Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Ostatni gasi światło - Poslední zhasne
2018-03-17, 09:30 Autor: Ewelina Rusin-Różycka (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Ostatni gasi światło - Poslední zhasne

Ostatni gasi światło - polsko-czeski spektakl w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Ostatni gasi światło - polsko-czeski spektakl w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
„Ostatni gasi światło” to polsko-czeska koprodukcja teatralna w reżyserii Norberta Rakowskiego, na podstawie tekstu Vojtěcha Štěpánka. Światowa prapremiera przedstawienia odbyła się w Hradcu Kralove podczas festiwalu Divadlo Evropských Regionů. W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu spektakl odgrywany jest od września 2017 roku. Występujący na scenie polscy i czescy aktorzy posługują się nie tylko językami ojczystymi, ale używają języka migowego.
Po spektaklu rozmawiamy z widzami oraz z czeskimi aktorami jaka jest rola teatru w Polsce i w Czechach oraz czy śmieszą i poruszają nas te same sprawy oraz nurtują te same pytania.
Posłuchaj audycji MOST z 17.03.2018
Poslouchej pořad MOST z 17.03.2018
Poslední zhasne

„Poslední zhasne" je polsko-česká divadelní koprodukce v režií Norberta Rakowského, vznikla na základě textu Vojtěcha Štěpánka. Její světová premiéra se konala v Hradci Králové na festivalu Divadlo evropských regionů. Na deskách Divadla Jana Kochanowského v Opoli se toto představení odehrává od září roku 2017.
Polští a čeští herci na jevišti používají nejen své rodné jazyky, ale i znakovou řeč.
Po představení mluvíme s diváky a s českými herci o úloze divadla v Polsku a v Česku a jestli nás směsí a dojímají stejné věci nebo jestli nás zaujímají stejné otázky.

Zobacz także

2018-12-08, godz. 09:30 W Polsce – strażacy, w Czechach – hasiči / V Polsku - strażacy, v Česku - hasiči Odwiedzają się przy okazji świąt państwowych, zapraszają wzajemnie na zawody i jubileusze. Dyskutują o nowych systemach linii ssawnych i zmianach w regulamina ... » więcej 2018-12-01, godz. 09:30 Legendy Księstwa Nyskiego / Legendy Niského knížectví Jednym z kierunków naszych wyjazdów zagranicznych zimowych jest Ramzová. Gdy następnie wjedziemy kolejką krzesełkową na Šerák, możemy wybrać się na pieszą węd ... » więcej 2018-11-24, godz. 09:30 Destynacja Turystyczna na polsko-czeskim przygraniczu / Turistická destinace na česko-polském pohraničí Po czeskiej stronie granicy Euroregion Pradziad z dużym powodzeniem prowadzi dla gestorów turystyki z okolic Jesenika, Bruntala i Krnova Destynację Turystyczn ... » więcej 2018-11-17, godz. 09:30 Najważniejsza w życiu jest harmonia / V životě je nejdůležitější harmonie Jedną z październikowych audycji poświęciliśmy kobietom mieszkającym na Opolszczyźnie. Opowiadały o tym, co dla nich ważne, z czym najtrudniej jest im się mie ... » więcej 2018-11-10, godz. 09:30 Bogactwo za Morawską Bramą / Bohatství za Moravskou bránou Podczas koncertu w Studiu „M” im. SBB, 26 października, zaproszeni słuchacze spotkali się z zespołem „Chwila Nieuwagi i Kubą Blokeszem, by posłuchać programu ... » więcej 2018-11-03, godz. 09:30 Cmentarz Żydowski w Krnovie / Židovský hřbitov v Krnově W refleksyjnym, listopadowym klimacie, w audycji MOST odwiedzimy Cmentarz Żydowski w Krnovie i poznamy jego historię. Do dzisiaj zachowało się tam około 150 n ... » więcej 2018-10-27, godz. 09:30 Wolność niejedno ma kobiece imię / Svoboda má mnohá ženská jména „Było mnóstwo pozytywnej energii, śmiechu, mody i oryginalności, kobiecości i seksapilu” mówi Iwona Łęc-Wylęgała, inicjatorka i koordynatorka darmowych warszt ... » więcej 2018-10-20, godz. 09:30 Polskie i czeskie rękodzieło artystyczne i tradycyjne rzemiosło / Polské a české umělecké a tradiční řemeslo W Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach spotkali się przedstawiciele tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła artystycznego z Polski i Czech. Miłośników kowalstwa, r ... » więcej 2018-10-13, godz. 09:30 Rynek pracy pogranicza polsko-czeskiego / Pracovní trh polsko-českého pohraničí Podczas XXIV Spotkań Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbywały się w Ostravie, jeden z uczestników tej konferencji, Pan Romuald Jończy, profesor nauk e ... » więcej 2018-10-06, godz. 09:30 Kultura w społeczności przygranicza / Kultura v pohraniční společnosti O tym, jak ważne jest budowanie własnej tożsamości i wiedza skąd się wywodzimy, przekonać się mogli uczestnicy warsztatów zorganizowanych w Jarnołtówku. W ich ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »