Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Koleją po pograniczu polsko-czeskim / Železnicí ...
2018-06-23, 09:30 Autor: Ewelina Rusin-Różycka (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Koleją po pograniczu polsko-czeskim / Železnicí po polsko-českém pohraničí

Koleją po pograniczu polsko-czeskim [fot. Jacek Różycki]
Koleją po pograniczu polsko-czeskim [fot. Jacek Różycki]

Dekadę temu nikt chyba nie wyobrażał sobie, że w niewielkiej miejscowości Racławice Śląskie położonej na pograniczu polsko-czeskim, każdego roku organizowane będą pikniki kolejowe przyciągające setki osób z całego kraju oraz wiele osób z Republiki Czeskiej. W krótkim czasie zapomniana stacja kolejowa stała się areną organizacji imprez kolejowych o niespotykanym charakterze. Imprez kierowanych do całych rodzin, przypominających historię kolei i pokazujących jej obecny kształt. Wyzwanie podjęło kilkudziesięciu społeczników i to za ich sprawą udało się dokonać rzeczy, w którą wierzyło tak niewielu - zorganizowano imprezę pod nazwą „Koleją po pograniczu polsko-czeskim”. Na spotkanie do Racławic Śląskich zapraszamy nie tylko miłośników kolei.

Posłuchaj audycji MOST z 23.06.2018
Poslouchej pořad MOST z 23.06.2018
Železnicí po polsko-českém pohraničí

Před deseti lety asi nikdo si nepředstavoval toho, že v obci Racławice Śląskie na polsko-českém pohraničí každý rok se bude pořádat železniční piknik lákající sem stovky návštěvníků z celého Polska a mnohé hosty z České republiky. Za krátkou dobu zapomenutá železniční stanice se stála místem nevídaného železničního svátku. Jsou to akce pro celé rodiny, připomínající o dějinách železničních drah a ukazující jejich současný stav. Tohoto předsevzetí se ujala skupina několika desítek dobrovolníků a díky nim se povedla věc, ve kterou věřil jen málokdo – organizace akce s názvem „Železnicí po polsko-českém pohraničí". Na setkání v Racławicích Śl. zveme nejen milovníky železnice.

Zobacz także

2018-07-21, godz. 09:30 Zamek Bouzov – krzyżacka siedziba koło Ołomuńca / Hrad Bouzov - sídlo Křižáků u Olomouce Celem naszej kolejnej, radiowej i wakacyjnej wyprawy jest położony około 35 km na północny zachód od Ołomuńca Zamek Bouzov. Wspólnie z przewodnikiem z Prudnik ... » więcej 2018-07-14, godz. 09:30 Zwiedzamy Prissnitzove Laznie / Prohlídka Priessnitzových Lázní W ramach wakacyjnych wędrówek, w naszej audycji odwiedzamy uzdrowisko z Sanatorium Priessnitz. Usytuowane jest ono niespełna 2 km od miasta Jesenik, na średni ... » więcej 2018-07-07, godz. 09:30 Czeskie dziennikarki i twórcy ludowi na Opolszczyźnie / České novinářky a lidoví výtvarníci na Opolsku W ramach współpracy Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej z Instytutem Polskim w Pradze zorganizowano wizytę na Opolszczyźnie dziennikarek związanych ... » więcej 2018-06-30, godz. 09:30 Marian Molenda i Svatoslav Bohm – trzecie spotkanie z artystami w cyklu „Sztuka nas łączy” / „Umeni nas spojuje” „Galeria na poddaszu” powstała w listopadzie 2011 roku w klasycystycznej willi Hermana Frankla, która obecnie jest siedzibą Prudnickiego Ośrodka Kultury. Do t ... » więcej 2018-06-16, godz. 09:30 Polsko-czeskie warsztaty literacko-fotograficzne dla młodzieży / Polsko-český literární a fotografický workshop pro ml ... Młodzież z Kędzierzyna Koźla oraz ich czescy rówieśnicy biorą udział w warsztatach literacko-fotograficznych w Zlatych Horach, w ramach projektu „Złote książk ... » więcej 2018-06-09, godz. 09:30 „Atelier Juzik” – polski salon fryzjerski w czeskim Jeseniku / „Ateliér Juzik“ - polské kadeřnictví v českém Jeseníku Ewa i Mateusz, młodzi Polacy z Głuchołaz, od dziecka marzyli o fryzjerstwie. Ona obcinała włosy wszystkim lalkom, On eksperymentował na najbliższych. Kochają ... » więcej 2018-06-02, godz. 09:30 Teresa Drozda zauroczona „czeskimi klimatami” / Teresa Drozda okouzlená Českem 25 maja w „Studiu M” Radia Opole Teresa Drozda – dziennikarka Polskiego Radia i znawczyni czeskiej kultury, a zwłaszcza piosenki z nurtu literackiego, opowiad ... » więcej 2018-05-26, godz. 09:30 Wspólnymi siłami na czesko-polski rynek pracy / Společnou přípravou na česko-polský trh práce Zajęcia z carvingu, czyli sztuki tworzenia dekoracji z warzyw i owoców oraz tradycyjna kuchnia polska były przedmiotem warsztatów kulinarnych, w których w poł ... » więcej 2018-05-19, godz. 09:30 Ósemki w XX-wiecznej historii Czech / Osmičky v dějinách Česka ve 20. stol. Symbolika liczby osiem oznacza początek i koniec, narodziny i śmierć. Kiedy ją „położymy” otrzymamy znak nieskończoności. Ósemki w XX-wiecznej historii Czech ... » więcej 2018-05-12, godz. 09:30 Bezpiecznie rowerem po Czechach i Polsce / Bezpečně na kole v Česku a Polsku W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Prudniku odbył się międzynarodowy turniej rowerowy dla uczniów klas 4 - 6 szkół podstawowych. Wzięły w nim udział ... » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »