Radio Opole » O kulturze - debata (DAB+) » Posłuchaj debaty » Debata o talerzu... dedykowanym roladzie, czyli co…
2019-03-05, 11:00 Autor: Witold Sułek (oprac. AL)

Debata o talerzu... dedykowanym roladzie, czyli co się dzieje z językiem i dokąd nas to zaprowadzi

Dr Adam Wierciński gościem "Debaty o kulturze" Witolda Sułka [fot. Agnieszka Lubczańska]
Dr Adam Wierciński gościem "Debaty o kulturze" Witolda Sułka [fot. Agnieszka Lubczańska]
Wiele słów, jak się okazuje, powtarzamy dosyć bezwiednie. Wtręty, słowne wytrychy, mieszanie stylów, anglicyzmy, wulgaryzacja języka, przeinaczenia. Często nie zdajemy już sobie sprawy, jak ojczysty język kaleczymy. Gościem "Debaty o kulturze" był dr Adam Wierciński, literaturoznawca, emerytowany pracownik Uniwersytetu Opolskiego, ale nadal aktywny autor stałych rubryk na łamach uniwersyteckiego pisma "Indeks" (w tym "Za szybkie pisanie"), specjalista od mowy ojczystej.
O poprawności wysławiania się rozmawialiśmy, ale i o rzeczywistym znaczeniu wielu słów, które dzisiaj używane są błędnie, wypaczając ich sens, a spotykamy je i nasiąkamy nimi nie tylko "na ulicy", ale i w publicznych wystąpieniach znanych osób, literaturze, czasami także w mediach (rozważymy na ile świadomie, bo wiele słów, jak się okazuje, bywa powtarzanych dosyć bezwiednie), a przecież to tutaj spodziewać się należy niezwykłej staranności i odpowiedzialności, bowiem nie tylko informujemy, ale i kształtujemy, a przynajmniej powinniśmy kształtować i dbać o piękną polską mowę.
Posłuchaj "Debaty o kulturze" (05.03.2019) - 1 cz. rozmowy
Posłuchaj "Debaty o kulturze" (05.03.2019) - 2 cz. rozmowy

Zobacz także

2020-05-06, godz. 10:05 O polskich hymnach. Historia ich powstawania 776 lat temu 8 maja 1254 roku odbyły się w Krakowie uroczystości beatyfikacji obecnie świętego Biskupa Stanisława. Na uroczystościach po raz pierwszy wykonano… » więcej 2020-05-04, godz. 19:02 Jakich strat doznał świat muzyczny? Trzecie spotkanie z muzykami w przymusowej izolacji. Jest ciężko, ale będzie jeszcze gorzej. Artyści mówią: "praktycznie wyeliminowano nas z życia publicznego"… » więcej 2020-05-06, godz. 13:28 Z pianistą-obieżyświatem Rafałem Łuszczewskim o pracy z instrumentem W czasie, gdy dalekie podróże możemy odbywać jedynie palcem po mapie, powrócimy do rozmowy z pianistą-obieżyświatem Rafałem Łuszczewskim. Jakie niespodzianki mogą… » więcej 2020-05-05, godz. 12:45 Jaka jest nasza kultura inwestowania? Rozmowa z dr. Rafałem Parvim, ekspertem WSB w Opolu Nie jest tajemnicą, że na stosunek do pieniędzy wpływ mają m.in. uwarunkowania kulturowe. Czy Polacy lubią oszczędzać i czy potrafią rozsądnie inwestować swój… » więcej 2020-05-06, godz. 13:09 Media katolickie w kulturze polskiej 30 lat temu Dziś w audycji wraz z moim gościem, Wiktorek Krzewickim debatowaliśmy nad istnieniem mediów katolickich. Obecnie istnienie takich mediów nikogo nie dziwi, jednak… » więcej 2020-05-06, godz. 12:50 Artyści podczas kwarantanny W dzisiejszym programie druga część rozmów z muzykami (Kuba Zimończyk, Szczepan Pospieszalski, Mariza Nawrocka, Sabina Meck, Agnieszka Bator-Skowrońska, Bartosz… » więcej 2020-05-06, godz. 12:13 O braku umiejętności czerpania ze sztuki w życiu codziennym Był pewien szwajcarski kaznodzieja, który stwierdził, że każda przyjemność jest grzechem. W związku z tym, nakazał usunięcia z kościołów obrazów i rzeźb, bo dla… » więcej 2020-05-06, godz. 11:44 O kulturze literackiej i twórczości literackiej "ludzi kultury" O kulturze w literaturze.... a właściwie o kulturze literackiej i twórczości literackiej "ludzi kultury" porozmawiamy z autorami, którzy niekoniecznie są pisarzami… » więcej 2020-05-06, godz. 11:06 Co wpływa na nasze życiowe decyzje? Rozmowy o świadomości... Co wpływa na nasze życiowe decyzje? Czy kierują nami nawyki wyniesione ze środowiska, geny, a może my sami? Na ile możemy być świadomi uwarunkowań, które posiadamy?… » więcej 2020-05-06, godz. 10:15 Wpływ epidemii na kulturę Dziś w "Debacie o kulturze" wspólnie z Wiktorem Krzewickim dyskutowaliśmy o koronowirusie, a właściwie o epidemii w szerokim kontekście. Nie od dziś wiadomo, że… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »