Radio Opole » Śladami Kresowej Atlantydy » Audycje » 'Śladami Kresowej Atlantydy' w Azerbejdżanie
2019-01-28, 12:18 Autor: Tomasz Zacharewicz

"Śladami Kresowej Atlantydy" w Azerbejdżanie

Azerbejdżan [fot. Marek Lech]
Azerbejdżan [fot. Marek Lech]
W audycji "Śladami Kresowej Atlantydy" będziemy sięgać poza kresy i zaproponujemy naszym słuchaczom wyprawę do Azerbejdżanu. To ten kraj właśnie był jednym z kierunków migracji wykształconych Polaków w XIX i na początku XX wieku.
Ponadto stał się domem kresowiaka i opolanina Marka Lecha - historyka, autora przewodnika po Azerbejdżanie, który mieszka na co dzień w Baku i jest znawcą kultury, sztuki i przeszłości Azerbejdżanu.

Dzięki spotkaniu z Markiem Lechem chcemy opowiedzieć Państwu mało znaną w naszym kraju historię ropy, a w tym historię wybitnych Polaków, którzy przemysł naftowy budowali. To wyjątkowa historia, bo mogła doprowadzić do niezwykłego rozkwitu polskiej nauki i sztuki.

Zobacz także

2020-03-09, godz. 14:33 „Śladami Kresowej Atlantydy” (08.03) – posłuchaj audycji! W programie z cyklu „Śladami Kresowej Atlantydy” nawiązaliśmy do przeszłości oraz czasów współczesnych wschodnich województw należących niegdyś do Rzeczypospo… » więcej 2020-03-02, godz. 16:27 „Śladami Kresowej Atlantydy” - posłuchaj audycji W programie „Śladami Kresowej Atlantydy” opowiadaliśmy o Huculszczyźnie i jej związkach z polską kulturą. Drugim tematem audycji był mord na Polakach w Hucie Pieniackiej… » więcej 2019-12-26, godz. 20:00 Prof. Stanisław Sławomir Nicieja "Śladami Kresowej Atlantydy" W naszej radiowej wędrówce Śladami Kresowej Atlantydy tym razem przemierzyliśmy tereny nad Niemnem. Z naszymi mikrofonami gościliśmy u prof. Stanisława Sławomira… » więcej 2019-12-25, godz. 20:10 Prof. Stanisław Sławomir Nicieja "Śladami Kresowej Atlantydy" [FILM] W naszej radiowej wędrówce Śladami Kresowej Atlantydy tym razem przemierzyliśmy tereny nad Niemnem. Z naszymi mikrofonami gościliśmy u prof. Stanisława Sławomira… » więcej 2019-09-12, godz. 14:18 Kosów Huculski oczami Franciszka Magdy [FILM] Audycja poświęcona jest Kresom Wschodnim, które dla sporej części mieszkańców naszego regionu są ziemiami wyjątkowymi, wielu ma tam swoje korzenie. » więcej 2019-04-15, godz. 17:16 Kosów Huculski oczami Franciszka Magdy [FILM] Naszym gościem był mieszkaniec Wrocławia, Namysłowa i Kosowa Huculskiego - Franciszek Magda. W audycji rozmawialiśmy m.in. o zagładzie ludności żydowskiej Kosowa… » więcej 2019-03-11, godz. 12:36 Kosów Huculski oczami Franciszka Magdy [FILM] Co takiego jest w Huculszczyźnie, że przez stulecia pobudzała wyobraźnię artystów, którzy się tam pojawili? Przewodnikiem po Kosowie, dawnej stolicy Huculszczyzny… » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »