Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Debaty

Debaty

2018-11-25, 14:55 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 25 listopada 2018 roku!

"Młodzieżowa Loża Radiowa" (25.11.2018)
Nowe rozdanie polityczne w opolskich powiatach, przypadek radnego Wojciecha Kałuży w sejmiku śląskim, ale także definicja tzw. korupcji politycznej – o tym rozmawiali uczestnicy drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej 25 listopada 2018 roku.
Tomasz Wójcik, nowy wicestarosta namysłowski z ramienia PSL, przekonywał, że najważniejsze jest dobro małej powiatowej ojczyzny, więc nie należy się dziwić, że w Namysłowie ludowcy związali się z PiS, choć obie partie walczą na arenie ogólnokrajowej. Stwierdził także, że mówienie o karalnej korupcji politycznej jest bardzo ryzykowne – kilka lat temu, gdy radny PSL z Namysłowa nagle przeszedł do PO, do prokuratury trafiło doniesienie w tej sprawie, ale prokuratura nie dopatrzyła się znamion przestępstwa.

Marko Markowski z PiS, radny powiatu krapkowickiego tej kadencji, mówił o lekceważeniu procedur demokratycznych przez ekipę starosty Macieja Sonika. Mówił także o tym, że ten prominentny polityk z PO nie tylko poszedł do wyborów pod innym szyldem, ale nawet wytaczał procesy wyborcze tym, którzy łączyli go z PO. Zdaniem Markowskiego, nie należy szafować określeniem „korupcja polityczna”, bo politycy mają prawo do negocjacji i budowania nowych koalicji.

Także Fabian Pszon z Solidarnej Polski, miejski radny z Kędzierzyna-Koźla, zwrócił uwagę na to, że korupcja polityczna, nie definiowana jasno w kodeksie karnym, powinna być karana politycznie – przez wyborców, którzy mogą polityka, który zmienił barwy, po prostu nie wybrać. I on mówił o łamaniu dobrego obyczaju – w RM Kędzierzyna-Koźla i tamtejszej radzie powiatu opozycja nie dostała stanowiska przewodniczącego komisji rewizyjnej.

Odmiennego zdania był Paweł Dobrosz, przedstawiciel Nowoczesnej (dodajmy: z województwa śląskiego), który bardzo ostro skrytykował radnego Kałużę i przekonywał, że choć teraz prokuratura się nim raczej nie zajmie, to za rok, jeśli wygra opozycja, powinna to zrobić, odwołując się nie do korupcji politycznej, ale spenalizowanej w kodeksie karnym korupcji zwykłej. Dobrosz postulował też wprowadzenie przepisów, które odbierałyby mandat politykom zmieniającym partyjne barwy.

Gośćmi Marka Świercza byli: Marko Markowski (PiS), Fabian Pszon (SP), Tomasz Wiciak (PSL) oraz Paweł Dobrosz (Nowoczesna).

Zobacz także

2018-10-25, godz. 07:07, Publicystyka w Radiu Opole Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza gminy Kolonowskie - To była oddolna inicjatywa, komitet, który współrządził w gminie, zaproponował mi strat w wyborach - mówił w Loży Radiowej Janusz Żyłka, wicestarosta strzelecki, który w tych wyborach postanowił powalczyć o fotel burmistrza… » więcej 2018-10-22, godz. 02:15, Niedzielna Loża Radiowa Wieczór wyborczy z 21 października 2018 roku - komentarze ekspertów! [FILM] W niedzielę podczas wieczoru wyborczego od 21:00 do północy Aneta Skomorowska-Kobza i Marek Świercz z Radia Opole oraz Mirela Mazurkiewicz i Radosław Dimitrow z NTO, w różnych konfiguracjach, podsumowali wybory w debacie z eksperta… » więcej 2018-10-22, godz. 01:57, Niedzielna Loża Radiowa Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 21 października 2018 roku! Arkadiusz Wiśniewski jest bardzo prawdopodobnym zwycięzcą wyborów prezydenckich w Opolu. Według badań exit poll, które dla Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej przygotował Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego, Arkadiusz Wiśniewski… » więcej 2018-10-19, godz. 14:44, Publicystyka w Radiu Opole Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie Walka z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym powinna być jednym z głównych zadań nowego samorządu województwa - stwierdzili uczestnicy ostatniego przed ciszą wyborczą Ringu Wyborczego. Pojawiły się jednak głosy, że nie będzie… » więcej 2018-10-18, godz. 14:39, Publicystyka w Radiu Opole Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o służbie zdrowia Opolskiej służbie zdrowia brakuje od 120 do nawet 180 mln zł, wzrost nakładów na leczenie będzie w naszym regionie niższy niż w kraju, mamy za to za dużo szpitali ostrodyżurowych, na co samorządy się godzą, bo nie chcą podpaść… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »