Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2019-01-04, 09:30 Autor: Marek Świercz

Leonard Pietruszka i Jerzy Mika o zmianach, jakie zaszły po zmianie granic Opola

Leonard Pietruszka o tym, jak radzi sobie pomniejszona gmina Komprachcice
Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic
- Straciliśmy dwa sołectwa, dwa tysiące mieszkańców i 2,5 mln zł dochodu netto. Ale sporo też zyskaliśmy. Mamy dwuosobowy patrol straży miejskiej, jednego strażnika opłaca miasto, drugiego my. Mamy też coś, co bardzo wysoko oceniają nasi mieszkańcy: Opolska Kartę Rodzony i Kartę Seniora. I wcale im się nie dziwie, sam mam dwóch synów w wieku szkolnym i gdy wchodzę z nimi na Wodną Nutę i płacę dwa złote, to potrafię to docenić - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wójt Komprachcic Leonard Pietruszka.

Pierwotny projekt powiększenia Opola obejmował pięć gmin, wszyscy ich włodarze protestowali, tylko jednemu, wójtowi Turawy, udało się gminę obronić. Ale i on znalazł się w gronie włodarzy gmin, którzy przegrali wybory. Stanowisko zachował tylko Pietruszka. - Niewykluczone, że sprawa relacji z Opolem wpłynęła na decyzje mieszkańców - ocenia.
Pietruszka jako jedyny gospodarz pomniejszonej gminy zdecydował się na współpracę z Opolem. Komprachcice zachowała majątek komercyjny (na przykład działki) położony na terenie Żerkowic i Chmielowic, ale przekazała miastu majątek służący celom publicznym (szkołę, przedszkole czy drogi), dzięki czemu Opole może w ten majątek inwestować miejskie pieniądze.
Jerzy Mika o tym, jak mieszkańcy Winowa oceniają zmiany, jakie zaszły po zmianie granic Opola
Jerzy Mika, przewodniczący rady dzielnicy Winów
- Oczywiście są plusy i minusy, ale chyba jest dobrze. Winów to miejscowość otoczona Opolem, do centrum mamy 5 km, bliżej niż z niejednej dużej dzielnicy. To, że zostaniemy włączeni do Opola, wydawało się prawdopodobne. Teraz uczymy się współpracy z miejską administracją, co nie zawsze jest łatwe - mówił w "Poglądach i osądach" Jerzy Mika, przewodniczący rady dzielnicy Winów.

Za ogromny plus mieszkańcy uważają możliwość korzystania z komunikacji miejskiej (wcześniej blokowała to gmina Prószków), remonty dróg, bardzo ucieszyło ich także to, że miasto zdecydowało się na odkupienie od prywatnego właściciela działki, na której stoi budynek dawnej szkoły (tych kwestii majątkowych nie uregulowały władze Prószkowa).
- Bardzo chcielibyśmy, żeby powstało tam przedszkole, ale na razie nie udało nam się przekonać wydziału oświaty - mówi nasz gość.

Mika wiele obiecuje sobie po zmianie burmistrza Prószkowa (bo wciąż są tematy do uregulowania). Przypomnijmy: Różę Malik zastąpił Krzysztof Cebula. - Odejście pani burmistrz było dla nas ogromną radością, reprezentowała klasyczny typ przedstawiciela mniejszości niemieckiej, nie słuchała ludzi, była za to chroniona przez liderów mniejszości - stwierdził nasz gość.

Zobacz także

2018-08-30, godz. 10:31, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Pawłem Grabowskim i komentarz Marcina Gambca - To, że nie jestem z Opola, jest jednym z moich największych atutów. Mogę popatrzeć na sprawy z zewnątrz, bez faworyzowania którejkolwiek z dzielnic. Przede wszystkim jednak nie jestem częścią opolskiego układu zależności i mogę… » więcej 2018-08-30, godz. 10:08, Publicystyka w Radiu Opole Rafał Tkacz o wyborach, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kampanii, a nie wiecie, kogo zapytać - W opolskiej delegaturze zarejestrowało się 207 komitetów wyborczych, do których trzeba doliczyć te 26, które zarejestrowały się w Warszawie. To te, którą chcą wystawić kandydatów w większej licznie województw, duże partie… » więcej 2018-08-29, godz. 12:55, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Janem Strzeżkiem i komentarz Wojciecha Krzemińskiego Jan Strzeżek, ogólnopolski lider Młodej Prawicy - Mój konserwatyzm to efekt wychowania, wartości wyniesionych z rodzinnego domu. Moja rodzina była zaangażowana w podziemie w czasie II wojny i w działalność antykomunistyczną pod… » więcej 2018-08-28, godz. 07:26, Publicystyka w Radiu Opole Marcin Ociepa o tym, że Opolszczyzna koniecznie potrzebuje zmiany ekipy rządzącej regionem - Zwłaszcza z perspektywy Warszawy widać, że Opolszczyzna znalazła się na rozwojowym zakręcie. ma gigantyczne problemy, z którymi obecna ekipa rządząca regionem po prostu sobie nie radzi. Po kilkunastu latach rządów tej koalicji… » więcej 2018-08-28, godz. 07:14, Publicystyka w Radiu Opole Henryk Kroll o szyldzie mniejszości, niewymuszonej asymilacji i o tym, że opolscy Niemcy coraz częściej głosują na PiS - Pojawiło się wśród samorządowców takie niebezpieczne zjawisko, wstyd przed startem pod szyldem Mniejszości Niemieckiej. Samorządowcy zakładają własne komitety a obecne władze TSKN niepotrzebnie godzą się na to, by nie wystawiać… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »