Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Poradnik wyborczy » Nowości w nadchodzących wyborach
2018-09-03, 08:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Nowości w nadchodzących wyborach

Nowości w nadchodzących wyborach
Nadchodzące wybory samorządowe będą nieco różnić się od tych przeprowadzanych w poprzednich latach, ponieważ znowelizowano prawo wyborcze. Nowelizacja nastąpiła w styczniu poprzez zmianę niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.

Najważniejsze zmiany jakie wprowadzono to:
- Dwukadencyjność wójtów burmistrzów i prezydentów - wybrani jesienią będą mogli piastować to stanowisko w tej kadencji i jeśli wygrają kolejne wybory, w następnej.
Kadencja wójtów, burmistrzów prezydentów a także rad gmin powiatów i sejmików została wydłużona z czterech do pięciu lat.
- Okręgi jednomandatowe - będą obowiązywały w gminach do 20 tys. mieszkańców. Wcześniej nie obowiązywały jedynie w miastach na prawach powiatów oraz dzielnicach m.st. Warszawy.
- Głosowanie korespondencyjne tylko dla niepełnosprawnych.
- Wprowadzono komisję do spraw ustalenia wyników głosowania
- Zwiększono uprawnienia mężów mężów zaufania - mąż zaufania może być obecny podczas wszystkich czynności komisji wyborczej, którą obserwuje i rejestrować je za pomocą własnego sprzętu. Może być obecny podczas przygotowania do głosowania, samego głosowania oraz podczas ustalania wyników i sporządzania protokołu, a nawet podczas przewożenia i przekazywania protokołu do komisji wyższego stopnia. Istotne jest to, że jednym z praw męża zaufania jest możliwość wnoszenia uwag do protokołu z wymienieniem konkretnych zarzutów.
- Obserwator społeczny - może być zgłoszony tylko przez Zarejestrowane w Rzeczypospolitej Polskiej stowarzyszenie lub fundację, do których celów statutowych należy troska o demokrację, prawa obywatelskie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Ma brawo być obecny podczas wszystkich czynności komisji do której został przydzielony, może rejestrować jej pracę wnosić uwagi do protokołu z wymienieniem konkretnych zarzutów. Ma także prawo otrzymać kopię protokołu komisji ds. przeprowadzenia wyborów oraz komisji ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie.

Zobacz także

2018-09-06, godz. 08:00 Jak zbierać podpisy pod listami poparcia kandydatów? Od 12 września będzie można rejestrować listy kandydatów do rad gmin, powiatów i sejmiku województwa. Aby zarejestrować listę, komitet wyborczy musi zebrać… » więcej 2018-09-05, godz. 12:00 Komitet wyborczy - bez niego nic w wyborach nie zdziałasz Komitety wyborcze są rejestrowane jako pierwsze. Tylko komitet może zgłosić kandydata na radnego, wójta, burmistrza czy prezydenta. Komitet wyborczy mogą… » więcej 2018-09-05, godz. 08:00 Czym zajmuje się terytorialna komisja wyborcza? Rozróżniamy gminne komisje wyborcze, powiatowe komisje wyborcze, miejskie komisje wyborcze i wojewódzkie komisje wyborcze. W odpowiednich urzędach rejestrują… » więcej 2018-09-04, godz. 12:00 Wynagrodzenie za pracę w terytorialnych komisjach wyborczych Do czwartku, 6 września przyjmowane są zgłoszenia kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych, czyli tych zliczających głosy z całej gminy… » więcej 2018-09-04, godz. 08:00 Jak zostać członkiem terytorialnej komisji wyborczej? Trwa przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. To te komisje, które pracują w gminie, powiecie i województwie i zliczają… » więcej 2018-08-30, godz. 00:00 Nie trać głosu! Czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o wyborach samorządowych 21 października każdy pełnoletni, posiadający prawa wyborcze obywatel będzie mógł zdecydować kto zostanie radnym, gminy, powiatu i województwa. Wybierze… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »