Radio Opole » Knedle z bigosem » Posłuchaj cyklu » Z przymrużeniem oka, czyli Polsko-Czeski Weekend ...
2018-08-10, 12:41 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. Wanda Kownacka)

Z przymrużeniem oka, czyli Polsko-Czeski Weekend Satyry i Karykatury

VII Polsko-Czeski Weekend Satyry i Karykatury [fot. Dorota Kłonowska]
VII Polsko-Czeski Weekend Satyry i Karykatury [fot. Dorota Kłonowska]
Nad Jeziorem Nyskim zaczyna się dziś (10.08) VII Polsko-Czeski Weekend Satyry i Karykatury. Już w nocy przyjechali na tę imprezę pierwsi artyści, wciąż jeszcze dojeżdżają kolejni - zarówno z całej Polski, jak i z Czech. A są to uznani twórcy, laureaci międzynarodowych nagród i prestiżowych wyróżnień.
Podkreśla to Michał Graczyk, nyski satyryk, pomysłodawca i wieloletni organizator tej imprezy.
Będzie można przyjść i otrzymać bezpłatnie swoja karykaturę oraz porozmawiać z artystami. My rozmawialiśmy z czeskimi twórcami Jirim Novakiem i Vlatislawem Kovarikiem.
A dodajmy, że odwiedzających imprezę czeka w sobotę (11.08) specjalna niespodzianka. Dodatkową atrakcją będzie program pn. Językowe potyczki. „Czeski po polsku - polski po czesku”. Jarosław Radimersky zaprasza na godz. 17.00.

Artyści z Polski i Czech będą także zwiedzać Nysę i zapewne nie ominą Placu Paderewskiego. To miejsce w centrum miasta zostało odnowione w ramach transgranicznego projektu prowadzonego wspólnie z Jesenikiem. Ciekawostką - oprócz plenerowej wiaty - jest też inny zamysł - drewniane rzeźby przedstawiające baśniowe postaci pogranicza. Nasza reporterka rozmawia o nich z Anatolem Bukałą - naczelnikiem Wydziału Kultury, Turystyki i Sportu Urzędu Miejskiego w Nysie, prywatnie miłośnikiem wędrówek po Czechach.

Zobacz także

2018-08-31, godz. 11:04 Polsko-czeska miłość, czyli kolejna odsłona cyklu "Knedle z bigosem" To już ostatni odcinek naszego sierpniowego, polsko - czeskiego cyklu o współpracy, ale i zwyczajach, tradycjach i przyjaźniach po obu stronach granicy. » więcej 2018-08-30, godz. 12:45 W cyklu "Knedle z bigosem" o różnicach, ale i podobieństwach Czechów i Polaków W "Knedlach z bigosem" dziś o różnicach, ale i podobieństwach Czechów i Polaków. Jak spędzają czas, czy są formalistami? Swoimi spostrzeżeniami podzielą się g ... » więcej 2018-08-29, godz. 12:00 W cyklu "Knedle z bigosem" o Nyskim Księstwie Jezior i Gór Naszym gościem jest dziś Elżbieta Harhura - księżna, bowiem szefowa Nyskiego Księstwa Jezior i Gór, a prywatnie rolniczka i miłośniczka Czech i Czechów. Lokal ... » więcej 2018-08-28, godz. 11:50 W cyklu "Knedle z bigosem" o polsko-czeskiej kooperacji policjantów i ratowników Współpracują z sobą na lądzie, ale także na wodzie. Policja z Nysy i tamtejszy WOPR nie wyobrażają sobie otwarcia letniego sezonu bez wspólnych ćwiczeń ratown ... » więcej 2018-08-27, godz. 10:57 "Knedle z bigosem" czyli Polsko - Czeskie walory turystyczne Pogranicze, to piękny region Opolszczyzny, który przyciąga zarówno turystów indywidualnych, jak i sprawia, że tamtejsze stowarzyszenia i instytucje z dużym za ... » więcej 2018-08-24, godz. 12:00 W cyklu "Knedle z bigosem" o polsko-czeskiej przyjaźni Niemodlina z Prazmem To historia na scenariusz filmowy. Niemodlin, któremu geograficznie bliżej do Opola, niż do Czech, tam właśnie, na południu znalazł swoich przyjaciół. To duża ... » więcej 2018-08-23, godz. 11:39 Wyprawy rowerowe i samochodowe po Czechach w cyklu "Knedle z bigosem" Tym razem w cyklu "Knedle z bigosem" zaprosimy zarówno na rowerowe, jak i samochodowe wycieczki po Czechach i zapytamy naszych gości o tamtejsze trasy turysty ... » więcej 2018-08-22, godz. 12:00 W cyklu "Knedle z bigosem" rozmowa z psychologiem o Polakach i Czechach W naszym polsko-czeskim cyklu Knedle z bigosem nie będzie dzisiaj dosłownie ani o knedlach, ani o bigosie - bo to jedynie taka smaczna alegoria - ale zaprosim ... » więcej 2018-08-21, godz. 12:00 W cyklu "Knedle z bigosem" zapraszamy tym razem do Jesenika Mamy na Opolszczyźnie kolejny ciepły dzień, ale mamy też w naszym cyklu "Knedle z bigosem" propozycję, jak go przyjemnie spędzić i to wcale nie wybierając się ... » więcej 2018-08-20, godz. 11:53 Dziś gościmy na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym W dzisiejszym wydaniu polsko-czeskiego cyklu „Knedle z bigosem” będzie głośno, gwarno, muzycznie i wesoło. Taka właśnie była, zakończona w nocy trzydniowa, ny ... » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »