Radio Opole » Grupa Azoty ZAK S.A. » Aktualności » Nowy rynek zbytu dla kędzierzyńskich nawozów
2019-04-26, 11:46 Autor: Źródło: Grupa Azoty, artykuł sponsorowany

Nowy rynek zbytu dla kędzierzyńskich nawozów

[materiały Grupy ZAK]
[materiały Grupy ZAK]
[materiały Grupy ZAK]
[materiały Grupy ZAK]
[materiały Grupy ZAK]
[materiały Grupy ZAK]
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. przeżywa jedną z najbardziej dynamicznych faz rozwoju, a podejmowane obecnie działania umacniają jej pozycję na krajowych i międzynarodowych rynkach nawozów i chemikaliów oraz otwierają nowe obszary ekspansji.
Istniejące od ponad 70 lat zakłady wchodzące obecnie w skład Grupy Azoty, największego w Polsce i jednego z największych w Europie koncernów nawozowo-chemicznych, jak żadna inna firma przyczyniły się do rozwoju naszego miasta. Przez minione dekady Grupa Azoty ZAK S.A. stała się nie tylko największym pracodawcą w Kędzierzynie-Koźlu, lecz także kluczowym partnerem lokalnych władz w rozwoju miejskiej infrastruktury, w tym budowie gmachów użyteczności publicznej, instytucji kultury i obiektów sportowych. Chcąc w kolejnych dekadach pozostać wzorcowym pracodawcą i kołem napędowym rozwoju Kędzierzyna-Koźla oraz gospodarczą perłą Opolszczyzny, Grupa Azoty ZAK S.A. podejmuje obecnie szereg działań mających na celu ugruntowanie jej pozycji jako lidera w kluczowych z punktu widzenia Spółki sektorach: rynku nawozowego i chemikaliów.

W rozpoczynającym się dziś cyklu publikacji pragniemy zaprezentować współczesne, intensywnie zmieniające się oblicze Grupy Azoty ZAK S.A. Spółka jest w trakcie realizacji wielu innowacyjnych przedsięwzięć, dzięki którym zyskuje możliwości stabilnego rozwoju w wieloletniej perspektywie.

Kędzierzyńska spółka powszechnie kojarzona jest z nawozami i ta kluczowa gałąź produkcji ulega obecnie istotnym przeobrażeniom, dostosowującym zakłady do zmieniających się oczekiwań i wymagań klientów. Po uruchomieniu w 2015 roku instalacji do produkcji nawozów płynnych RSM® wraz z nowoczesną bazą logistyczną, teraz przyszedł czas na uruchomienie zewnętrznej bazy dystrybucji. Powstała ona w Świdnicy, co znakomicie wpisuje się w koncepcję zbliżania Spółki i jej klientów, by mieli oni możliwie największy komfort w sięganiu po produkty Grupy Azoty ZAK S.A.

Wspomniana baza modułowa składa się kompleksu czternastu zbiorników o łącznej pojemności 1850 ton. Ten innowacyjny projekt gwarantuje harmonijną obsługę odbiorców nawozów, którzy nie muszą w celu odbioru przyjeżdżać do Kędzierzyna-Koźla.

- Lokalizacja bazy została starannie przeanalizowana, wpłynęło na nią kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim Dolny Śląsk słynie z wysoko rozwiniętego i zmechanizowanego rolnictwa o nietypowej jak na Polskę strukturze, w której dominują duże gospodarstwa. A to głównie one są konsumentami nawozów płynnych RSM® - tłumaczy Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. odpowiedzialny za obszar logistyki w Spółce.

Nowa baza jest znakomicie skomunikowana z autostradą A4 oraz pobliskimi drogami krajowymi, w tym prowadzącymi do Czech, co znacząco poszerza krąg potencjalnych odbiorców. Z zakładów Grupy Azoty ZAK S.A. do świdnickiej bazy płynne nawozy dostarczane są drogą kolejową w cysternach, a następnie dystrybuowane do finalnych odbiorców.

Warto w tym miejscu wyjaśnić, że nawozy RSM® to wysokoskoncentrowany produkt w formie wodnego roztworu saletrzano-mocznikowego. Produkowany jest w trzech rodzajach stężenia azotu (28%N, 30%N, 32%N), dostosowanych do różnych temperatur transportu i przechowywania.

Nawozy RSM® z Grupy Azoty ZAK S.A. spełniają wszelkie wymagania ekologiczne, stawiane producentom w Unii Europejskiej. RSM® 32% N posiada ponadto Certyfikat Zgodności (Nawóz WE) wydany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. oraz znak jakości „Q”.

Utworzenie nowoczesnej bazy logistycznej nawozów płynnych w Świdnicy zaowocowało przyspieszeniem dostaw i zwiększeniem elastyczności Grupy Azoty ZAK S.A. w relacjach z odbiorcami.

- Transport do bazy w Świdnicy, dzięki wykorzystaniu cystern kolejowych, jest intensywniejszy niż dotychczas, a to umożliwia nam realizację znacznie większych wysyłek niż w przypadku wykorzystywania transportu samochodowego - mówi Sławomir Lipkowski, prezes zarządu Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. - Dzięki nowej bazie zwiększyliśmy dostępność RSM®, produktu który traktujemy perspektywicznie, wzmocniliśmy jego lokowanie na rynku i zdolności magazynowe. Korzyści są wielowymiarowe - podkreśla.

Grupa Azoty ZAK S.A. od trzech lat systematycznie zwiększa dostępność nawozu RSM®. Obecnie spółka dysponuje czterystoma zbiornikami liniowymi dla tego nawozu, a otwarcie bazy to kolejny krok poprawy jego dystrybucji. Wiąże się to z rosnącą mechanizacją polskiego rolnictwa, co gwarantuje stały wzrost krajowego zapotrzebowania na nawozy płynne. Kędzierzyńska spółka zamierza w jak najszerszym zakresie wykorzystać ten fakt i zająć istotne miejsce na rynku RSM®.

Ta stosunkowo nowa gałąź działalności Grupy Azoty ZAK S.A. rozwijana jest równolegle z produkcją renomowanych nawozów w formie granulatu, z których kędzierzyńska spółka słynie od dziesięcioleci, należąc do ich największych i najważniejszych producentów nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Produkcja nawozowa to nie jedyny obszar intensywnych przeobrażeń Grupy Azoty ZAK S.A. - Realizujemy śmiałe projekty badawczo - rozwojowe podejmowane w innych obszarach produkcji, dzięki którym Spółka będzie wyznaczała nowe trendy w strategicznych dla jej funkcjonowania obszarach działalności - podkreśla dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A.

O tym wszystkim szerzej napiszemy w kolejnych publikacjach z cyklu "Poznaj nowe oblicze Grupy Azoty ZAK S.A.".

Źródło: Grupa Azoty, artykuł sponsorowany

Zobacz także

2020-11-23, godz. 11:04 Stabilna sytuacja finansowa Grupy Azoty ZAK S.A. przy ambitnym planie inwestycyjno-remontowym W III kwartale 2020 r. Grupa Azoty ZAK S.A. osiągnęła zysk netto w wysokości 4 mln zł. Przychody ze sprzedaży, dotyczące w 51% Segmentu Nawozy, a w 41%… » więcej 2020-10-28, godz. 15:04 Zostań ambasadorem Grupy Azoty na swojej uczelni! Już po raz IV mamy przyjemność zaprosić studentów i doktorantów krajowych uczelni wyższych do udziału w programie Ambasador Marki Grupa Azoty. To znakomita… » więcej 2020-10-22, godz. 14:00 Oferty pracy w Grupie Azoty ZAK w nowym miejscu. Sprawdź, co proponuje jeden z największych pracodawców w regionie Grupa Azoty ZAK S.A. z siedzibą w Kędzierzynie-Koźlu to przedsiębiorstwo, w którym stały poziom zatrudnienia kształtuje się między 1500 a 1600 pracowników… » więcej 2020-10-19, godz. 14:54 Zmiana w Radzie Nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A., podczas posiedzenia w dniu 19 października 2020 r., dokonało zmiany w składzie… » więcej 2020-10-14, godz. 14:10 Grupa Azoty ZAK S.A. pierwszym polskim laureatem European Responsible Care Award w kategorii Community Support (wsparcie… Grupa Azoty ZAK S.A. znalazła się w gronie laureatów międzynarodowego prestiżowego konkursu programu Responsible Care, zwyciężając w kategorii Community… » więcej 2020-10-12, godz. 15:53 Grupa Azoty ZAK S.A. wspiera najlepszych uczniów Grupa Azoty ZAK S.A. jako jedno z najważniejszych przedsiębiorstw w regionie rozumie potrzebę wpierania lokalnej społeczności. Działalność Spółki to… » więcej 2020-09-18, godz. 14:03 Segment Agro Grupy Azoty z nową koncepcją komunikacji Grupa Azoty – jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie – wdraża nowy system komunikacji dla segmentu Agro. Celem rebrandingu jest stworzenie… » więcej 2020-09-10, godz. 16:57 Zrównoważony rozwój i wyzwania związane z pandemią. Grupa Azoty ZAK S.A. podsumowuje I półrocze 2020 r. Pierwsze półrocze 2020 roku dla wielu branż i polskich przedsiębiorstw upłynęło pod silnym wpływem pandemii COVID-19. Grupa Azoty ZAK S.A. również musiała… » więcej 2020-08-25, godz. 13:18 Grupa Azoty ZAK S.A. wyłoniła wykonawcę kolejnego zadania w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej Budowę kotłowni szczytowo-rezerwowej na gaz ziemny o wydajności 100 ton pary/h zrealizuje konsorcjum firm Polimex Energetyka Sp. z o.o. i Polimex Mostostal… » więcej 2020-08-18, godz. 09:51 Grupa Azoty ZAK S.A. wspiera Adriana Teklińskiego w przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich Grupa Azoty ZAK S.A. przyznała darowiznę finansową kolarzowi torowemu Adrianowi Teklińskiemu, który ma już na swoim koncie m.in. tytuł mistrza świata… » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***