Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-09-03, 14:06 Autor: Ewa Skrabacz, Marek Świercz

Andrzej Mazur o tym, że czas na awans młodych i wykształconych, którzy zmienią zabetonowane układy w Kędzierzynie-Koźlu

Andrzej Mazur o tym, że czas na awans młodych i wykształconych, którzy zmienią zabetonowane układy w Kędzierzynie-Koźlu
- To moja osoba połączyła różne środowiska, którym zależy na tym, by Kędzierzyn-Koźle, który wpadł w spiralę ujemnego rozwoju i stał się ośrodkiem zamierającym, przestał być zarządzany przez te same personalne układy, które od wielu lat dzielą publiczne środki - tak w Loży Radiowej dr Andrzej Mazur, kandydat KKW SLD - Lewica Razem na prezydenta Kędzierzyna-Koźla, tłumaczył fakt, że poparły go ugrupowania, które w innych miastach idą do wyborów w odmiennych konstelacjach, na przykład Nowoczesna.
Nasz gość przekonywał, że w ostatnich latach żadna "dobra zmiana" do jego rodzinnego miasta nie dotarła a ostatnia kadencja została stracona, bo nie zostały spełnione zapowiedzi ożywienia gospodarczego. Jak mówi, strefa przemysłowa nie została zagospodarowana a sprzedaż portu rzecznego w Koźlu, prezentowana jako sukces, jest - jego zdaniem - strategicznym błędem, bo oznacza pozbycia się obiektu, które będzie miał kluczowe znaczenie, gdy ruszy wreszcie program ożywienia żeglugi śródlądowej na linii północ - południe. Dowodem bezsilności władz miasta jest także to, że od wielu lat nie są w stanie rozwiązać problemu emisji benzenu.

- Kolejny problem to upadek małych firm, sklepów czy lokali na kozielskim rynku, który po południu zamiera. Jeśli klienci nie mogą zaparkować, to jadą na zakupy do dużego hipermarketu, a nasze rodzinny firmy padają - podkreśla Mazur.

Nasz gość mocno akcentuje także problem młodzieży, która z jednej strony nie może kontynuować w mieście kształcenia (próby uruchomienia filii wyższych uczelni kończą się fiaskiem, pod znakiem zapytania stoi podobno przyszłość filii Politechniki Opolskiej), a z drugiej strony nie mogą znaleźć w Kędzierzynie-Koźlu sensownej i dobrze płatnej pracy, więc emigrują.

- Zależy nam na uruchomieniu mechanizmu awansu młodych i wykształconych ludzi w sektorze publicznym, który jest od lat zabetonowany. Nawet gdy zmienia się prezydent czy starosta, kluczowi urzędnicy pozostają na swoich stanowiskach - mówi Mazur.

Zobacz także

2018-10-25, godz. 10:37, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Piotrem Mielcem i Pawłem Kampą Piotr Mielec, opolski radny, który uzyskał 21 października najlepszy wynik w dziejach Opola - Jak się zdobywa taki wynik? Ciężką pracą, nie tylko w kampanii wyborczej. Radny powinien cały czas pomagać ludziom w załatwianiu ich… » więcej 2018-10-24, godz. 10:04, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Szymonem Ogłazą i Antonim Konopką o wynikach wyborów samorządowych Szymon Ogłaza z PO, który w niedzielę został jednym z 13 wojewódzkich radnych Koalicji Obywatelskiej - Nie spodziewaliśmy się tak dobrego wyniku wyborczego. Arytmetyka ma swoją logikę, więc choć zakładamy oczywiście, że nasza… » więcej 2018-10-24, godz. 07:13, Publicystyka w Radiu Opole Tadeusz Detyna o tym, że tegoroczne wybory samorządowe niejednokrotnie zadały kłam logice - To jest zaskoczenie, trzeba by ten fenomen poddać dokładnej analizie. Może ludzie zobaczyli, że nie taki diabeł straszny? A może rozczarowani zostali w domach? - tak w Loży Radiowej dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2018-10-23, godz. 16:56, Publicystyka w Radiu Opole Arkadiusz Wiśniewski o tym, że mieszkańcy Opola ściemy nie kupują i dlatego wybory skończyły się tak a nie inaczej - Potrzebujemy Opola zgody, takiej, jaka panowała przez pierwszy trzy lata tej kadencji. Radni zgodnie współpracowali, zaczęli mnie atakować dopiero podczas kampanii. Ale to były fikcyjne zarzuty i mieszkańcy tej ściemy nie kupili… » więcej 2018-10-23, godz. 09:44, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Rafałem Bartkiem i Marcinem Gambcem Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Nie uważam wyników Mniejszości Niemieckiej za porażkę. W wyborach do sejmiku dostaliśmy prawie 12 tysięcy głosów więcej, choć metoda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »