Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Koleją po pograniczu polsko-czeskim / Železnicí ...
2018-06-23, 09:30 Autor: Ewelina Rusin-Różycka (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Koleją po pograniczu polsko-czeskim / Železnicí po polsko-českém pohraničí

Koleją po pograniczu polsko-czeskim [fot. Jacek Różycki]
Koleją po pograniczu polsko-czeskim [fot. Jacek Różycki]

Dekadę temu nikt chyba nie wyobrażał sobie, że w niewielkiej miejscowości Racławice Śląskie położonej na pograniczu polsko-czeskim, każdego roku organizowane będą pikniki kolejowe przyciągające setki osób z całego kraju oraz wiele osób z Republiki Czeskiej. W krótkim czasie zapomniana stacja kolejowa stała się areną organizacji imprez kolejowych o niespotykanym charakterze. Imprez kierowanych do całych rodzin, przypominających historię kolei i pokazujących jej obecny kształt. Wyzwanie podjęło kilkudziesięciu społeczników i to za ich sprawą udało się dokonać rzeczy, w którą wierzyło tak niewielu - zorganizowano imprezę pod nazwą „Koleją po pograniczu polsko-czeskim”. Na spotkanie do Racławic Śląskich zapraszamy nie tylko miłośników kolei.

Posłuchaj audycji MOST z 23.06.2018
Poslouchej pořad MOST z 23.06.2018
Železnicí po polsko-českém pohraničí

Před deseti lety asi nikdo si nepředstavoval toho, že v obci Racławice Śląskie na polsko-českém pohraničí každý rok se bude pořádat železniční piknik lákající sem stovky návštěvníků z celého Polska a mnohé hosty z České republiky. Za krátkou dobu zapomenutá železniční stanice se stála místem nevídaného železničního svátku. Jsou to akce pro celé rodiny, připomínající o dějinách železničních drah a ukazující jejich současný stav. Tohoto předsevzetí se ujala skupina několika desítek dobrovolníků a díky nim se povedla věc, ve kterou věřil jen málokdo – organizace akce s názvem „Železnicí po polsko-českém pohraničí". Na setkání v Racławicích Śl. zveme nejen milovníky železnice.

Zobacz także

2018-11-17, godz. 09:30 Najważniejsza w życiu jest harmonia / V životě je nejdůležitější harmonie Jedną z październikowych audycji poświęciliśmy kobietom mieszkającym na Opolszczyźnie. Opowiadały o tym, co dla nich ważne, z czym najtrudniej jest im się mie ... » więcej 2018-11-10, godz. 09:30 Bogactwo za Morawską Bramą / Bohatství za Moravskou bránou Podczas koncertu w Studiu „M” im. SBB, 26 października, zaproszeni słuchacze spotkali się z zespołem „Chwila Nieuwagi i Kubą Blokeszem, by posłuchać programu ... » więcej 2018-11-03, godz. 09:30 Cmentarz Żydowski w Krnovie / Židovský hřbitov v Krnově W refleksyjnym, listopadowym klimacie, w audycji MOST odwiedzimy Cmentarz Żydowski w Krnovie i poznamy jego historię. Do dzisiaj zachowało się tam około 150 n ... » więcej 2018-10-27, godz. 09:30 Wolność niejedno ma kobiece imię / Svoboda má mnohá ženská jména „Było mnóstwo pozytywnej energii, śmiechu, mody i oryginalności, kobiecości i seksapilu” mówi Iwona Łęc-Wylęgała, inicjatorka i koordynatorka darmowych warszt ... » więcej 2018-10-20, godz. 09:30 Polskie i czeskie rękodzieło artystyczne i tradycyjne rzemiosło / Polské a české umělecké a tradiční řemeslo W Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach spotkali się przedstawiciele tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła artystycznego z Polski i Czech. Miłośników kowalstwa, r ... » więcej 2018-10-13, godz. 09:30 Rynek pracy pogranicza polsko-czeskiego / Pracovní trh polsko-českého pohraničí Podczas XXIV Spotkań Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbywały się w Ostravie, jeden z uczestników tej konferencji, Pan Romuald Jończy, profesor nauk e ... » więcej 2018-10-06, godz. 09:30 Kultura w społeczności przygranicza / Kultura v pohraniční společnosti O tym, jak ważne jest budowanie własnej tożsamości i wiedza skąd się wywodzimy, przekonać się mogli uczestnicy warsztatów zorganizowanych w Jarnołtówku. W ich ... » więcej 2018-09-29, godz. 09:30 Faunapark w Lipova-lazne / Faunapark v Lipová-lázně W malowniczej wiosce Lipova-lazne niedaleko Jesenika, od kilkunastu lat Petr Augustin prowadzi Faunapark, czyli mini zoo. Zanim powstało, jeździł po szkołach, ... » więcej 2018-09-22, godz. 09:30 Artystyczne mapowanie regionu Morawsko-Śląskiego i Opolskiego / Umělecké mapování regionů Moravskoslezského a Opolského Roczny projekt artystyczny „Sztuka nas łączy” / „Umeni nas spojuje” dobiega końca. Jego zwieńczeniem był siedmiodniowy plener fotograficzny, w czasie którego ... » więcej 2018-09-15, godz. 09:30 „Art Brut” w Muzeum Wsi Opolskiej / „Art Brut“ v Muzeu opolského venkova W Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach otwarto polsko-czeską wystawę pt. ”Kwiaty i bukiety w twórczości ludowej, naiwnej i Marie Kodovskiej”. Wystawa powstała ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »