Radio Opole » O kulturze - debata (DAB+) » Posłuchaj debaty

Posłuchaj debaty

2020-01-22, 19:10

Monika Masaj o tym, jak z jej perspektywy wyglądają różnice kulturowe, których doświadczyła

Monika Masaj [fot. archiwum autorki]
Monika Masaj [fot. archiwum autorki]
Bardzo młoda podróżniczka Monika Masaj samotnie odwiedziła Afganistan i Pakistan. W audycji zapytaliśmy, jak z jej perspektywy wyglądają różnice kulturowe, których doświadczyła. Rozmawialiśmy też o kwestiach bezpieczeństwa związanych z podróżowaniem. Ponadto zapytam, jak przebyta droga zmieniła ją samą. Czy dziś inaczej patrzy na siebie i otaczających ją ludzi?więcej »
2020-01-21, 19:10

Bogusław Rogowski o losach skarbów kultury na tle wojny

Kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Justyna Krzyżanowska]
Kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Justyna Krzyżanowska]
W dzisiejszym programie rozmawialiśmy o losach skarbów kultury na tle wojny. Gościem Bolesława Bezega był Bogusław Rogowski z Kędzierzyna-Koźla.więcej »
2020-01-20, 19:10

Wiesław Ukleja o prawdzie w różnych kontekstach

Wiesław Ukleja [fot. Marcin Boczek]
Wiesław Ukleja [fot. Marcin Boczek]
Można sobie wyobrazić, że zostaje objawiona prawda. Jak bardzo wstrząsnęłoby to ludzkością - rzecz to całkowicie niepojęta. Jest wiele przyczyn, dla których nie chcemy znać prawdy, dlatego też wolimy ją relatywizować, bo tak wygodniej. O prawdzie w różnych kontekstach rozmawialiśmy z opozycjonistą, działaczem podziemia Solidarności Walczącej, Wiesławem Ukleją.więcej »
2020-01-17, 19:10

Czy są jakieś uniwersalne elementy kanonu kobiecej urody bez względu na epokę?

dr Malgorzata Radziewicz [fot. Dorota Kłonowska]
dr Malgorzata Radziewicz [fot. Dorota Kłonowska]
"Bo piękno na to jest, by zachwycało" - mówił w Promethidionie Cyprian Kamil Norwid i choć dodawał - do pracy, to jednak bardziej pamiętamy tę pierwszą część cytatu. Jak zmieniało się to pojęcie na przestrzeni wieków, czy są jakieś uniwersalne elementy kanonu kobiecej urody bez względu na epokę. Rozmawialiśmy o tym z Małgorzatą Radziewicz, edukatorką kultury, wieloletnią dyrektorką Muzeum Powiatowego w Nysie i Barbarą Fomicz, kierowniczką działu sztuki Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.więcej »
2020-01-16, 19:10

Maria Ołdak z Towarzystwa Muzycznego w Opolu gościem Radia Opole

Maria Ołdak podczas koncertu "Wracam do siebie" w Studiu im. SBB [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maria Ołdak podczas koncertu "Wracam do siebie" w Studiu im. SBB [fot. Justyna Krzyżanowska]
Gościem audycji była Maria Ołdak, prezes Towarzystwa Muzycznego w Opolu, które w minionym roku wydało kilka interesujących płyt. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Towarzystwo wcale nie specjalizuje się w wydawnictwie płyt i książek (bo tych także parę ma na koncie!). W dodatku Towarzystwo Muzyczne w Opolu tworzy zaledwie garstka osób, które na co dzień intensywnie pracują, skupiając się na własnej, różnorodnej (!) działalności zawodowej.więcej »
2020-01-15, 17:59

Jak pielęgnować kreatywność? Rozmowa z Justyną Weigt

Justyna Weigt [fot. Wanda Kownacka]
Justyna Weigt [fot. Wanda Kownacka]
Kreatywność to cecha, której pracodawcy poszukują coraz częściej. Jest naturalnym zasobem dzieci, więc jak to się dzieje, że po latach zanika? Czy potrafimy rozwijać w nich tę kompetencję lub chociaż nie stawać jej na drodze? O to pytaliśmy animatorkę kultury, trenerkę kreatywności i edukatorkę - Justynę Weigt.więcej »
2020-01-13, 19:10

Czy Nowy Rok to tylko tradycja, czy może coś więcej?

[fot. Małgorzata Ślusarczyk]
[fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Czy Nowy Rok to tylko tradycja, czy może coś więcej? Nadzieja? A może to tylko zabawa? O postanowieniach noworocznych rozmawialiśmy ze śpiewaczką operową Aleksandrą Klimczak, dyrektorem festiwalu JaZZ i okolice/Jazz & Beyond Andrzejem Kalinowskim oraz etnologiem Marceliną Mielcarek.więcej »
2020-01-10, 19:10

Violetta Łabędzka i Tadeusz Chrobak o planach WBP w opolu na nowy rok

Violetta Łabędzka i Tadeusz Chrobak [fot. Paula Hołubowicz]
Violetta Łabędzka i Tadeusz Chrobak [fot. Paula Hołubowicz]
Wystawą o Karolu Dickensie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zakończyła stary, a zarazem otworzyła nowy rok. To dobry pretekst do podsumowań i zaprezentowania planów, zwłaszcza, że szykuje się wiele interesujących spotkań i innych wydarzeń kulturalnych. Porozmawialiśmy o tym z dyrektorem placówki Tadeuszem Chrobakiem i Violettą Łabędzką.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »