » więcej 2025-01-14, godz. 13:19 Po 80 latach godny pochówek dla ofiar UPA - ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie Będzie ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie. Od dziesięcioleci czekali na to mieszkańcy gminy Prudnik, do której po wojnie przesiedlono… » więcej 2025-01-14, godz. 12:36 W wieku 101 lat zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” We wtorek nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” - potwierdziła PAP. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną… » więcej 2025-01-14, godz. 11:01 Nielegalne poszukiwania mogą zniszczyć cenne źródła wiedzy historycznej Jeśli przypadkowo lub podczas amatorskich poszukiwań znajdziemy przedmiot, który może mieć wartość historyczną, powinniśmy zaznaczyć miejsce znaleziska… » więcej 2025-01-14, godz. 10:15 Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii. Realizacja takich projektów transnarodowych wymaga dobrego stawiania… » więcej 2025-01-14, godz. 09:51 Olga Boznańska, mistrzyni portretu, "malarka dusz" - patronką roku 2025 Sławę przyniosły jej portrety, które intrygowały, niepokoiły, odsłaniały duszę malowanej osoby. Uchwałą Sejmu najwybitniejsza polska malarka okresu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »