Radio Opole » O kulturze - debata (DAB+) » Posłuchaj debaty

Posłuchaj debaty

2020-10-20, 19:00

Refleksje o kulturze

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Łukasz Fura]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Łukasz Fura]
Dziś w programie, podzielę się z Państwem kilkoma moimi refleksjami o kulturze... Zaczniemy od filozofów "Złotego wieku". Na audycję zaprasza Bolesław Bezeg.
2020-10-19, 19:00

Spotkanie z Wiesławem Ukleją

Wiesław Ukleja [fot. Marcin Boczek]
Wiesław Ukleja [fot. Marcin Boczek]
W dzisiejszym programie spotkanie z Wiesławem Ukleją - do 1989 działaczem podziemia i kolporterem wydawnictw podziemnych (m.in. "Solidarności Opolskiej", "Tygodnika Mazowsze", "Solidarności Walczącej", „Solidarności Dolnego Śląska”, "Biuletynu Dolnośląskiego", "Z Dnia na Dzień", "Wolnego Czynu", "Na Bieżąco"), przeciwnikiem Okrągłego Stołu, współorganizatorem akcji protestacyjnych przeciwko zakulisowym porozumieniom opozycji z władzą, wyborom parlamentarnym w 1989, prezydenturze Wojciecha Jaruzelskiego, pozostawaniu wojsk sowieckich w Polsce i nieprawidłowej weryfikacji funkcjonariuszy SB. W 2009-2010 zatrudniony przy produkcji filmu fabularnego "Historia Roja", spektaklu Teatru TV "Psie Głowy" (oba w reżyserii Jerzego Zalewskiego).
2020-10-16, 17:39

Dorota Wołyniec o wkładzie nauczycieli w kulturę

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Łukasz Fura]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Łukasz Fura]
Niedawno obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, w tym roku bardzo skromnie ze względu na pandemię. Warto jednak rozmawiać o tym, co dość rzadko pojawia się w rozmowach o zawodzie nauczyciela, a mianowicie o jego wkładzie w kulturę. Rola nauczyciela bowiem, polega nie tylko na realizowaniu narzuconego programu, ale także na odkrywaniu talentów i motywowaniu do poznawania tego, co składa się na kulturę narodu. Czy dziś to jeszcze możliwe? Rozmawialiśmy o tym z Dorotą Wołyniec, nauczycielką języka polskiego i zastępcą dyrektora I LO w Opolu.
2020-10-15, 18:54

Maria Holka o wyzwaniach z jakimi mierzyła się wybierając twórczą muzyczną ścieżkę

Nagrania słuchowiska "Nie każdemu bije dzwon", Studio M im. SBB Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
Nagrania słuchowiska "Nie każdemu bije dzwon", Studio M im. SBB Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
Polska kompozytorka muzyki filmowej i rozrywkowej, aranżerka, a także wokalistka i pianistka - to tylko częściowy opis aktywności zawodowej Marii Holki, która wzięła udział w najnowszym słuchowisku autorstwa Marzeny i Jacka Mielcarków przygotowanym przez Radio Opole. Nam opowiedziała m.in. z jakimi wyzwaniami mierzyła się wybierając twórczą, muzyczną ścieżkę.
2020-10-14, 19:00

Ks. prof. Dariusz Krok o tym, jak jak żyć, uczestniczyć w kulturze czy utrzymywać dobre relacje z innymi w czasie pandemii

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Łukasz Fura]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Łukasz Fura]
Długotrwały stres, napięcie oraz poczucie niepewności jakie towarzyszą nam od wielu miesięcy, to nie tylko kwestia ogólnie rozumianego zdrowia, ale także zmiany w naszym życiu rodzinnym, konieczność przewartościowania postaw, zmiany stosunku do nowej rzeczywistości. Padają pytania niby znane, ale w nowym świetle: jak żyć, uczestniczyć w kulturze, utrzymywać dobre relacje z innymi? Na te pytania odpowiedział w dzisiejszym programie ks. prof. Dariusz Krok z Uniwersytetu Opolskiego, który wraz ze współpracownikami przeprowadził szereg badań na te tematy i dzieląc się ich wynikami spróbowaliśmy poszukać rozwiązań i sposobów, jak przejść ten trudny czas możliwie najlepiej.
2020-10-12, 19:00

Iwona Jędruch o snobizmie i jego obliczach

Iwony Jędruch [fot. Beata Bartelmess]
Iwony Jędruch [fot. Beata Bartelmess]
Snobizm – postawa objawiająca się chęcią zaimponowania innym osobom oraz wykazania swojej wiedzy na dany temat. Osoby takie często są nazywane snobami, przykładowo mogą to być części bywalcy oper, teatrów oraz spektakli, lecz jedynie w celu zamanifestowania swojej kultury, zainteresowań czy upodobań.

Spotkanie z Iwoną Jędruch - skrzypaczką, improwizatorką, dziennikarką i terapeutką - poruszymy bardzo ciekawy temat o snobizmie.

Do słuchania od 18:00 do 19:00 zaprasza – Marzena i Jacek Mielcarkowie.
2020-10-09, 20:29

O pewnym serialu dyskutujemy z filmoznawcą Dariuszem Romanowskim

Dariusz Romanowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dariusz Romanowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jednym z tegorocznych hitów platformy filmowej Netflix jest szwedzki serial "Kalifat". Akcja rozgrywa się w środowisku muzułmańskim w dwóch miejscach: Sztokholmie i zniszczonej przez wojnę syryjskiej Rakce. To historia o rodzącym się fanatyzmie i fascynacji śmiercią, o łatwości z jaką islamscy socjotechnicy "piorą" mózgi zagubionym nastolatkom w zamożnym państwie i koszmarze życia w tytułowym samozwańczym kalifacie. Czy powstało dzieło wartościowe: artystycznie i intelektualnie? Zastanowimy się z filmoznawcą Dariuszem Romanowskim.
2020-10-09, 20:33

Piotr Lempa o Dobrodzień Classic Festival

Piotr Lempa [fot. materiały artysty]
Piotr Lempa [fot. materiały artysty]
Rozważania o kulturze, jej odbiorze i innych niuansach nie muszą się ograniczać wyłącznie do teoretyczno-filozoficznych refleksji. Wiele przemyśleń powstaje podczas bezpośredniego kontaktu ze sztuką, a szczególnie podczas spotkań z twórcami przy okazji wernisaży czy koncertów. Taka właśnie mozaika, która odzwierciedla bogactwo Opolszczyzny (choćby w samej tylko sferze muzyki artystycznej), zastąpi nam klasyczne debatowanie o kulturze. O kulturze.... bo przecież nawet w ramach wydarzenia muzycznego można porozmawiać o poezji czy malarstwie - wszak żadna z dziedzin sztuki nie istnieje w oderwaniu od swoich "sióstr"!
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***