Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Piosenka Turystyczna a Trampska Hudba
2019-02-16, 09:30 Autor: Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Piosenka Turystyczna a Trampska Hudba

Piosenka Turystyczna a Trampska Hudba [fot. Paweł Konieczny]
Piosenka Turystyczna a Trampska Hudba [fot. Paweł Konieczny]
Jaromir Nohavica, Wabi Daněk, Čechomor, Adéla Jonášová czy Marien – to tylko niektórzy wykonawcy, jakich można było usłyszeć podczas koncertów „Trampska Hudba” towarzyszącym Międzynarodowemu Festiwalowi Piosenki Turystycznej KROPKA. Co roku odbywa się on w lipcu w Głuchołazach i jest jedną z niewielu okazji do obcowania z mniej znaną w Polsce, ale świetnie kojarzoną za południową granicą czeską muzyką poetycką. Jakich wykonawców z Czech można porównać do Wolnej Grupy Bukowina czy Starego Dobrego Małżeństwa? Gdzie można ich znaleźć? Na te pytania odpowie nam Rafał Długosz, dyrektor programowy festiwalu KROPKA. Zapytamy go również o to, czy Czesi sami zgłaszają się do udziału w imprezie oraz o związek głuchołaskiego przeglądu z jednym z najstarszych w Czechach festiwali tego typu, który odbywa się w Ústí nad Labem.
Posłuchaj audycji MOST z 16.02.2019
Poslouchej pořad MOST z 16.02.2019
Piosenka Turystyczna a Trampska Hudbá
Jaromír Nohavica, Wabi Daněk, Čechomor, Adéla Jonášová nebo Marien jsou jen někteří interpreti, které jsme mohli poslechnout během koncertů "Trampská hudba" doprovázejících Mezinárodní festival turistické písně KROPKA. Ten se koná každý rok v červenci v Glucholazech a je jednou z mála příležitostí ke styku s méně známou v Polsku, ale populární doma, českou hudbou básníků. Jaké české zpěváky lze porovnat s polskými skupinami Wolna Grupa Bukowina nebo Stare Dobre Małżeństwo? Jak je nalézt? Ty otázky zodpoví Rafał Długosz, programový ředitel festivalu KROPKA. Vyptáme se ho i na to, zda se Češi samí přihlašují k účasti v této události a na návaznost glucholazského festivalu na nejstarší festival toho druhu v ČR, který se koná v Ústí nad Labem.

Zobacz także

2020-02-22, godz. 09:30 Z uśmiechem nam do twarzy, czyli Czechy okiem czechofila – rozmowa z Jarosławem Radimerskim / Úsměv nám sluší, aneb Česko… Być może słyszeli Państwo, że w Czechach nie należy szukać, czerstwy chleb dla naszego sąsiada jest świeży, a truskawki to po czesku jagody? Język czeski kryje… » więcej 2020-02-15, godz. 09:30 Z Bieszczad do Czech, czyli artystyczna podróż Artura Andrusa / Z Bieszczad do Česka, čili umělecká cesta Artura Andru… Artur Andrus jest dziennikarzem i kabareciarzem, którego twórczość znają i podziwiają fani w każdym wieku. Artysta przez wiele lat prowadził program "Powtórka… » więcej 2020-02-08, godz. 09:30 Czeski film… czyli rozmowa z Darkiem Romanowskim / Český film... čili rozhovor z Darkem Romanowským Czeska kinematografia należała do pionierów X Muzy na świecie, zaś w latach 30. XX wieku dysponowała jednym z najnowocześniejszych studiów filmowych w Europie… » więcej 2020-02-01, godz. 09:30 Jindřich Štreit w Muzeum Śląska Opolskiego / Jindřich Štreit v Muzeu Opolského Slezska Do 5 kwietnia w Muzeum Śląska Opolskiego można oglądać dwie niezwykłe wystawy, które łączy postać profesora Jindřicha Štreita. "Poza miastem. Sowiniec jako nieoficjalne… » więcej 2020-01-25, godz. 09:30 Tańczymy z gwiazdami / Tancujeme s hvězdami Jan Kliment to jeden z najbardziej znanych Czechów w Polsce. Zasłynął zwycięstwami w „Tańcu z gwiazdami”, choć jego miłość do poruszania się na parkiecie zrodziła… » więcej 2020-01-18, godz. 09:30 Paczków i Javornik dwa miasta – jedna historia / Paczków a Javorník: dvě města – jedna historie Paczków wczoraj i dziś to dwa odrębne byty. Odnowiona starówka, trasy turystyczne, rowerowe, lasy, zalew retencyjny Kozielno, rzeki i przepiękna już górska panorama… » więcej 2020-01-11, godz. 09:30 Polscy narciarze oblegają Czechy / Polští lyžaře dobývají Česko Niegdyś czeskie ośrodki narciarskie nie odbiegały od tych, które znajdują się w Polsce. Obecnie są dobrze przygotowane do sezonu, a odwiedzają je tłumy Polaków… » więcej 2020-01-04, godz. 09:30 Współpraca polsko-czeska Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej / Polsko-česká spolupráce Opolské regionální turistické… Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna to stowarzyszenie które po polskiej stronie działa już od 2003 roku. Promuje ono Województwo Opolskie i zachęca do poznawania… » więcej 2019-12-28, godz. 09:30 Czech tourism Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – Czech Tourism jest organizacją budżetową Ministerstwa Infrastruktury Republiki Czeskiej, a jej misją jest prezentacja pozytywnego… » więcej 2019-12-21, godz. 09:30 Tkackie tradycje pogranicza / Tkalcovské tradice v pohraničí „Miasto tkaczy i szewców” - tak nazywano Prudnik przed wiekami w nawiązaniu do najważniejszych zawodów, które były domeną ówczesnych mieszkańców. Największy rozkwit… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »