Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-08-27, 10:10 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Mateuszem Filą i komentarz Antoniego Konopki

Mateusz Fila o szacowanych stratach w rolnictwie na Opolszczyźnie
Mateusz Fila, Wydział Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego
- Zweryfikowaliśmy już protokoły z 28 na 47 gmin dotkniętych suszą, choć może się okazać, że tych samorządów będzie jeszcze więcej. Monitoring suszy będzie trwał do końca września - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Mateusz Fila, inspektor z Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Nasz gość mówi, że szacowanie strat na Opolszczyźnie idzie sprawnie, bo komisje zostały powołane zawczasu, już na początku roku, tu wojewoda nie czekał na nadejście klęski żywiołowej. Na dziś wygląda na to, że susza dotknęła około 2 tysięcy gospodarstw. Straty szacują kilkuosobowe komisje, w skład których wchodzą między innymi przedstawiciele Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, opolskiej Izby Rolniczej i lokalnego samorządu. Jak dodaje Fila, najwięcej strat odnotowano w zbożach ozimych i jarych, choć przede wszystkim w północnej części województwa.
Antoni Konopka o być może milionowych stratach w rolnictwie na Opolszczyźnie
Antoni Konopka, wicemarszałek województwa opolskiego
- W moim przypadku strata to około 1,5 tony zboża z hektara, czyli około tysiąca złotych. Na południu regionu zbiory będą trochę lepsze, gorzej jest na północy. Oceniam, że w skali całego województwa straty rolników mogą wynieść nawet kilkaset milionów złotych. Otwarte pozostaje pytanie, co zrobi z tym rząd - mówił w "Poglądach i osądach" Antoni Konopka, wicemarszałek z PSL odpowiedzialny za rolnictwo.

Zdaniem Konopki, przy okazji wielkiej suszy z 2015 roku ruszył prace nad programem mikroretencji, magazynowania wody na wypadek suszy, ale zostały zarzucone, gdy rząd zajął się tworzeniem gospodarstwa państwowego Wody Polskie, które skupiło się na poprawie żeglowności polskich rzek.

Zobacz także

2018-04-23, godz. 10:07, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Joanną Maksymowicz i Rafałem Tkaczem Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy w Opolu Do 16 kwietnia obowiązywał termin zgłaszania się kandydatów na urzędników wyborczych. Mimo wysokiego wynagrodzenia (4,5 tys. brutto) i dwukrotnie przedłużanego terminu, wciąż brakuje… » więcej 2018-04-19, godz. 11:03, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Krzysztofem Dryndą i komentarz Łukasza Sowady Krzysztof Drynda, przewodniczący Klubu Radnych Razem dla Opola - Pojawia się moje nazwisko, to prawda. Ale tu nic nie jest przesądzone. Zastanawiamy się nad tym, kto będzie najlepiej reprezentował program Razem dla Opola. Trwają także… » więcej 2018-04-18, godz. 10:47, Publicystyka w Radiu Opole Andrzej Buła o Opolszczyźnie AD 2030, publicznej Aleksandrówce, niepotrzebnej puszczy i partyjnym kandydacie na prezydenta Opola - Jeśli chodzi o przyszłość regionu, jestem optymistą - mówił w Loży Radiowej marszałek Andrzej Buła, pytamy o refleksje po konferencji poświęconej perspektywom rozwoju Opolszczyzny do roku 2030. - Powody są dwa: wypracowanie… » więcej 2018-04-09, godz. 14:15, Publicystyka w Radiu Opole Paweł Grabowski o dezinformacji w Brzegu i naborach kandydatów do wyborów on-line Około 3100 podpisów zebrano w Brzegu pod inicjatywą zwołania referendum dot. lokalizacji w mieście nowego zakładu karnego. W akcję zbiórki zaangażowani byli m.in. działacze Kukiz'15. Poseł Paweł Grabowski mówi, że to duży sukces… » więcej 2018-03-27, godz. 12:24, Publicystyka w Radiu Opole Włodzimierz Czarzasty o przedwyborczej mobilizacji i błędach SLD, które drogo kosztowały Wojewódzka konwencja SLD odbyła się w sobotę (24.03) w Otmuchowie. Podsumowano połowę kadencji. Rozmawiano też o tym, w jakim stanie jest SLD na Opolszczyźnie oraz przygotowaniach do jesiennych wyborów samorządowych. » więcej
20212223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »