Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Koleją po pograniczu polsko-czeskim / Železnicí ...
2018-06-23, 09:30 Autor: Ewelina Rusin-Różycka (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Koleją po pograniczu polsko-czeskim / Železnicí po polsko-českém pohraničí

Koleją po pograniczu polsko-czeskim [fot. Jacek Różycki]
Koleją po pograniczu polsko-czeskim [fot. Jacek Różycki]

Dekadę temu nikt chyba nie wyobrażał sobie, że w niewielkiej miejscowości Racławice Śląskie położonej na pograniczu polsko-czeskim, każdego roku organizowane będą pikniki kolejowe przyciągające setki osób z całego kraju oraz wiele osób z Republiki Czeskiej. W krótkim czasie zapomniana stacja kolejowa stała się areną organizacji imprez kolejowych o niespotykanym charakterze. Imprez kierowanych do całych rodzin, przypominających historię kolei i pokazujących jej obecny kształt. Wyzwanie podjęło kilkudziesięciu społeczników i to za ich sprawą udało się dokonać rzeczy, w którą wierzyło tak niewielu - zorganizowano imprezę pod nazwą „Koleją po pograniczu polsko-czeskim”. Na spotkanie do Racławic Śląskich zapraszamy nie tylko miłośników kolei.

Posłuchaj audycji MOST z 23.06.2018
Poslouchej pořad MOST z 23.06.2018
Železnicí po polsko-českém pohraničí

Před deseti lety asi nikdo si nepředstavoval toho, že v obci Racławice Śląskie na polsko-českém pohraničí každý rok se bude pořádat železniční piknik lákající sem stovky návštěvníků z celého Polska a mnohé hosty z České republiky. Za krátkou dobu zapomenutá železniční stanice se stála místem nevídaného železničního svátku. Jsou to akce pro celé rodiny, připomínající o dějinách železničních drah a ukazující jejich současný stav. Tohoto předsevzetí se ujala skupina několika desítek dobrovolníků a díky nim se povedla věc, ve kterou věřil jen málokdo – organizace akce s názvem „Železnicí po polsko-českém pohraničí". Na setkání v Racławicích Śl. zveme nejen milovníky železnice.

Zobacz także

2018-09-15, godz. 09:30 „Art Brut” w Muzeum Wsi Opolskiej / „Art Brut“ v Muzeu opolského venkova W Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach otwarto polsko-czeską wystawę pt. ”Kwiaty i bukiety w twórczości ludowej, naiwnej i Marie Kodovskiej”. Wystawa powstała ... » więcej 2018-09-08, godz. 09:30 O mniejszości polskiej w Republice Czeskiej / O polské menšině v ČR W naszym cyklu „MOST- polsko-czeska współpraca redakcji”, odpoczniemy dziś od zwiedzania i spotkamy się z Martyną Radłowską-Obrusnik, dziennikarką z Czeskiego ... » więcej 2018-09-01, godz. 09:30 Dom Kata / Katovna W audycji MOST przenosimy się w czasie. Jest wiek XVII. Czas „polowań na czarownice”. W towarzystwie Agnieszki Więckowskiej z Czesko-Polskiego Centrum Informa ... » więcej 2018-08-25, godz. 09:30 Ołomuniec – dawna stolica Moraw / Olomouc – bývalé hl. město Moravy W audycji MOST wracamy na turystyczne szlaki i wspólnie z przewodnikiem Panem Marcinem Husakiem zwiedzamy Ołomuniec, historyczną stolicę Moraw, o którym pierw ... » więcej 2018-08-18, godz. 09:30 Polsko-czeskie wesele / Polsko-česká svatba Po studiach Aleksandra postanowiła przeprowadzić się do Czech. Mieszkała u czeskich znajomych i od nich uczyła się języka. Na wspólnej imprezie poznała Tomasa ... » więcej 2018-08-11, godz. 09:30 „Kraina tradycją malowana” / Krajina malovaná tradicí Czym charakteryzuje się kompozycja ludowa, czy możliwe jest wykorzystanie sztuki ludowej do nowoczesnego zdobnictwa, jakie kolory i barwy wykorzystywane są we ... » więcej 2018-08-04, godz. 09:30 Tradycyjne sianokosy w Chebzí / Tradiční svážení sena v Chebzí [FILM] W wakacyjnej audycji MOST odbyliśmy podróż w czasie i uczestniczymy w tradycyjnych sianokosach. Dawniej był to dla gospodarzy niezwykły czas, a pracy zawsze t ... » więcej 2018-07-28, godz. 09:30 Postindustrialny park Dolní Vítkovice w Ostravie / Postindustriální park Dolní Vítkovice v Ostravě Na terenie dawnej koksowni, huty i kopalni w Ostrawie utworzono prawdziwą perełkę architektury industrialnej - obszar Dolní Vítkovice. Dzięki pomysłowi, uporo ... » więcej 2018-07-21, godz. 09:30 Zamek Bouzov – krzyżacka siedziba koło Ołomuńca / Hrad Bouzov - sídlo Křižáků u Olomouce Celem naszej kolejnej, radiowej i wakacyjnej wyprawy jest położony około 35 km na północny zachód od Ołomuńca Zamek Bouzov. Wspólnie z przewodnikiem z Prudnik ... » więcej 2018-07-14, godz. 09:30 Zwiedzamy Prissnitzove Laznie / Prohlídka Priessnitzových Lázní W ramach wakacyjnych wędrówek, w naszej audycji odwiedzamy uzdrowisko z Sanatorium Priessnitz. Usytuowane jest ono niespełna 2 km od miasta Jesenik, na średni ... » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »