Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Powstaje replika wozu pancernego dla nowego Muzeum…
2024-11-07, 09:00 Autor: Jowsa Anna / PAP

Powstaje replika wozu pancernego dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Muzeum Powstania Wielkopolskiego [Fot. źródło: www.wmn.poznan.pl/oddzialy-4/muzeum-powstania-wielkopolskiego-1918-1919/]
Muzeum Powstania Wielkopolskiego [Fot. źródło: www.wmn.poznan.pl/oddzialy-4/muzeum-powstania-wielkopolskiego-1918-1919/]
Replika wozu pancernego Ehrhardt M17 powstaje dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. „Siłą nowego muzeum i prezentowanej ekspozycji będą oryginalne artefakty. Będzie ich na wystawie stałej blisko 2,5 tys.” – podkreślił dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki.
W środę w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu została podpisana umowa na wykonanie repliki wozu pancernego Ehrhardt M17 z Pracownią Renowacji Zabytków Techniki Militarnej w Wolsztynie – FHU Małgorzata Banaszyńska.

Jak poinformowało muzeum, wóz pancerny Ehrhardt M17 został zdobyty przez powstańców wielkopolskich w brawurowej akcji pod Budzyniem 7 lutego 1919 r. Historia przejęcia tego pancernika to jedna z wielu opowieści o pomysłowości i waleczności Wielkopolan, która ma być przedstawiona na wystawie stałej w powstającym nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

„Jego zdobycie miało znaczenie nie tylko w kontekście walk o niepodległość ziemi budzyńskiej, ale całej północnej Wielkopolski. Ehrhardt M17 to pojazd, którego historia wybiega poza okres Powstania Wielkopolskiego - służył również podczas III powstania śląskiego i na froncie wschodnim podczas wojny polsko-bolszewickiej. Na jego cześć powstawały nawet powstańcze piosenki. Bez wątpienia zdobycie Ehrhardta przez powstańców obrosło legendą, którą chcemy się podzielić ze zwiedzającymi w nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919” – podkreślił Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, którego oddziałem jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Budowa pojazdu zostanie zrealizowana przez fachowców z Pracowni Renowacji Zabytków Techniki Militarnej w Wolsztynie – FHU Małgorzata Banaszyńska. Dotychczasowe realizacje tej pracowni znajdują się w takich instytucjach jak Muzeum Broni Pancernej, oddział Muzeum Wojska Polskiego w Poznaniu czy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości poinformowało, że prace przygotowawcze do ogłoszenia przetargu wymagały wielu konsultacji branżowych i prac eksperckich. Jak wskazano, w tym celu muzeum nawiązało kontakt ze Stanisławem Ornochem z Budzynia, twórcą i posiadaczem jedynej istniejącej repliki Ehrhardta.

„Dzięki jego zaangażowaniu oraz doświadczeniu powstała odpowiednia specyfikacja zamówienia. We współpracy z firmą Inspect 3D z Lubonia dokonaliśmy dokładnych skanów laserowych budzyńskiego pojazdu, co pozwoliło na inżynierię odwrotną i opracowanie szczegółowej dokumentacji technicznej niezbędnej do wykonania repliki oraz stworzenia modelu 3D. Z wykorzystaniem tej nowoczesnej technologii dokumentacja zostanie przygotowana z dokładnością do 0,1 mm, co umożliwi maksymalnie wierne odtworzenie repliki w procesie produkcji. Gwarantuje to również wierne odwzorowanie detali i konstrukcji pojazdu” - podkreślono.

Muzeum poinformowało, że replika wozu pancernego Ehrhardt M17 stanie w sekcji wystawy poświęconej uzbrojeniu Powstańców Wielkopolskich i będzie atrakcyjnym uzupełnieniem nowoczesnych technologii multimedialnych o realny eksponat wykonany z metalu, którego będzie można dotknąć i do którego będzie można wejść.
Budowa repliki ma zająć 10 miesięcy a jej instalacja planowana jest pod koniec 2026 roku podczas montażu ekspozycji wystawy stałej.

Zobacz także

2025-01-08, godz. 10:20 90 lat temu urodził się Elvis Presley, ikona popkultury, "Król rock and rolla" 8 stycznia 1935 roku, urodził się Elvis Presley, amerykański piosenkarz i aktor, ikona popkultury. Nazwany "Królem rock and rolla", sprzedał ponad miliard… » więcej 2025-01-07, godz. 15:16 "To rzeczywiście nie jest łatwa historia". Rafał Bartek o roku poświęconym upamiętnianiu Tragedii Górnośląski… W 2025 roku minie 80 lat od wydarzeń, które przeszły do historii jako Tragedia Górnośląska. Z tej okazji Sejmik Województwa Opolskiego postanowił poświęcić… » więcej 2025-01-07, godz. 13:05 „Brzeski ratusz – perła renesansu otwiera się na turystów i mieszkańców” Brzeski ratusz, jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansu w Polsce, już nie jest siedzibą samorządowych władz miejskich. » więcej 2025-01-07, godz. 12:06 Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu o znalezieniu koron w Wilnie To sensacyjne i wielkie odkrycie - tak odnalezienie w Wilnie insygniów władców Polski i Litwy komentuje Andrzej Betlej - dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu… » więcej 2025-01-03, godz. 12:37 "Leksykon opolanek" - spotkanie z autorkami wyjątkowego wydawnictwa Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Opolu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zapraszają dziś (03.01) na spotkanie z redaktorkami książki "Leksykon… » więcej 2024-12-31, godz. 14:13 Świat powinien usłyszeć o polskiej cichociemnej Elżbiecie Zawackiej Historia Elżbiety Zawackiej, heroicznej łączniczki AK i cichociemnej, powinna być znana na całym świecie jako symbol wkładu kobiet oraz sprawności Polskiego… » więcej 2024-12-30, godz. 12:47 Gen. Kazimierz Sosnkowski jednym z patronów roku 2025 Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Generała Kazimierza Sosnkowskiego w 140. rocznicę urodzin "człowieka symbolu wytrwałej walki o niepodległość, znakomitego… » więcej 2024-12-29, godz. 12:07 Kilkudziesięciu Ocalałych przyjedzie na obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz Kilkudziesięciu Ocalałych przybędzie na uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się w Miejscu Pamięci 27 stycznia… » więcej 2024-12-28, godz. 12:14 Gra IPN "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" w sprzedaży po Nowym Roku Po Nowym Roku do sprzedaży trafi nowa planszowa gra strategiczna „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" przygotowana przez IPN. Tytuł miał zostać wydany wcześniej… » więcej 2024-12-27, godz. 09:43 Bohaterowie powstania wielkopolskiego długo czekali na należne uznanie Powstańcy wielkopolscy, bohaterowie zwycięskiego zrywu, który miał istotny wpływ na kształt odradzającej się Rzeczypospolitej długo czekali na należne… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »