Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Ostatni gasi światło - Poslední zhasne
2018-03-17, 09:30 Autor: Ewelina Rusin-Różycka (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Ostatni gasi światło - Poslední zhasne

Ostatni gasi światło - polsko-czeski spektakl w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Ostatni gasi światło - polsko-czeski spektakl w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
„Ostatni gasi światło” to polsko-czeska koprodukcja teatralna w reżyserii Norberta Rakowskiego, na podstawie tekstu Vojtěcha Štěpánka. Światowa prapremiera przedstawienia odbyła się w Hradcu Kralove podczas festiwalu Divadlo Evropských Regionů. W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu spektakl odgrywany jest od września 2017 roku. Występujący na scenie polscy i czescy aktorzy posługują się nie tylko językami ojczystymi, ale używają języka migowego.
Po spektaklu rozmawiamy z widzami oraz z czeskimi aktorami jaka jest rola teatru w Polsce i w Czechach oraz czy śmieszą i poruszają nas te same sprawy oraz nurtują te same pytania.
Posłuchaj audycji MOST z 17.03.2018
Poslouchej pořad MOST z 17.03.2018
Poslední zhasne

„Poslední zhasne" je polsko-česká divadelní koprodukce v režií Norberta Rakowského, vznikla na základě textu Vojtěcha Štěpánka. Její světová premiéra se konala v Hradci Králové na festivalu Divadlo evropských regionů. Na deskách Divadla Jana Kochanowského v Opoli se toto představení odehrává od září roku 2017.
Polští a čeští herci na jevišti používají nejen své rodné jazyky, ale i znakovou řeč.
Po představení mluvíme s diváky a s českými herci o úloze divadla v Polsku a v Česku a jestli nás směsí a dojímají stejné věci nebo jestli nás zaujímají stejné otázky.

Zobacz także

2018-10-13, godz. 09:30 Rynek pracy pogranicza polsko-czeskiego / Pracovní trh polsko-českého pohraničí Podczas XXIV Spotkań Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbywały się w Ostravie, jeden z uczestników tej konferencji, Pan Romuald Jończy, profesor nauk e ... » więcej 2018-10-06, godz. 09:30 Kultura w społeczności przygranicza / Kultura v pohraniční společnosti O tym, jak ważne jest budowanie własnej tożsamości i wiedza skąd się wywodzimy, przekonać się mogli uczestnicy warsztatów zorganizowanych w Jarnołtówku. W ich ... » więcej 2018-09-29, godz. 09:30 Faunapark w Lipova-lazne / Faunapark v Lipová-lázně W malowniczej wiosce Lipova-lazne niedaleko Jesenika, od kilkunastu lat Petr Augustin prowadzi Faunapark, czyli mini zoo. Zanim powstało, jeździł po szkołach, ... » więcej 2018-09-22, godz. 09:30 Artystyczne mapowanie regionu Morawsko-Śląskiego i Opolskiego / Umělecké mapování regionů Moravskoslezského a Opolského Roczny projekt artystyczny „Sztuka nas łączy” / „Umeni nas spojuje” dobiega końca. Jego zwieńczeniem był siedmiodniowy plener fotograficzny, w czasie którego ... » więcej 2018-09-15, godz. 09:30 „Art Brut” w Muzeum Wsi Opolskiej / „Art Brut“ v Muzeu opolského venkova W Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach otwarto polsko-czeską wystawę pt. ”Kwiaty i bukiety w twórczości ludowej, naiwnej i Marie Kodovskiej”. Wystawa powstała ... » więcej 2018-09-08, godz. 09:30 O mniejszości polskiej w Republice Czeskiej / O polské menšině v ČR W naszym cyklu „MOST- polsko-czeska współpraca redakcji”, odpoczniemy dziś od zwiedzania i spotkamy się z Martyną Radłowską-Obrusnik, dziennikarką z Czeskiego ... » więcej 2018-09-01, godz. 09:30 Dom Kata / Katovna W audycji MOST przenosimy się w czasie. Jest wiek XVII. Czas „polowań na czarownice”. W towarzystwie Agnieszki Więckowskiej z Czesko-Polskiego Centrum Informa ... » więcej 2018-08-25, godz. 09:30 Ołomuniec – dawna stolica Moraw / Olomouc – bývalé hl. město Moravy W audycji MOST wracamy na turystyczne szlaki i wspólnie z przewodnikiem Panem Marcinem Husakiem zwiedzamy Ołomuniec, historyczną stolicę Moraw, o którym pierw ... » więcej 2018-08-18, godz. 09:30 Polsko-czeskie wesele / Polsko-česká svatba Po studiach Aleksandra postanowiła przeprowadzić się do Czech. Mieszkała u czeskich znajomych i od nich uczyła się języka. Na wspólnej imprezie poznała Tomasa ... » więcej 2018-08-11, godz. 09:30 „Kraina tradycją malowana” / Krajina malovaná tradicí Czym charakteryzuje się kompozycja ludowa, czy możliwe jest wykorzystanie sztuki ludowej do nowoczesnego zdobnictwa, jakie kolory i barwy wykorzystywane są we ... » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »