Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Leksykon Polaków w Republice Czeskiej i Republic ...
2019-05-04, 09:30 Autor: Wiktoria Palarczyk, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Leksykon Polaków w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej / Lexikon Poláků v ČR a SR

Leksykon Polaków w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej [fot. Damian Drzazga]
Leksykon Polaków w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej [fot. Damian Drzazga]
Przez ponad 30 lat pracowało nad nim ponad stu autorów, dziś skompletowali pięciotomowe dzieło poświęcone życiu i problemom Polaków żyjących na ziemiach czeskich i słowackich. Pokazuje on także osoby i miejscowości, w których działalność Polaków była znacząca. Pracę nad publikacją nadzorowało dwóch autorów prof. dr hab. Zenon Jasiński i prof. dr hab. Bogdan Cimała. Pozycję pod tytułem "Leksykon Polaków w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej" zaprezentowano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Spotkanie poprzedziła projekcja filmu "Stara Fotografia" autorstwa Otylii Toboły, który opowiada o odzyskaniu niepodległości przez Polskę w pamięci Polaków poza jej granicami. W konkursie dla dziennikarzy polskich i polonijnych pod tytułem „Odzyskanie niepodległości przez Polskę w pamięci Polaków poza granicami” zdobył pierwsze miejsce.
Posłuchaj audycji MOST z 04.05.2019
Poslouchej pořad MOST z 04.05.2019
Lexikon Poláků v ČR a SR
Přes 30 let na něm dělalo přes stu autorů. Dnes dokončili pětisvazkové dílo věnované životu a problémům Poláků žijících na českém a slovenském území. Prezentuje ono jak osoby, tak místa, ve kterých působnost Poláků byla významná. Na tyto práce dohlíželi dva autoři profesor dr hab. Zenon Jasiński a profesor dr hab. Bogdan Cimała. Kniha s názvem "Lexikon Poláků v ČR a SR" prezentováno v Vojvodské veřejné knihovně v Opolí. Setkání předcházelo promítání filmu "Stará fotografie" od Otylii Toboły, který ukazuje znovuzískání Polskem nezávislosti, jak si na to pamatují Poláci žijící v zahraničí. V soutěži pro polské a polonijní novináře s názvem "Znovuzískání Polském nezávislosti, jak si na to pamatují Poláci žijící v zahraničí" film ten získal první cenu.

Zobacz także

2019-07-13, godz. 09:30 Wakacje bez pokuty / Prázdniny bez mandatu Czy w Czechach podobnie jak w Polsce światła mijania są obowiązkowe przez cały rok? Co zrobić by nie otrzymać "pokuty" za wykroczenie, którego w Polsce byśmy ... » więcej 2019-07-06, godz. 09:30 Wypad na elektrownię / Výlet na elektrárnu Niełatwym zadaniem jest tam wejść, a co dopiero wjechać na rowerze. Za to możemy obserwować niezapomniane widoki. Za nami 15. edycja rajdu kolarskiego "Wjazd ... » więcej 2019-06-29, godz. 09:30 Czerwcowy wypad do Czech / Červnový výlet do Česka Henryk Mielcarz i Zbigniew Szumiec to zapaleni turyści ze Strzelec Opolskich. Jeżdżenie i zwiedzanie samodzielnie nie jest dla nich. Oni do zwiedzania zaprasz ... » więcej 2019-06-22, godz. 09:30 Festiwalowe wspomnienia / Vzpomínky na festivalu Zakończyła się już 56. edycja Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Na deskach opolskiego amfiteatru mieliśmy okazję by zobaczyć największe gwiazdy rodzimej ... » więcej 2019-06-15, godz. 09:30 Czysta sprawa / Čistá záležitost Czy po obu stronach granicy w taki sam sposób oczyszcza się ścieki? Jak kształci się praktyków w czeskich, a jak polskich przedsiębiorstwach? Jaką wodę trzeba ... » więcej 2019-06-08, godz. 09:30 Polsko-czeskie studiowanie / Polsko-české studování Studenci polscy i czescy mają okazję do integracji, ale i powiększania swoich kompetencji i umiejętności. Projekt pt. "Problematyka kompetencji profilaktyczny ... » więcej 2019-06-01, godz. 09:30 Biblioteka to nie tylko książki / Knihovna nejsou jen knížky Książki, ulotki, mapy oraz obrazy z czasów panowania monarchii austro-węgierskiej zaprezentowano na wystawie w pałacyku opolskiej Galerii WuBePe. Spora część ... » więcej 2019-05-25, godz. 09:30 E-bike jako nowoczesna turystyka / E-bike formou moderního turismu Jesenickie cyklotrasy „YESCYKLO” są świetnym przykładem na to, że można stworzyć dobrze działający system, który pozwala na korzystanie z rowerów elektrycznyc ... » więcej 2019-05-18, godz. 09:30 Polsko-czeskie nurkowanie / Polsko-české potápění W samym Opolu są 3 miejsca, w których miłośnicy nurkowania schodzą pod wodę. Tuż za granicą, w Czechach, są dwa spore akweny, w których mieszkańcy Opolszczyzn ... » więcej 2019-05-11, godz. 09:30 Miłośnicy filmów na 70 mm / Amatéři filmů na 70 mm Miłośnicy filmów klasycznych co roku mają okazję zobaczyć nawet kilkanaście ekranizacji, które mają jedną wspólną cechę, jaką jest 70-milimetrowa szerokość ta ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »