Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-09-05, 11:38 Autor: Marek Świercz

Jarosław Pilc o tym, że walka ze smogiem może zdominować tegoroczną kampanię samorządową

Jarosławem Pilc o tym, że walka ze smogiem może zdominować tegoroczną kampanię samorządową
- To dzięki społecznikom i mediom, które towarzyszyły nam od początku, temat smogu zainteresował opinię publiczną. Opolscy radni w końcu także go zauważyli, tu muszę pochwalić radnych Razem dla Opola, i wprowadzili do samorządowej agendy. Ale w kończącej się kadencji nie było w radzie nikogo, kto by się tematem konsekwentnie zajął - mówił w Loży Radiowej Jarosław Pilc, który zarejestrował KWW Jarosław Pilc - Dla Czystego Powietrza.
Nasz gość mówi, że niekonsekwentnie do tematu podchodził też prezydent Arkadiusz Wiśniewski, który w oficjalnych wypowiedziach dystansował się od postulatów ekologów, ale po cichu je realizował.

- Jeszcze kilka lat temu na dopłaty do wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne miasto miało w budżecie 200 tysięcy, dziś ma 2 miliony złotych. A dlaczego nie 5? Przy takim budżecie Opole na to stać - twierdzi Pilc.

Nasz gość mówi, że czasem wystarczą drobne działania, na przykład zmobilizowanie straży miejskiej, by szybko i skutecznie reagowała na doniesienia o stosowaniu tzw. dmuchaw.

- To się może wydawać nieistotne, ale taka dmuchawa powoduje wtórne zapylenie, podnosi pył na poziom półtora czy dwóch metrów, czyli taki, który jest dla ludzi najniebezpieczniejszy - tłumaczy.

Pilc mówi, że jeszcze nie zapadła decyzja, czy jego komitet wystawi kandydata na prezydenta (ma taką możliwość, bo zamierza zarejestrować komplet radnych we wszystkich czterech okręgach). Nie wyklucza wariantu integracyjnego, w którym popiera, w zamian za miejsce na listach, komitet któregoś ze zgłoszonych już kandydatów na prezydenta.

- Najważniejsze, żeby w radzie miasta znalazły się osoby, które będą traktować tę tematykę poważnie - tłumaczy.

Zobacz także

2019-01-04, godz. 10:01, Poranna rozmowa Radia Opole Leonard Pietruszka i Jerzy Mika o zmianach, jakie zaszły po zmianie granic Opola Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic - Straciliśmy dwa sołectwa, dwa tysiące mieszkańców i 2,5 mln zł dochodu netto. Ale sporo też zyskaliśmy. Mamy dwuosobowy patrol straży miejskiej, jednego strażnika opłaca miasto, drugiego… » więcej 2018-11-30, godz. 13:13, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Januszem Jakubowem o skomplikowanej sytuacji politycznej w powiecie brzeskim - Tak się dzieje, kiedy jest podział na dwa duże ugrupowania, które nie mają większości i jest kilka ugrupowań mniejszych, od których zależy, kto będzie rządził - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Jerzy Jakubów… » więcej 2018-11-30, godz. 09:47, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Przemysławem Kubów i Henrykiem Lakwą o sytuacji w radzie powiatu opolskiego Przemysław Kubów radny PiS powiatu opolskiego - Chciałem pracować w komisji skarg wniosków i petycji, radni nie wyrazili na to zgody, a ja nie wyraziłem zgody na zasiadanie w komisji gospodarczej - powiedział w porannej rozmowie 'W… » więcej 2018-11-27, godz. 09:50, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Jarosławem Kielarem, burmistrzem Kluczborka oraz Piotrem Pośpiechem, byłym starostą kluczborskim - W gminach jest inaczej, niż w parlamencie, gdzie opozycja tylko mówi i protestuje. Sprawy, które są ważne dla ludzi są zauważalne i przez tych, którzy są u władzy i tych, którzy jej nie mają - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2018-11-10, godz. 10:28, Publicystyka w Radiu Opole Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej - Mamy swoje ambicje, ale nie wysuwamy żadnych kategorycznych żądań, chcemy natomiast, żeby nasze możliwości zostały dobrze wykorzystane - mówił w Loży Radiowej Piotr Wach, polityk Nowoczesnej, który został radnym sejmiku z listy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »