Radio Opole » Szperacze » Posłuchaj cyklu » Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej
2019-07-08, 15:21 Autor: Krzysztof Dobrowolski

Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej

Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej [zdjęcie ze zbiorów muzeum]
Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej [zdjęcie ze zbiorów muzeum]
Niedaleko Góry św. Anny - w Ligocie Dolnej - znajduje się jedyne w Polsce prywatne Muzeum Sztuki Sakralnej. Założycielem jest Ryszard Makowiecki. W tym niezwykłym miejscu z każdym eksponatem łączy się odrębna historia. W audycji Krzysztofa Dobrowolskiego poznajemy kulisy, jakie są związane z kilkoma, spośród tysięcy zgromadzonych tam artefaktów.
Unikatowa w skali Polski placówka znajduje się przy trasie Strzelce Opolskie - Krapkowice.
Gromadzenie zbiorów muzealnych to nie tylko wyszukiwanie cennych eksponatów. W Muzeum Sztuki Sakralnej koło Góry św. Anny wiele artefaktów, poza pięknem, wyróżnia niezwykła droga, jaką przebyły te przedmioty, zanim trafiły do Ligoty Dolnej. To miejsce, w którym twórca tego niezwykłego muzeum - Ryszard Makowiecki - spotyka się osobiście ze zwiedzającymi.

Zobacz także

2019-07-17, godz. 09:39 Niezmienna w duszy i w sercu [Cykl "Szperacze"] Od kiedy na stałe mieszka w Polsce, jest otoczona pamiątkami z miasta, w którym się urodziła - z Bolonii. Także tu, w Opolu, jej radosne, włoskie dzieciństwo ... » więcej 2019-07-12, godz. 10:15 Uratowane z wysypisk śmieci i złomowisk. Skarby pana Jarosława [Cykl "Szperacze"] Oryginalne dokumenty z okresu powstań śląskich, plebiscytu, eksponaty z czasów II wojny światowej i po roku 1945 - takie skarby można znaleźć na wysypiskach ś ... » więcej 2019-07-15, godz. 09:34 O zaczarowanym świecie motocykli opowiada Marek Woźniak [Cykl "Szperacze] Jak zamienić pracę w zabawę? Marek Woźniak z Kuniowa koło Kluczborka znalazł na to swój sposób. O zaczarowanym świecie motocykli opowiada w audycji Krzysztofa ... » więcej 2019-07-12, godz. 09:22 Nysa: miasto noblisty, więzienie de Gaulle'a [Cykl "Szperacze"] Nie mieszkał od urodzenia w Nysie, ale całe życie poświęcił poszukiwaniu śladów tego miasta w europejskich archiwach. I tak np. we Francji znalazł informację ... » więcej 2019-07-11, godz. 10:46 O przedwojennej policji dowiesz się w Izbie Pamięci w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu [Cykl "Szperacze"] W setną rocznicę utworzenia Polskiej Policji Państwowej pamiątki z tamtego okresu zostały wyeksponowane w otwartej właśnie Izbie Pamięci w Komendzie Wojewódzk ... » więcej 2019-07-10, godz. 15:13 To kościół unikatowy w skali Europy. Dr Tadeusz Jurek bada jego dzieje od kilkudziesięciu lat [Cykl „Szperacze”] Kościół, który stał się fascynacją bohatera dzisiejszego cyklu, jest wyjątkowy w skali Europy. Na jego ścianach znajduje się prawie tysiąc metrów kwadratowych ... » więcej 2019-07-09, godz. 09:21 Każda rodzina ma swoje zagadki, tajemnice... [Cykl "Szperacze"] Każda rodzina ma swoje zagadki, tajemnice, albo poszukuje informacje o dziejach kogoś z krewnych. Janusz Kalend od dziecka słyszał o zaginięciu swojego wuja j ... » więcej 2019-07-08, godz. 09:13 Co interesującego można znaleźć na chodniku albo na ulicy? Co interesującego można znaleźć na chodniku albo na ulicy? Modelarz, szczególnie z 40-letnim doświadczeniem, nawet w takim miejscu potrafi dostrzec wartościow ... » więcej 2019-07-08, godz. 15:52 Miłość do zabytkowych motocykli Dla miłośników motoryzacji nawet zapach warsztatu samochodowego sprawia przyjemne wrażenie. Szczególnie, gdy jest to garaż, w którym znajdują się piękne, zaby ... » więcej 2019-07-03, godz. 17:48 Dr Jarosław Bogacki o odkrywaniu nieznanych dotąd wątków z czasów II wojny światowej Mimo upływu prawie 75 lat od zakończenia II wojny światowej, nadal są odkrywane nieznane dotąd wątki historii. Także tej lokalnej, która dotykała ludzi w mały ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »