Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » Opole świętuje: dwa dzieła Jana Cybisa w Muzeum…
2024-08-22, 11:16 Autor: Beata Granatowska

Opole świętuje: dwa dzieła Jana Cybisa w Muzeum Śląska Opolskiego

"Kwiaty" Jan Cybis [fot. archiwum Iwony Solisz]
"Kwiaty" Jan Cybis [fot. archiwum Iwony Solisz]
Opole zyskało dwa nowe skarby – obrazy Jana Cybisa, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. Wśród nich znajduje się obraz pt. "Kwiaty", który po raz pierwszy zostanie zaprezentowany 22 sierpnia. Gościem audycji była dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, Iwona Solisz, która opowiedziała o znaczeniu tych dzieł, ich historii oraz o kulisach zakupu, który wzbogacił opolską kolekcję sztuki. To wyjątkowa okazja, by poznać bliżej twórczość Cybisa i dowiedzieć się, co sprawia, że jego prace są tak cenione.

Zobacz także

2024-09-27, godz. 22:00 Powódź w lasach. Jakie są straty i ich przyszłe konsekwencje? W rozmowie z Jackiem Dzierżanowskim W wyniku niedawnych powodzi lasy doznały poważnych zniszczeń, a niektóre obszary pozostają zamknięte dla odwiedzających. Jacek Dzierżanowski z nadleśnictwa… » więcej 2024-09-26, godz. 23:00 Sygnalista? Kto to taki i czy jego funkcja jest potrzebna? Sygnalista to pojęcie nowe w polskiej gospodarce. Do obiegu prawnego wprowadzono go 25.09 i jest to implementacja unijnych rozwiązań. Czy potrzebna? Jak ma… » więcej 2024-09-26, godz. 13:15 Jak dawniej jadano oraz przechowywano żywność, rozmawiamy z Andrzejem Fiedorukiem Ludziom od zarania towarzyszyły klęski żywiołowe, epidemie i wojny. Wraz z nimi zmieniała się dieta oraz sposób przechowywania i konserwacji żywności… » więcej 2024-09-25, godz. 13:15 O mrocznych sekretach II wojny światowej opowiada Hubert Kozieł Ze względu na powódź, przesunęła się w czasie rocznicowa rozmowa dotycząca agresji Rosji Sowieckiej na Polskę, a temat jest ważny i, jak się okazuje… » więcej 2024-09-24, godz. 13:40 Powódź okiem socjologa. O wspólnocie tymczasowej w kontekście doświadczania klęsk żywiołowych rozmawiamy z dr Anną… W ekstremalnych sytuacjach ujawnia się, na ogół, solidarność i chęć pomocy, co widać w czasie tej powodzi. Wraz z opadaniem wody opadają jednak także… » więcej 2024-09-23, godz. 12:30 "Powinniśmy skupić się na retencji naturalnej, a nie na poprawianiu natury" - Tomasz Fronckiewicz Polska lekceważy małą retencję, tymczasem to właśnie ona może dziś ochronić zarówno przed suszą, jak i powodzią. O korzyściach małych zbiorników… » więcej 2024-09-20, godz. 15:40 "Kino od lat pokazuje klęski żywiołowe i te filmy pełnią swoje ważne funkcje, m.in. terapeutyczne" Mówi się, że rzeczywistość przerasta fikcję. Katastrofy i klęski żywiołowe wydają się bardzo "filmowe", a jednak niewiele powstało udanych obrazów… » więcej 2024-09-19, godz. 16:20 Jak relacjonować tragiczne wydarzenia, kiedy zmieniły się media i ich odbiorcy? Oglądając niektóre przekazy z miejsc powodzi, można odnieść wrażenie, że rzeczowa informacja odgrywa w nich drugorzędną rolę, ważniejsze jest budowanie… » więcej 2024-09-18, godz. 15:50 "Pozytywnych zjawisk jest dużo więcej w porównaniu do jednostek, które dopuszczają się szabrownictwa" - ks. Wojciech… W natłoku dramatycznych i przygnębiających wydarzeń, przebija się krzepiący promyk: to ludzka solidarność i życzliwość. Na wszystkich terenach, które… » więcej 2024-09-17, godz. 13:30 "Jak trwoga, to do ekologa" - prof. Krystyna Słodczyk o powodzi Sił natury nie da się do końca okiełznać, ale można ograniczyć skutki jej "gniewu". Mieliśmy lekcję w 1997 roku, teraz mamy kolejną. Pytanie brzmi: czy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »