Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-08-27, 10:10 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Mateuszem Filą i komentarz Antoniego Konopki

Mateusz Fila o szacowanych stratach w rolnictwie na Opolszczyźnie
Mateusz Fila, Wydział Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego
- Zweryfikowaliśmy już protokoły z 28 na 47 gmin dotkniętych suszą, choć może się okazać, że tych samorządów będzie jeszcze więcej. Monitoring suszy będzie trwał do końca września - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Mateusz Fila, inspektor z Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Nasz gość mówi, że szacowanie strat na Opolszczyźnie idzie sprawnie, bo komisje zostały powołane zawczasu, już na początku roku, tu wojewoda nie czekał na nadejście klęski żywiołowej. Na dziś wygląda na to, że susza dotknęła około 2 tysięcy gospodarstw. Straty szacują kilkuosobowe komisje, w skład których wchodzą między innymi przedstawiciele Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, opolskiej Izby Rolniczej i lokalnego samorządu. Jak dodaje Fila, najwięcej strat odnotowano w zbożach ozimych i jarych, choć przede wszystkim w północnej części województwa.
Antoni Konopka o być może milionowych stratach w rolnictwie na Opolszczyźnie
Antoni Konopka, wicemarszałek województwa opolskiego
- W moim przypadku strata to około 1,5 tony zboża z hektara, czyli około tysiąca złotych. Na południu regionu zbiory będą trochę lepsze, gorzej jest na północy. Oceniam, że w skali całego województwa straty rolników mogą wynieść nawet kilkaset milionów złotych. Otwarte pozostaje pytanie, co zrobi z tym rząd - mówił w "Poglądach i osądach" Antoni Konopka, wicemarszałek z PSL odpowiedzialny za rolnictwo.

Zdaniem Konopki, przy okazji wielkiej suszy z 2015 roku ruszył prace nad programem mikroretencji, magazynowania wody na wypadek suszy, ale zostały zarzucone, gdy rząd zajął się tworzeniem gospodarstwa państwowego Wody Polskie, które skupiło się na poprawie żeglowności polskich rzek.

Zobacz także

2018-10-25, godz. 10:37, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Piotrem Mielcem i Pawłem Kampą Piotr Mielec, opolski radny, który uzyskał 21 października najlepszy wynik w dziejach Opola - Jak się zdobywa taki wynik? Ciężką pracą, nie tylko w kampanii wyborczej. Radny powinien cały czas pomagać ludziom w załatwianiu ich… » więcej 2018-10-24, godz. 10:04, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Szymonem Ogłazą i Antonim Konopką o wynikach wyborów samorządowych Szymon Ogłaza z PO, który w niedzielę został jednym z 13 wojewódzkich radnych Koalicji Obywatelskiej - Nie spodziewaliśmy się tak dobrego wyniku wyborczego. Arytmetyka ma swoją logikę, więc choć zakładamy oczywiście, że nasza… » więcej 2018-10-24, godz. 07:13, Publicystyka w Radiu Opole Tadeusz Detyna o tym, że tegoroczne wybory samorządowe niejednokrotnie zadały kłam logice - To jest zaskoczenie, trzeba by ten fenomen poddać dokładnej analizie. Może ludzie zobaczyli, że nie taki diabeł straszny? A może rozczarowani zostali w domach? - tak w Loży Radiowej dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2018-10-23, godz. 16:56, Publicystyka w Radiu Opole Arkadiusz Wiśniewski o tym, że mieszkańcy Opola ściemy nie kupują i dlatego wybory skończyły się tak a nie inaczej - Potrzebujemy Opola zgody, takiej, jaka panowała przez pierwszy trzy lata tej kadencji. Radni zgodnie współpracowali, zaczęli mnie atakować dopiero podczas kampanii. Ale to były fikcyjne zarzuty i mieszkańcy tej ściemy nie kupili… » więcej 2018-10-23, godz. 09:44, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Rafałem Bartkiem i Marcinem Gambcem Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Nie uważam wyników Mniejszości Niemieckiej za porażkę. W wyborach do sejmiku dostaliśmy prawie 12 tysięcy głosów więcej, choć metoda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »