Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Leksykon Polaków w Republice Czeskiej i Republice…
2019-05-04, 09:30 Autor: Wiktoria Palarczyk, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Leksykon Polaków w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej / Lexikon Poláků v ČR a SR

Leksykon Polaków w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej [fot. Damian Drzazga]
Leksykon Polaków w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej [fot. Damian Drzazga]
Przez ponad 30 lat pracowało nad nim ponad stu autorów, dziś skompletowali pięciotomowe dzieło poświęcone życiu i problemom Polaków żyjących na ziemiach czeskich i słowackich. Pokazuje on także osoby i miejscowości, w których działalność Polaków była znacząca. Pracę nad publikacją nadzorowało dwóch autorów prof. dr hab. Zenon Jasiński i prof. dr hab. Bogdan Cimała. Pozycję pod tytułem "Leksykon Polaków w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej" zaprezentowano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Spotkanie poprzedziła projekcja filmu "Stara Fotografia" autorstwa Otylii Toboły, który opowiada o odzyskaniu niepodległości przez Polskę w pamięci Polaków poza jej granicami. W konkursie dla dziennikarzy polskich i polonijnych pod tytułem „Odzyskanie niepodległości przez Polskę w pamięci Polaków poza granicami” zdobył pierwsze miejsce.
Posłuchaj audycji MOST z 04.05.2019
Poslouchej pořad MOST z 04.05.2019
Lexikon Poláků v ČR a SR
Přes 30 let na něm dělalo přes stu autorů. Dnes dokončili pětisvazkové dílo věnované životu a problémům Poláků žijících na českém a slovenském území. Prezentuje ono jak osoby, tak místa, ve kterých působnost Poláků byla významná. Na tyto práce dohlíželi dva autoři profesor dr hab. Zenon Jasiński a profesor dr hab. Bogdan Cimała. Kniha s názvem "Lexikon Poláků v ČR a SR" prezentováno v Vojvodské veřejné knihovně v Opolí. Setkání předcházelo promítání filmu "Stará fotografie" od Otylii Toboły, který ukazuje znovuzískání Polskem nezávislosti, jak si na to pamatují Poláci žijící v zahraničí. V soutěži pro polské a polonijní novináře s názvem "Znovuzískání Polském nezávislosti, jak si na to pamatují Poláci žijící v zahraničí" film ten získal první cenu.

Zobacz także

2020-07-11, godz. 09:30 Odwiedzamy obiekty sakralne / Navštěvujeme sakrální památky Transgraniczny program pod nazwą „Turystyka sakralna” powstał w Czechach, a w Polsce realizowany jest przez Diecezję opolską. Promuje obiekty sakralne w kontekście… » więcej 2020-07-04, godz. 09:30 Na wakacje do Czech / O prázdninách do česka Czechy często traktowane są jako kraj tranzytowy w naszej wakacyjnej drodze np. do Chorwacji. Warto jednak zatrzymać się za naszą południową granicą nie tylko… » więcej 2020-06-27, godz. 09:30 Jak Czech o Czechu, czyli rozmowa z Martyną Czech / Czech mluví o Čechu, čili rozhovor s Martinou Czech Chwila Nieuwagi to zespół, który zwyczajnie tworzy piosenki i gra niezwyczajne koncerty. Mieszanka stylistyczna jakiej dopuszcza się grupa wprawia w zakłopotanie… » więcej 2020-06-20, godz. 09:30 Od "Saturnina" po "Babcie" / "Saturninem" začínaje "Babičkami" konče Co jest wyjątkowego w czeskim humorze? Dlaczego mógłby on podobać się Brytyjczykom? Których czeskich autorów warto poznać dokładnie, szczególnie w czasie pandemii… » więcej 2020-06-13, godz. 09:30 Twarzą w twarz / Tváří v tvář Dla Polaka Republika Czeska stereotypowo kojarzona jest z Karel Gott, Heleną Vondraćkovą i dechovką, czyli orkiestra dętą grającą marsze i polki. Wśród miłośników… » więcej 2020-06-06, godz. 09:30 Czesi w Polsce / Češi v Polsku Tym razem zagościmy w województwie łódzkim, w niewielkiej miejscowości Zelów. To tu siedzibę ma Stowarzyszenie Czechów w Polsce. To organizacja, która zrzesza… » więcej 2020-05-30, godz. 09:30 Język czeski w sektorze usług - rozmowa ze studentami Uniwersytetu Opolskiego / Čeština ve službách - rozhovor se studenty… Dzisiaj w audycji MOST Rafał Nosal porozmawia ze studentami dość nieoczywistego kierunku na Uniwersytecie Opolskim, który jak mogą się Państwo domyślić, jest nierozerwalnie… » więcej 2020-05-23, godz. 09:30 Festiwalowe lato / Festivalové léto Co łączy wielkie wydarzenia muzyczne w Polsce i Czechach? Jak wygląda praca dziennikarza muzycznego podczas ogromnego festiwalu za naszą południową granicą? To… » więcej 2020-05-16, godz. 09:30 Czeska literatura na czas zarazy… / Česká literatura v době moru... Chociaż księgarnie i biblioteki przez długi czas były zamknięte, wzrosła sprzedaż na rynku wydawniczym. Złożyły się na to dwa czynniki: czas wolny od obowiązków… » więcej 2020-05-09, godz. 09:30 Słów kilka o czeskiej scenie muzycznej / Několik slov o české hudební scéně Zespół QAI pochodzi z Trzyńca, czyli podobnie jak Cieszyn miejscowości graniczącej bezpośrednio z Polską. Dlatego wpływy kulturowe zarówno czeskie jak polskie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »