Radio Opole » Mamy weekend

Posłuchaj audycji

2021-01-23, 14:49

o. Przemysław Wysogląd SJ o kulisach powstania uncjały opolskiej (23.01.2021)

o. Przemysław Wysogląd [fot. Facebook]
o. Przemysław Wysogląd [fot. Facebook]
Uncjała opolska [fot. wysoglad.blog.deon.pl]
Uncjała opolska [fot. wysoglad.blog.deon.pl]
W przypadającym na 23 stycznia dniu pisma odręcznego, na antenie Radia Opole gościliśmy autora fontu nazwanego uncjałą opolską, o Przemysława Wysogląda, który opowiedział o inspiracji, która przyświecała mu podczas pracy nad opracowywaniem kroju pisma, które możemy oglądać między innymi w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele jezuitów w Opolu.

Nasz rozmówca wskazał też na pozytywne efekty, które można odczuć oddając się sztuce kaligrafii.
2021-01-17, 12:05

Anna Urbańska o akcji edukacyjnej #rePETujemy (16.01)

Anna Urbańska [fot. archiwum Anny Urbańskiej]
Anna Urbańska [fot. archiwum Anny Urbańskiej]
Naszym gościem była koordynatorka ogólnopolskiej akcji edukacyjnej #rePETujemy Anna Urbańska, która wyjaśniła, że plastikowe opakowania nie zawsze muszą szkodzić środowisku. Nasza rozmówczymi wskazała między innymi, kiedy butelki PET mogą okazać się lepsze od szklanych, a także na co należy zwracać uwagę przy ocenie bilansu oddziaływania opakowań na środowisko.
2021-01-12, 21:15

Waldemar Drożdżol o pracy kominiarzy w sezonie grzewczym (02.01.2021)

Waldemar Drożdżol [fot. Marcin Skomudek]
Waldemar Drożdżol [fot. Marcin Skomudek]
Gościem porannego programu był prezes Korporacji Kominiarzy Polskich Waldemar Drożdzol, którego zapytaliśmy między innymi o to, do czego prowadzą zaniedbania w zakresie regularnego czyszczenia przewodów kominowych. Nasz gość przestrzegł także przez fałszywymi kominiarzami oraz zdradził, jak ci prawdziwi reagują gdy na ich widok łapiemy się za guzik.
2021-01-12, 20:58

Włodzimierz Ożga o alfabecie Braille’a i jakości życia niewidomych w naszym regionie (09.01.2021)

Wlodzimierz Ożga - pierwszy z prawej [fot. Katarzyna Doros]
Wlodzimierz Ożga - pierwszy z prawej [fot. Katarzyna Doros]
Na naszej antenie gościliśmy dyrektora biura opolskiego okręgu Polskiego Związku Niewidomych Włodzimierza Ożgę, którego zapytaliśmy o powstanie oraz współczesne zastosowanie sposobu zapisu tekstu, równań matematycznych czy nut, dedykowanemu osobom niewidomym. Rozmowa była tez okazją do sprawdzenia, czy nasz region ma jeszcze sporo do poprawy pod względem dostosowania infrastruktury do potrzeb osób z tym rodzajem niepełnosprawności.
2021-01-12, 20:36

Tomasz Śmietanka o działalności Głuchołaskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej (09.01.2021)

Tomasz Śmietanka [fot. Facebook]
Tomasz Śmietanka [fot. Facebook]
Brak właściwego przygotowania i lekceważenie kwestii bezpieczeństwa to główne przyczyny wypadków, do których dochodzi w górach na terenie Opolszczyzny. Osoby, które zgubią drogę lub ulegną kontuzji, od ubiegłego roku mogą liczyć na pomoc Głuchołaskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej. O powodach, które przyświecały utworzeniu grupy, a także jej wyposażeniu i codziennych problemach opowiedział jej dowódca, Tomasz Śmietanka.
2019-07-05, 14:47

"Gap Year", czyli przerwa w edukacji. Rozmowa z Beniaminem Strzeleckim.

Benjamin Strzelecki
Benjamin Strzelecki
Czy warto po maturze rozpoczynać studia, może lepiej jest zrobić sobie rok przerwy? O korzyściach płynących z tak zwanego "Gap Year" opowie Benjamin Strzelecki, twórca projektu "Rok w Bok" oraz absolwent międzynarodowej szkoły EMIS w Izraelu i uczestnik programu naukowego na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »