Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-27, 12:26 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 27 października 2019!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 27 października 2019!
W minionym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest wyborczy, wnioskując o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Swoje protesty złożyła też Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Teraz na temat zasadności protestów wypowie się Sąd Najwyższy. Opolskich polityków poprosiliśmy o komentarz do powyborczej sytuacji.
Łukasz Fomicz (Konfederacja): Uważamy, że wpływ TVP na wybory jest duży i należałoby zweryfikować wyniki wyborów. Telewizja regularnie wycinała nasze wyniki z badań sondażowych, gdy przekraczaliśmy próg wyborczy. Wygraliśmy trzy sprawy sądowe z TVP. Gdyby TVP zachowała się tak, jak prawo nakazuje i wyemitowała sondaże, zmieniłaby się zupełnie scena polityczna w Polsce, prawdopodobnie PiS nie miałby większości.

Jerzy Czerwiński (Prawo i Sprawiedliwość): W momencie, gdy zwycięża PiS – zarówno w Sejmie, jak i w Senacie, opozycja próbuje w warstwie medialnej przykryć ten wynik. Mówi się zatem, że PiS nie wygrał w Senacie, mimo, że mamy najwięcej - 48 mandatów. Ponadto w strukturach PO następują próby rozliczeń powyborczych, ruchy tektoniczne. I trzeba to przykryć. My natomiast korzystamy z prawa, które kodeks wyborczy daje wszystkim. Nie oceniamy protestów innych partii.

Danuta Jazłowiecka (Platforma Obywatelska): Nieupublicznienie uzasadnienia protestów PiS świadczy o tym, że nie są to merytoryczne oceny, tylko poszukiwanie dziury w całym, by móc zdobyć większość w Senacie. Natomiast protesty złożone przez Koalicję Obywatelską odwołują się do wskazywanych już w trakcie wyborów przez obywateli mylących rozwiązań, gdy logo partii było wpisane w kratkę.

Paweł Kampa (Sojusz Lewicy Demokratycznej): To, co jest w uzasadnieniu odwołania, nie ma znaczenia, bo czasami i do bzdur się trzeba odnieść, gdyż taki jest wymóg prawny. Są protesty wyborcze, które zdarzają się na całym świecie. Ważne, by te protesty były rozpatrywane w miarę jawnie, na ile się da, by nie było wątpliwości – jeżeli już dojdzie do ponownego przeliczania głosów. Chodzi o to, by było to dla wszystkich akceptowalne.

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka): Każdy z komitetów może składać wnioski. Nie byłoby tej dyskusji, gdyby różnica pomiędzy PiS a pozostałymi komitetami była na tyle wystarczająca, byście mogli powołać sobie marszałka. Jedna z pierwszych wypowiedzi marszałka Terleckiego pokazuje wyraźnie, że szukacie dodatkowych głosów i ewentualnych możliwości, aby wynik został odwrócony.

Arkadiusz Jasiński (Porozumienie): Opozycja próbuje odwracać wynik wyborów, który nie jest po jej myśli. Widzimy, jakim sztucznym sporem żyliśmy przez ostatnie lata, sporem dotyczącym istoty demokracji w Polsce. Widzimy, że obywatele się wypowiedzieli, demokracja zatriumfowała, wygrała Zjednoczona Prawica. I druga sprawa, czyli niezależność sądów, które będą podejmowały decyzję w sprawie ważności wyborów. Widać, jak ważna była reforma sądownictwa.

Agnieszka Zagola (Polskie Stronnictwo Ludowe): W tym roku rzeczywiście nie było dużo protestów wyborczych, ale są one charakterystyczne. Jest jasne, że Zjednoczona Prawica chce mieć większość decyzyjną w Senacie. I ucieka się do różnych środków. Kuriozalne jest składanie protestów o takiej niskiej wartości formalnej. Protest PSL dotyczy kwestii formalnej, by uzyskać wykładnię prawa, co do rejestracji kandydatów. To konkret.

Fabian Pszon (Solidarna Polska): Na miejscu przedstawicieli PSL uważałbym z odwoływaniem się do wykładni prawa, bo w wyborach 2014 r. nie byliście chętni do tego. PSL złożyło protest, Konfederacja i KO, ale tylko protesty PiS są – jak się słyszy w przestrzeni publicznej - zamachem na demokrację. A prawda jest taka, że w PO nadszedł czas osądu nad Grzegorzem Schetyną i trzeba to jakoś przykryć.
Zaproszenie Ewy Skrabacz przyjęli:
  • Jerzy Czerwiński (PiS),
  • Łukasz Fomicz (Konfederacja),
  • Ryszard Galla (MN),
  • Arkadiusz Jasiński (Porozumienie),
  • Danuta Jazłowiecka (PO),
  • Paweł Kampa (SLD),
  • Fabian Pszon (SP),
  • Agnieszka Zagola (PSL).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 27.10.2019 - debatę prowadzi Ewa Skrabacz

Zobacz także

2019-10-30, godz. 10:10, W cztery oczy Violetta Porowska i Rafał Tkacz o parlamentarnej sytuacji powyborczej i przygotowaniach do wyborów prezydenckich Violetta Porowska, poseł elekt, liderka opolskich struktur PiS i wciąż jeszcze - do 12.11 - wicewojewoda opolski - Partia zgłosiła mnie do czterech komisji. Pierwsza to komisja zdrowia, bardzo ważna, bo w ochronie zdrowia bez przerwy coś… » więcej 2019-10-29, godz. 10:13, W cztery oczy Szymon Ogłaza i Martyna Nakonieczny o wymianie przewozów kolejowych z woj. śląskim i sytuacji powyborczej Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa - My jesteśmy organizatorem przewozów na terenie województwa. Wiadomo, że są takie połączenia stykowe, czyli że trzeba wyjechać za swoje województwa. I żeby nie rozliczać się za każdym razem z sąsiednim… » więcej 2019-10-28, godz. 10:06, W cztery oczy Paweł Kampa i Jerzy Szteliga o przyszłości lewicy w kraju i regionie Paweł Kampa, sekretarz wojewódzkich struktur SLD oraz przewodniczący SLD w Opolu i powiecie opolskim - Połączyliśmy struktury SLD w Opolu i powiecie opolskim, żeby były bardziej efektywnie zarządzane, żeby po prostu nie dublować pracy. I… » więcej 2019-10-27, godz. 22:34, Wiadomości z regionu Politycy z regionu komentują zasadność protestów wyborczych i powyborczą sytuację w kraju W minionym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest wyborczy i wnioskowało o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Swoje protesty złożyły również Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. O zasadności… » więcej 2019-10-27, godz. 12:30, Niedzielna Loża Radiowa Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 27 października 2019! W minionym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest wyborczy, wnioskując o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Swoje protesty złożyła też Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Teraz na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***