Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-11-09, 15:34 Autor: Marek Świercz

Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej

Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej
- Mamy swoje ambicje, ale nie wysuwamy żadnych kategorycznych żądań, chcemy natomiast, żeby nasze możliwości zostały dobrze wykorzystane - mówił w Loży Radiowej Piotr Wach, polityk Nowoczesnej, który został radnym sejmiku z listy Koalicji Obywatelskiej, pytany o to, czy w ramach tworzonej właśnie koalicji Nowoczesna będzie zabiegała o miejsce w Zarządzie Województwa Opolskiego. - Poszliśmy do wyborów jako Koalicja Obywatelska i jako Koalicja Obywatelska będziemy tworzyli koalicję w sejmiku - dodał.
Nasz gość podkreśla, że Nowoczesna ma swój udział w sukcesie KO, która w regionie zdobyła aż 13 mandatów w sejmiku.

- Liczyliśmy na 11, więc sukces jest naprawdę duży - mówi Wach. - O sukcesie może także mówić Nowoczesna - w regionie mamy trzech radnych sejmiku, w całym kraju 31.

Zaraz po wyborach Andrzej Buła, marszałek Opolszczyzny i lider opolskich struktur Platformy Obywatelskiej, zapowiedział, że koalicja poukłada się w nowych relacjach w ciągu kilku dni, tymczasem w tydzień po drugiej turze wyborów nadal jej nie ma. Stąd spekulacje, że partnerzy ostro targują się o podział stanowisk.

- Nic dziwnego, że negocjacje wciąż trwają, musimy stworzyć jak najlepszy układ na najbliższe pięć lat - mówi Wach, dodając, że nie wyobraża sobie innej koalicji, na przykład takiej, w której współpracują ze sobą radni Mniejszości Niemieckiej i PiS. - Mieszkańcy Opolszczyzny dali jasny, sygnał, kto powinien rządzić regionem, oddając aż tyle głosów na kandydatów Koalicji Obywatelskiej.

Pytany o to, czy Nowoczesna powoli się nie rozpada, skoro mówi się o kolejnych posłach tej partii, którzy chcą przejść do PO, nazwał te pogłoski prasowymi spekulacjami. Dodał jednak, że w interesie opozycji, także ludowców, jest stworzenie takiej koalicji, która razem pójdzie do eurowyborów a potem do wyborów parlamentarnych.

- Wynik tych wyborów pokazał, że za wspólny strat dostaliśmy od wyborców bonus - twierdzi.

Zobacz także

2018-06-05, godz. 14:27, Publicystyka w Radiu Opole Arkadiusz Wiśniewski o prezydenckim sondażu NTO, harcach opolskich radnych i współpracy z TVP i Polsatem - Sondaż NTO pokazał przede wszystkim, że jestem zdecydowanym liderem i od innych kandydatów dzieli mnie przepaść - stwierdził w Loży Radiowej prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, pytany, czy nie martwi go fakt, że sondaż wskazuje… » więcej 2018-06-04, godz. 14:34, Publicystyka w Radiu Opole Grzegorz Peczkis o kędzierzyńskiej "gotowości" do wyborów i poszukiwaniu rozwiązania sprawy pików benzenu Senator PiS Grzegorz Peczkis jest członkiem nieformalnego zespołu, który stawia sobie za cel zmianę przepisów dot. ochrony środowiska. Temat dotyczy przede wszystkim uregulowania kwestii związanych z emisją benzenu, przez producentów… » więcej 2018-06-04, godz. 14:21, Publicystyka w Radiu Opole Ryszard Wilczyński o tym, kto ponosił będzie odpowiedzialność za losy kandydata opozycji na prezydenta Opola, o umacnianiu sołtysów i Puszczy Śląskiej - To, że nie przedstawiliśmy jeszcze swojego kandydata, uważam za błąd. Ale osobą, która się sama wykreowała jako ta, która przekonała Grzegorza Schetynę, że ma pomysł na wybory w Opolu, jest poseł Witold Zembaczyński, lider… » więcej 2018-05-30, godz. 14:44, Publicystyka w Radiu Opole Krzysztof Drynda o tym, czym RdO różni się od Porozumienia, a także o tym, że prezydent przestał mu podawać rękę - Środowisko Razem dla Opola jest szersze niż Porozumienie, ma też duże doświadczenie samorządowe, miało swój klub radnych w poprzedniej kadencji, ma też w tej. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że chce opracować własny program… » więcej 2018-05-30, godz. 09:20, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Andrzejem Bułą oraz komentarz dr. Witolda Potwory Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego - Jeśli nasz rząd nie zdołał między 2 a 28 maja wynegocjować wyższego budżetu, to trzeba się z tym pogodzić. Ale można się było spodziewać, że dostaniemy mniej, bo zmieniły… » więcej
19202122232425
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »