Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-29, 10:09 Autor: Joanna Matlak

Szymon Ogłaza i Martyna Nakonieczny o wymianie przewozów kolejowych z woj. śląskim i sytuacji powyborczej

o wymianie przewozów kolejowych z woj. śląskim i sytuacji powyborczej
Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa
- My jesteśmy organizatorem przewozów na terenie województwa. Wiadomo, że są takie połączenia stykowe, czyli że trzeba wyjechać za swoje województwa. I żeby nie rozliczać się za każdym razem z sąsiednim województwem czasami dochodzi do powierzeń, a więc do wymiany z województwem śląskim. To jest umowa na rok, bo od grudnia 2020 roku będziemy mieli nową umowę z Przewozami Regionalnymi, którą teraz negocjujemy, więc uchwała, która dzisiaj będzie przyjmowana na sesji sejmiku, będzie obowiązywała tylko do czasu obowiązywania dzisiejszej umowy - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa. Dodajmy, że radni sejmiku śląskiego podobną uchwałę już przyjęli.
- Stawki biletów są zbliżone, ale to co najważniejsze - liczymy trochę na to, że może trochę poprawi się tabor, który obsługuje linie od Lublina do Kluczborka. Być może Koleje Śląskie będą używały lepszego taboru - dodał Ogłaza.

Nasz gość jest także członkiem opolskich struktur Platformy Obywatelskiej. Zapytaliśmy go o powyborcze rozliczenia w ramach partii, a także zbliżające się styczniowe wybory na przewodniczącego PO.

- Wybory regionalne odbywały się u nas dwa lata temu na przełomie roku, czyli planowo odbędą za dwa lata będą, choć nie można wykluczyć, że jeśli się okaże, że rozstrzygnięcie na poziomie krajowym przyniesie nowe otwarcie lub po prostu nawet przewodniczący zechce zaproponować taką zmianę to Rada Krajowa może skrócić kadencje na tym niższym poziomie. Choć nie sądzę, bo najważniejszym wyzwaniem są wybory prezydenckie, a tu potrzeba konsolidacji - ocenił Ogłaza.

Czy w Platformie nastał czas rozliczeń? W partii słyszalne są bowiem głosy niezadowolenia, bo w ostatnich wyborach parlamentarnych Koalicja Obywatelska zdobyła 4 mandaty, a Zjednoczona Prawica 5. - Dzisiaj mamy posiedzenie zarządu regionu, na którym będziemy podsumowywać kampanię wyborczą. Jeśli będą takie głosy to będziemy dyskutować na ten temat, bo jesteśmy partią, która raczej prowadzi wewnętrzny dialog. Ale mam też wrażenie, że atmosfera jest podkręcana przez dziennikarzy. Mnie strasznie irytują w doniesieniach prasowych tzw. anonimowi działacze PO. Bo jeśli ktoś ma jakieś zastrzeżenie czy uwagi to powinien to robić oficjalnie. Po pierwsze nie przez media, ale na zarządzie regionu, a jeśli w mediach to pod nazwiskiem - mówił Ogłaza.
Martyna Nakonieczny o sytuacji powyborczej w sejmiku województwa
Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa
- Poprzemy tę uchwałę z dwóch względów. Od tego jest samorząd, żeby ułatwiać mieszkańcom dojazdy i komunikację, żeby rzeczywiście nie było sytuacji, że na granicy województwa należy się przesiadać. Druga ważna kwestia to to, że droga Opole- Częstochowa będzie fragmentem tzw. 8 szprychy, czyli elementu, który będzie się łączyć z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Chodzi o to, żeby docelowo, bo projekt jest do 2035 r., każdy mieszkaniec Opolszczyzny miał nie dalej niż 30 km do działającej stacji. W sumie w skali kraju te „szprychy” mają zapewnić dostęp do kolei 13 mln mieszkańców. Poszłabym dalej niż marszałek i trzymałabym się tego przejęcia na tej trasie, bo te linie będą dofinansowane przez rząd, więc dla nas to czysta korzyść, bo dla mieszkańców Nysy dojazd do Warszawy z 4 godzin 48 minut skróci się do 3 godzin, a to robi różnicę. Trzeba się więc tego trzymać i nie pozwolić odebrać tych linii - mówiła Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa.

W porannej rozmowie poruszona została też kwestia ostatnich wyborów parlamentarnych. Z klubem PiS w sejmiku pożegna się Marcin Ociepa, który zdobył mandat posła. - Jego miejsce zajmie Ryszard Szram, doradca wojewody opolskiego. Jeszcze dziś na sesji nie będzie jako radny, ale obiecał że przyjdzie przywitać się z klubem. Przesadzimy się trochę, zrobimy porządki techniczne i zaczniemy prace w nowym składzie - mówiła przewodnicząca Nakonieczny.

Zdaniem naszego gościa nadszedł czas, żeby w zarządzie województwa pojawiły się kobiety. - Wszyscy to wiemy, że formuła która jest w tej chwili i sposób zarządzania województwem, delikatnie rzecz ujmując, sprawdza się średnio - mówiła Nakonieczny i wspomniała o tzw. „półksiężycu biedy”. Jej zdaniem zachód województwa był zaniedbywany, a dbali o nie własnymi siłami tylko burmistrzowie i starostowie.
Z Szymonem Ogłazą rozmawia Joanna Matlak
Z Martyną Nakonieczny rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2019-10-30, godz. 10:10, W cztery oczy Violetta Porowska i Rafał Tkacz o parlamentarnej sytuacji powyborczej i przygotowaniach do wyborów prezydenckich Violetta Porowska, poseł elekt, liderka opolskich struktur PiS i wciąż jeszcze - do 12.11 - wicewojewoda opolski - Partia zgłosiła mnie do czterech komisji. Pierwsza to komisja zdrowia, bardzo ważna, bo w ochronie zdrowia bez przerwy coś… » więcej 2019-10-29, godz. 10:13, W cztery oczy Szymon Ogłaza i Martyna Nakonieczny o wymianie przewozów kolejowych z woj. śląskim i sytuacji powyborczej Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa - My jesteśmy organizatorem przewozów na terenie województwa. Wiadomo, że są takie połączenia stykowe, czyli że trzeba wyjechać za swoje województwa. I żeby nie rozliczać się za każdym razem z sąsiednim… » więcej 2019-10-28, godz. 10:06, W cztery oczy Paweł Kampa i Jerzy Szteliga o przyszłości lewicy w kraju i regionie Paweł Kampa, sekretarz wojewódzkich struktur SLD oraz przewodniczący SLD w Opolu i powiecie opolskim - Połączyliśmy struktury SLD w Opolu i powiecie opolskim, żeby były bardziej efektywnie zarządzane, żeby po prostu nie dublować pracy. I… » więcej 2019-10-27, godz. 22:34, Wiadomości z regionu Politycy z regionu komentują zasadność protestów wyborczych i powyborczą sytuację w kraju W minionym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest wyborczy i wnioskowało o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Swoje protesty złożyły również Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. O zasadności… » więcej 2019-10-27, godz. 12:30, Niedzielna Loża Radiowa Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 27 października 2019! W minionym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest wyborczy, wnioskując o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Swoje protesty złożyła też Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Teraz na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***