Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Ostatni gasi światło - Poslední zhasne
2018-03-17, 09:30 Autor: Ewelina Rusin-Różycka (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Ostatni gasi światło - Poslední zhasne

Ostatni gasi światło - polsko-czeski spektakl w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Ostatni gasi światło - polsko-czeski spektakl w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
„Ostatni gasi światło” to polsko-czeska koprodukcja teatralna w reżyserii Norberta Rakowskiego, na podstawie tekstu Vojtěcha Štěpánka. Światowa prapremiera przedstawienia odbyła się w Hradcu Kralove podczas festiwalu Divadlo Evropských Regionů. W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu spektakl odgrywany jest od września 2017 roku. Występujący na scenie polscy i czescy aktorzy posługują się nie tylko językami ojczystymi, ale używają języka migowego.
Po spektaklu rozmawiamy z widzami oraz z czeskimi aktorami jaka jest rola teatru w Polsce i w Czechach oraz czy śmieszą i poruszają nas te same sprawy oraz nurtują te same pytania.
Posłuchaj audycji MOST z 17.03.2018
Poslouchej pořad MOST z 17.03.2018
Poslední zhasne

„Poslední zhasne" je polsko-česká divadelní koprodukce v režií Norberta Rakowského, vznikla na základě textu Vojtěcha Štěpánka. Její světová premiéra se konala v Hradci Králové na festivalu Divadlo evropských regionů. Na deskách Divadla Jana Kochanowského v Opoli se toto představení odehrává od září roku 2017.
Polští a čeští herci na jevišti používají nejen své rodné jazyky, ale i znakovou řeč.
Po představení mluvíme s diváky a s českými herci o úloze divadla v Polsku a v Česku a jestli nás směsí a dojímají stejné věci nebo jestli nás zaujímají stejné otázky.

Zobacz także

2018-08-11, godz. 09:30 „Kraina tradycją malowana” / Krajina malovaná tradicí Czym charakteryzuje się kompozycja ludowa, czy możliwe jest wykorzystanie sztuki ludowej do nowoczesnego zdobnictwa, jakie kolory i barwy wykorzystywane są we ... » więcej 2018-08-04, godz. 09:30 Tradycyjne sianokosy w Chebzí / Tradiční svážení sena v Chebzí [FILM] W wakacyjnej audycji MOST odbyliśmy podróż w czasie i uczestniczymy w tradycyjnych sianokosach. Dawniej był to dla gospodarzy niezwykły czas, a pracy zawsze t ... » więcej 2018-07-28, godz. 09:30 Postindustrialny park Dolní Vítkovice w Ostravie / Postindustriální park Dolní Vítkovice v Ostravě Na terenie dawnej koksowni, huty i kopalni w Ostrawie utworzono prawdziwą perełkę architektury industrialnej - obszar Dolní Vítkovice. Dzięki pomysłowi, uporo ... » więcej 2018-07-21, godz. 09:30 Zamek Bouzov – krzyżacka siedziba koło Ołomuńca / Hrad Bouzov - sídlo Křižáků u Olomouce Celem naszej kolejnej, radiowej i wakacyjnej wyprawy jest położony około 35 km na północny zachód od Ołomuńca Zamek Bouzov. Wspólnie z przewodnikiem z Prudnik ... » więcej 2018-07-14, godz. 09:30 Zwiedzamy Prissnitzove Laznie / Prohlídka Priessnitzových Lázní W ramach wakacyjnych wędrówek, w naszej audycji odwiedzamy uzdrowisko z Sanatorium Priessnitz. Usytuowane jest ono niespełna 2 km od miasta Jesenik, na średni ... » więcej 2018-07-07, godz. 09:30 Czeskie dziennikarki i twórcy ludowi na Opolszczyźnie / České novinářky a lidoví výtvarníci na Opolsku W ramach współpracy Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej z Instytutem Polskim w Pradze zorganizowano wizytę na Opolszczyźnie dziennikarek związanych ... » więcej 2018-06-30, godz. 09:30 Marian Molenda i Svatoslav Bohm – trzecie spotkanie z artystami w cyklu „Sztuka nas łączy” / „Umeni nas spojuje” „Galeria na poddaszu” powstała w listopadzie 2011 roku w klasycystycznej willi Hermana Frankla, która obecnie jest siedzibą Prudnickiego Ośrodka Kultury. Do t ... » więcej 2018-06-23, godz. 09:30 Koleją po pograniczu polsko-czeskim / Železnicí po polsko-českém pohraničí Dekadę temu nikt chyba nie wyobrażał sobie, że w niewielkiej miejscowości Racławice Śląskie położonej na pograniczu polsko-czeskim, każdego roku organizowane ... » więcej 2018-06-16, godz. 09:30 Polsko-czeskie warsztaty literacko-fotograficzne dla młodzieży / Polsko-český literární a fotografický workshop pro ml ... Młodzież z Kędzierzyna Koźla oraz ich czescy rówieśnicy biorą udział w warsztatach literacko-fotograficznych w Zlatych Horach, w ramach projektu „Złote książk ... » więcej 2018-06-09, godz. 09:30 „Atelier Juzik” – polski salon fryzjerski w czeskim Jeseniku / „Ateliér Juzik“ - polské kadeřnictví v českém Jeseníku Ewa i Mateusz, młodzi Polacy z Głuchołaz, od dziecka marzyli o fryzjerstwie. Ona obcinała włosy wszystkim lalkom, On eksperymentował na najbliższych. Kochają ... » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »