Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Wyjątkowe sanktuarium trzech narodów / Výjimečný ...
2019-03-16, 09:30 Autor: Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Wyjątkowe sanktuarium trzech narodów / Výjimečný svatostánek tří národů

Sanktuarium trzech narodów [fot. Paweł Konieczny]
Sanktuarium trzech narodów [fot. Paweł Konieczny]
Czy Czesi to naród niewierzący? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w Zlatych Horach. Kustoszem tamtejszego sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki jest Polak, ks. Mariusz Banaszczyk. Porozmawiamy z nim o historii tego wyjątkowego miejsca. Powrócimy do czasów, kiedy po miejscu kultu nie pozostał nawet kamień na kamieniu i do odbudowy, której zażyczyli sobie miejscowi mieszkańcy w ramach oddolnej inicjatywy. Sprawdzimy także, czy Czesi, podobnie jak Polacy przeżywają czas Wielkiego Postu, jak przygotowują się do świąt Wielkanocnych i czy w poprzednią środę posypywali głowę popiołem. Zapowiemy również najważniejsze wydarzenia, jakie odbędą się w tym roku w pięknym sanktuarium w Zlatych Horach.
Posłuchaj audycji MOST z 16.03.2019
Poslouchej pořad MOST z 16.03.2019
Výjimečný svatostánek tří národů

Jsou Češi národ ateistů? Odpověď na tuto otázku hledáme ve Zlatých Horách. Kurátorem tamní svatyně Matky Boží Opatrovnice je Polák, kněz Mariusz Banaszczyk. Mluvíme s nim o historii tohoto výjimečného místa. Vrátíme se do dob, kdy po místu kultu nezbyl ani kámen a průběhu jeho obnovy, za kterou stali místní obyvatele. Zjistíme, zda Češi, obdobně jako Poláci, prožívají dobu Velkého půstu, jak se připravují na svátky velikonoční, a zda minulou středu si nechali posýpat hlavu popelem. Pozveme Vás i k nejdůležitějším událostem, které se budou konat loni v tomto krásném místě.

Zobacz także

2019-06-08, godz. 09:30 Polsko-czeskie studiowanie / Polsko-české studování Studenci polscy i czescy mają okazję do integracji, ale i powiększania swoich kompetencji i umiejętności. Projekt pt. "Problematyka kompetencji profilaktyczny ... » więcej 2019-06-01, godz. 09:30 Biblioteka to nie tylko książki / Knihovna nejsou jen knížky Książki, ulotki, mapy oraz obrazy z czasów panowania monarchii austro-węgierskiej zaprezentowano na wystawie w pałacyku opolskiej Galerii WuBePe. Spora część ... » więcej 2019-05-25, godz. 09:30 E-bike jako nowoczesna turystyka / E-bike formou moderního turismu Jesenickie cyklotrasy „YESCYKLO” są świetnym przykładem na to, że można stworzyć dobrze działający system, który pozwala na korzystanie z rowerów elektrycznyc ... » więcej 2019-05-18, godz. 09:30 Polsko-czeskie nurkowanie / Polsko-české potápění W samym Opolu są 3 miejsca, w których miłośnicy nurkowania schodzą pod wodę. Tuż za granicą, w Czechach, są dwa spore akweny, w których mieszkańcy Opolszczyzn ... » więcej 2019-05-11, godz. 09:30 Miłośnicy filmów na 70 mm / Amatéři filmů na 70 mm Miłośnicy filmów klasycznych co roku mają okazję zobaczyć nawet kilkanaście ekranizacji, które mają jedną wspólną cechę, jaką jest 70-milimetrowa szerokość ta ... » więcej 2019-05-04, godz. 09:30 Leksykon Polaków w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej / Lexikon Poláků v ČR a SR Przez ponad 30 lat pracowało nad nim ponad stu autorów, dziś skompletowali pięciotomowe dzieło poświęcone życiu i problemom Polaków żyjących na ziemiach czesk ... » więcej 2019-04-27, godz. 09:10 Nasi Sąsiedzi - Czesi / Naši sousedi - Češi Jak wygląda skauting za naszą południową granicą? Co łączy polskich i czeskich harcerzy? O tym na początku kwietnia mogli się przekonać uczniowie Zespołu Szkó ... » więcej 2019-04-13, godz. 09:30 Wielkanocne Czechy / Velikonoční Česko Według wielu przeprowadzanych w Polsce badań Polacy bardziej cenią sobie święta Bożego Narodzenia od Wielkanocy. Nie zmienia to faktu, że w tradycji ludowej o ... » więcej 2019-04-06, godz. 09:30 Prudnik, Krnov i Bruntal - wspólne projekty łączą miasta pogranicza / Prudnik, Krnov a Bruntál - společné projekty poj ... Odległość między polskim Prudnikiem a czeskim Krnovem to niecałe 40 kilometrów. Jednak patrząc na wspólnie realizowane projekty można odnieść wrażenie, że mie ... » więcej 2019-03-30, godz. 09:30 Kędzierzyn-Koźle w Ostravie / Kędzierzyn-Koźle v Ostravě Wiele polskich miast promuje się w różnych częściach świata, aby zainteresować swoją ofertą turystyczną. Kędzierzyn-Koźle nie tak dawno postanowił pokazać się ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »