Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Piosenka Turystyczna a Trampska Hudba
2019-02-16, 09:30 Autor: Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Piosenka Turystyczna a Trampska Hudba

Piosenka Turystyczna a Trampska Hudba [fot. Paweł Konieczny]
Piosenka Turystyczna a Trampska Hudba [fot. Paweł Konieczny]
Jaromir Nohavica, Wabi Daněk, Čechomor, Adéla Jonášová czy Marien – to tylko niektórzy wykonawcy, jakich można było usłyszeć podczas koncertów „Trampska Hudba” towarzyszącym Międzynarodowemu Festiwalowi Piosenki Turystycznej KROPKA. Co roku odbywa się on w lipcu w Głuchołazach i jest jedną z niewielu okazji do obcowania z mniej znaną w Polsce, ale świetnie kojarzoną za południową granicą czeską muzyką poetycką. Jakich wykonawców z Czech można porównać do Wolnej Grupy Bukowina czy Starego Dobrego Małżeństwa? Gdzie można ich znaleźć? Na te pytania odpowie nam Rafał Długosz, dyrektor programowy festiwalu KROPKA. Zapytamy go również o to, czy Czesi sami zgłaszają się do udziału w imprezie oraz o związek głuchołaskiego przeglądu z jednym z najstarszych w Czechach festiwali tego typu, który odbywa się w Ústí nad Labem.
Posłuchaj audycji MOST z 16.02.2019
Poslouchej pořad MOST z 16.02.2019
Piosenka Turystyczna a Trampska Hudbá
Jaromír Nohavica, Wabi Daněk, Čechomor, Adéla Jonášová nebo Marien jsou jen někteří interpreti, které jsme mohli poslechnout během koncertů "Trampská hudba" doprovázejících Mezinárodní festival turistické písně KROPKA. Ten se koná každý rok v červenci v Glucholazech a je jednou z mála příležitostí ke styku s méně známou v Polsku, ale populární doma, českou hudbou básníků. Jaké české zpěváky lze porovnat s polskými skupinami Wolna Grupa Bukowina nebo Stare Dobre Małżeństwo? Jak je nalézt? Ty otázky zodpoví Rafał Długosz, programový ředitel festivalu KROPKA. Vyptáme se ho i na to, zda se Češi samí přihlašují k účasti v této události a na návaznost glucholazského festivalu na nejstarší festival toho druhu v ČR, který se koná v Ústí nad Labem.

Zobacz także

2019-03-16, godz. 09:30 Wyjątkowe sanktuarium trzech narodów / Výjimečný svatostánek tří národů Czy Czesi to naród niewierzący? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w Zlatych Horach. Kustoszem tamtejszego sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki jest Polak, ... » więcej 2019-03-09, godz. 09:30 Od tajemnic ceramiki po wspólne programowanie / Od tajemství keramiky po společné programování Gminy Bierawa i czeskie Markvartovice od kilku lat ściśle ze sobą współpracują. Realizowali już razem projekty sportowe, artystyczny i turystyczne. Piłkarze u ... » więcej 2019-03-02, godz. 09:30 Pies najlepszym przyjacielem sportowca / Pes nejlepším přítelem sportovce Tomasz Radłowski z Bierawy od kilkunastu lat biega ze swoimi psami po lasach i łąkach. Nie chodzi o zwykły spacer z czworonogami, on z tego zrobił sport. A o ... » więcej 2019-02-23, godz. 09:30 Znam historię, kulturę i życie codzienne naszych sąsiadów – Czechów / Znám historii, kulturu a každodenní život našich ... Młodzież ze szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z województwa opolskiego wzięła udział w konkursie na najciekawszą prezentację multimedialną pt. „Znam his ... » więcej 2019-02-09, godz. 09:30 Siatkarska współpraca / Spolupráce volejbalistů W Zespole Szkół w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi od lat w czasie ferii zimowych odbywa się turniej piłki siatkowej uczniów szkół wiejskich. Biorą w nim udz ... » więcej 2019-02-02, godz. 09:30 Kraina Świętej Anny / Krajina sváté Anny Stowarzyszenie Kraina Świętej Anny skupia 10 gmin z 3 powiatów województwa opolskiego: krapkowickiego, strzeleckiego i opolskiego. Dzięki ich działaniom przez ... » więcej 2019-01-26, godz. 09:30 Międzynarodowi przewodnicy / Mezinárodní průvodci Około 40% turystów odwiedzających znajdujące się w Bastionie św. Jadwigi w Nysie Centrum Informacji Turystycznej to Czesi. Czym interesują się nasi południowi ... » więcej 2019-01-19, godz. 09:30 Łączy nas kultura / Pojí nás kultura W dobie internetu coraz łatwiej jest poznawać czeską kulturę nawet nie wychodząc z domu. Coraz częściej na Opolszczyźnie goszczą zespoły muzyczne czy teatry z ... » więcej 2019-01-12, godz. 09:30 Czeskie propozycje dla narciarzy biegowych / Česká nabídka pro běžkaře Czeskie szlaki są jak co roku wyśmienicie przygotowane do uprawiania turystyki narciarskiej. Wiedzą o tym doskonale członkowie Klubu Turystyki Narciarskiej dz ... » więcej 2019-01-05, godz. 09:30 Jak na narty - to do Czech! / Lyžování jen v ČR! Na Opolszczyźnie miejsc gdzie można poszaleć na zjazdówkach niestety nie ma. Za to tuż za miedzą są czeskie ośrodki narciarskie. Od wielu lat Polacy upodobali ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »