Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-08-21, 14:32 Autor: Paweł Grabek

Katarzyna Paprota rozszyfrowuje dla nas skrót LGBTQIA oraz mówi o wyborczych planach partii Razem

Katarzyna Paprota o LGBTQIA i wyborczych planach partii Razem
- Gdyby to ode mnie zależało, zmieniłabym artykuł 18 konstytucji albo rozszerzyła jego interpretację, by chronił wszystkie związki, a nie tylko rodzinę rozumianą jako związek kobiety i mężczyzny - mówiła w Loży Radiowej Katarzyna Paprota, członek Zarządu Krajowego partii Razem, która przyjechała do Opola, by otworzyć biuro tego ugrupowania a przy okazji wyświetlić film o sytuacji społeczności LGBTQIE.
Z Katarzyna Paprotą rozmawiają Marek Świercz i Tomasz Gdula
Naszego gościa poprosiliśmy o rozszyfrowanie tego skrótu, który mocno się ostatnio rozrósł - do rozpoznawalnych lesbijek (L), gejów (G) i osób biseksualnych (B) doszły ostatnio osoby transpłciowe (T), mające problem ze swoją tożsamością (Q), interseksualne (I, tu dodajmy, że chodzi o przypadki hermafrodytyzmu) oraz aseksualne (A).

Paprota nie zgodziła się z tezą postawioną przez red. Gdulę, że osoby te wcale nie potrzebują zyskiwać prawa do zawierania małżeństw, bo wiele spraw decydujących o funkcjonowaniu takiego nieklasycznego związku mogą załatwić umowami zawartymi u notariusza.

- Na pewno nie wszystkie i na pewno nie jednym papierkiem, jak to się dzieje w przypadku małżeństwa - stwierdziła stanowczo. - Rozwiązaniem nie jest także PACS, czyli umowa o związku partnerskim, którą wprowadzono we Francji i która może także dotyczyć par heteroseksualnych.

Naszego gościa pytaliśmy także o plany wyborcze partii Razem, która - przypomnijmy - swój ogólnopolski komitet zarejestrowała jako pierwsza. Paprota mówi, że Razem chce wziąć udział w wyborach do różnych szczebli samorządu (w Opolu popiera Marcina Gambca z MN w walce o prezydenturę) i robi to samodzielnie, bo nie widzi możliwości łączenia sił z takimi partiami jak SLD, bo w ogóle nie uważa Sojuszu za partię lewicową.

Zobacz także

2018-08-24, godz. 10:10, Publicystyka w Radiu Opole Stanisław Rakoczy o tym, że ludowcy mają też ofertę dla mieszczuchów, nie mają za to oferty dla prawicy - Ludowy, zgodnie ze znaczeniem słownikowym, nie oznacza wcale wiejski, ale powszechny - stwierdził w Loży Radiowej Stanisław Rakoczy, wicemarszałek a zarazem lider opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, pytany, czy ludowcy… » więcej 2018-08-24, godz. 09:58, Publicystyka w Radiu Opole Krzysztof Drynda o tym, dlaczego Razem dla Opola nadal chce prowadzić w Opolu samodzielną politykę - O tym, kto będzie kandydatem naszego środowiska na prezydenta Opola, poinformujemy w przyszłym tygodniu - mówił w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, prezes stowarzyszenia Razem dla Opola a zarazem prominentny polityk Porozumienia, partii… » więcej 2018-08-24, godz. 09:30, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Violettą Porowską oraz Beatą Cyganiuk o opolskiej służbie zdrowia Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Opola - Prawie 30 mln zł płaci nasz oddział NFZ za świadczenia medyczne, z których nasze dzieci korzystają w innych regionach. To trzeba zmienić… » więcej 2018-08-23, godz. 10:08, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Rafałem Bartkiem i komentarz Andrzeja Kasiury Rafał Bartek, przewodniczący TSKN - Zarejestrowaliśmy własną partię polityczną, ale idziemy do wyborów pod sprawdzonym szyldem KWW Mniejszość Niemiecka, bo uznaliśmy, że za mało jest czasu, by promować nowe logo. Na naszych… » więcej 2018-08-23, godz. 09:43, Publicystyka w Radiu Opole Arkadiusz Wiśniewski o swoich sukcesach, spotkaniach z mieszkańcami nowych dzielnic i zarzutach Razem dla Opola - Mam tę przewagę nad konkurentami, że już brałem udział w wyborach i je wygrałem. Jestem doświadczonym samorządowcem, który sprawdził się w działaniu - mówił w Loży Radiowej prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, który w… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »