Radio Opole » Wotum » 'Wotum' - radiowy serial z plejadą aktorów - od…

"Wotum" - radiowy serial z plejadą aktorów - od 9 listopada w Radiu Opole! [FILM]

"Wotum" - słuchowisko na podstawie książki Macieja Siembiedy w Radiu Opole!
Co by się stało, gdyby ktoś spróbował ukraść jeden z najważniejszych symboli religijnych Polaków? I właściwie, po co miałby to zrobić? Dlaczego dochodzi do ataku na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej? I co ma z tym wspólnego niewielki kościół na Opolszczyźnie? Słuchowisko "Wotum" na motywach sensacyjnej powieści Maciej Siembiedy, w gwiazdorskiej obsadzie, tylko w Radiu Opole! Zapraszamy do słuchania od 9 listopada.

Głosów postaciom użyczyli znakomici aktorzy teatralni i telewizyjni – Piotr Cyrwus, Mikołaj Krawczyk, Grażyna Misiorowska, Waldemar Kotas i wielu innych. O radiową adaptację książki zadbał twórca znanych seriali Paweł Chmielewski.

„Wotum” na antenie Radia Opole od poniedziałku do piątku w ”Rewirach kultury” po godz. 20:00. Odcinki premierowe 9, 12, 16, 18, 20, 24 i 26 listopada. Do odsłuchania również na tej podstronie.

Superprodukcja Radia Opole - słuchowisko "Wotum" - rozmowy z twórcami
Radiowa superprodukcja
Słuchacze Radia Opole będą mieli ponownie okazję spotkać się z twórczością Macieja Siembiedy i jego bohaterami. Tym razem jednak Radio Opole postawiło przed sobą ambitny cel ożywienia klasycznej radiowej formy, czyli słuchowiska w odcinkach i już śmiało można określić efekt tych starań jako "superprodukcję"!

– Mamy znakomitą obsadę – podkreśla Paweł Chmielewski, reżyser i współscenarzysta projektu, twórca znanych seriali telewizyjnych, doświadczony w stopniowaniu napięcia towarzyszącego opowiadanej historii.

Do projektu udało się zaangażować świetnych aktorów teatralnych i telewizyjnych, w tym wielu związanych na co dzień z Opolem. W słuchowisku wystąpili Leszek Malec, Grażyna Misiorowska, Łukasz Bugowski, Waldemar Kotas, Andrzej Jakubczyk Andrzej oraz Przemysław Czernik.

Przed mikrofonami w Studiu M im. SBB zasiedli również goście, których także przedstawiać nie trzeba: Piotr Cyrwus, Krzysztof Janczar, Łukasz Płoszajski, Daniel Zawadzki, Kamila Kamińska i inni. Rolę główną Jakuba Kani zagrał popularny aktor filmowy i serialowy Mikołaj Krawczyk.

Twórcy słuchowiska podkreślają, że jego nagranie to skomplikowany projekt. Dość powiedzieć, że sam scenariusz zaadaptowany na potrzeby produkcji radiowej liczył sobie kilkaset stron, podzielonych na siedem odcinków. Dynamiczna akcja, nieustannie zmieniające się miejsca wydarzeń, liczne postaci drugoplanowe, w tym bohaterowie mówiący np. po francusku i czesku - wszystko to wymagało ogromnej uwagi reżysera. Tak ambitne podejście, wymagało także wielkiej dbałości o samą produkcję, choćby wiarygodności w tworzeniu tła dla rozgrywających się wydarzeń.

Na podkreślenie zasługuje również fakt, że w powstanie scenariusza zaangażował się także sam autor, dlatego nawet ci, którzy powieść Macieja Siembiedy już znają, nie będą się nudzili, wielokrotnie akcja prowadzona jest bowiem innym torem niż na kartach książki.

Przepleść fakty z fikcją literacką...
Co by się stało, gdyby ktoś spróbował ukraść jeden z najważniejszych symboli religijnych Polaków? I właściwie, po co miałby to zrobić? Dlaczego dochodzi do ataku na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej? Jak to się stało, że ochroniła go zainstalowana ledwie dzień wcześniej szyba pancerna? Zbieg okoliczności? Te pytania stanowią punkt wyjścia do snucia fabuły najnowszej powieści, związanego przez lata z Opolem, Macieja Siembiedy.

"Wotum" to książka napisana w najlepszym stylu sensacyjnych opowieści, które dostarczają czytelnikowi nie tylko rozrywki, ale też i sporej dawki wiedzy. Autor po raz kolejny zadał sobie sporo trudu, by zebrać fakty i ciekawostki historyczne, a następnie umiejętnie wpleść je w akcję powieści. W książce poznajemy zarówno historię obrazu Czarnej Madonny, jak i dowiadujemy się co się z nim działo w czasie Potopu. (Dlaczego Szwedzi powołali do życia specjalny oddział, który miał obraz wytropić i zniszczyć?).

Czytamy także o fałszerzach i złodziejach dzieł sztuki, również sakralnej. Wielokrotnie fakty okazują się być przy tym nie mniej zaskakujące niż fikcja, powstała na potrzeby opowiadanej fabuły.

Elementem, który łączy "Wotum" z wcześniejszymi książkami autora są oczywiście główni bohaterowie. To wzbudzający od razu sympatię czytelnika prokurator IPN Jakub Kania i komisarz Teresa Barska.

Co ważne, akcja wprawdzie dynamicznie przenosi się z miejsca na miejsce, zabierając nas także w podróż do Francji, ale kluczowym punktem okazuje się niewielki kościół w małej parafii na Opolszczyźnie, na potrzeby powieści zwanej Bogorią. Dlaczego autor posłużył się tu fikcją? To jedna z wielu tajemnic tej książki!


Słuchowisko „Wotum” powstało na podstawie książki Macieja Siembiedy. Produkcja: Radio Opole.

Scenariusz:
Maciej Siembieda, Paweł Chmielewski

Reżyseria:
Paweł Chmielewski, reżyser główny
Ireneusz Prochera, drugi reżyser

Reżyseria dźwięku:
Andrzej Czubiński, Marcin Kobza

Muzyka:
Jerzy Bielski, Jan Chmielewski

Wystąpili:
Mikołaj Krawczyk
Piotr Cyrwus,
Krzysztof Janczar
Kamila Kamińska
Grażyna Misiorowska
Łukasz Płoszajski
Daniel Zawadzki
Andrzej Jakubczyk
Marta Klubowicz-Schembera
Waldemar Kotas
Andrzej Czernik
Leszek Malec
Łukasz Bugowski
Robert Konowalik
Antoni Galicki
Bogdan Kokotek
Agnieszka Baranowska
Marcin Polus
Przemysław Czernik
Anna Wieczorek
Tomasz Bazan
Witold Sułek


Asystent:
Agnieszka Kurenda-Szmit


Radio Opole po raz kolejny sięga po twórczość Macieja Siembiedy. Latem tego roku prezentowaliśmy słuchowisko na podstawie jego książki „Miejsce i imię”. W 2017 roku emitowaliśmy radiowy thriller na podstawie jego powieści pt. „444” – do odsłuchania na naszej stronie internetowej.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »