Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Kraina Świętej Anny / Krajina sváté Anny
2019-02-02, 09:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Kraina Świętej Anny / Krajina sváté Anny

Kraina Św. Anny [fot. archiwum Stowarzyszenia Kraina Świętej Anny]
Kraina Św. Anny [fot. archiwum Stowarzyszenia Kraina Świętej Anny]
Stowarzyszenie Kraina Świętej Anny skupia 10 gmin z 3 powiatów województwa opolskiego: krapkowickiego, strzeleckiego i opolskiego. Dzięki ich działaniom przez ostatnie lata w tym właśnie rejonie zrealizowano kilkanaście małych i większych projektów polsko-czeskich. Uczono się od siebie wzajemnie sztuki kulinarnej, organizowano zawody strażackie, rozpoczynano współpracę między seniorami i szkołami. A w ubiegłym roku rozpoczęto wspólne poznawanie i utrwalanie niematerialnego dziedzictwa regionu. Co dokładnie kryje się pod tą nazwą? W rozmowie z Agnieszką Pospiszyl wyjaśni to Ewa Piłat, prezeska zarządu Stowarzyszenia Kraina Świętej Anny.
Posłuchaj audycji MOST z 02.02.2019
Poslouchej pořad MOST z 02.02.2019
Krajina sváté Anny
Sdružení Krajina sváté Anny (Kraina Świętej Anny) soustřeďuje 10 obcí ze tři okresů Opolského vojvodství: krapkowického, strzeleckého a opolského. Díky jejich úsilí v posledních letech na tomto území uskutečněno přes deset menších a větších polsko-českých projektů. Účastníci projektů se vzájemně učili vážit, požádali hasičské závody, zahájili spolupráci seniorů a škol. Loni začalo společné poznávání a ztvárňovaní nemateriálního dědictví toho regionu. Co přesně se tím heslem myslí, to v rozhovoru s Agnieszkou Pospiszil vysvětlí Ewa Piłat, předsedkyně představenstva Sdružení Krajina Sváté Anny.

Zobacz także

2019-03-16, godz. 09:30 Wyjątkowe sanktuarium trzech narodów / Výjimečný svatostánek tří národů Czy Czesi to naród niewierzący? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w Zlatych Horach. Kustoszem tamtejszego sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki jest Polak, ... » więcej 2019-03-09, godz. 09:30 Od tajemnic ceramiki po wspólne programowanie / Od tajemství keramiky po společné programování Gminy Bierawa i czeskie Markvartovice od kilku lat ściśle ze sobą współpracują. Realizowali już razem projekty sportowe, artystyczny i turystyczne. Piłkarze u ... » więcej 2019-03-02, godz. 09:30 Pies najlepszym przyjacielem sportowca / Pes nejlepším přítelem sportovce Tomasz Radłowski z Bierawy od kilkunastu lat biega ze swoimi psami po lasach i łąkach. Nie chodzi o zwykły spacer z czworonogami, on z tego zrobił sport. A o ... » więcej 2019-02-23, godz. 09:30 Znam historię, kulturę i życie codzienne naszych sąsiadów – Czechów / Znám historii, kulturu a každodenní život našich ... Młodzież ze szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z województwa opolskiego wzięła udział w konkursie na najciekawszą prezentację multimedialną pt. „Znam his ... » więcej 2019-02-16, godz. 09:30 Piosenka Turystyczna a Trampska Hudba Jaromir Nohavica, Wabi Daněk, Čechomor, Adéla Jonášová czy Marien – to tylko niektórzy wykonawcy, jakich można było usłyszeć podczas koncertów „Trampsk ... » więcej 2019-02-09, godz. 09:30 Siatkarska współpraca / Spolupráce volejbalistů W Zespole Szkół w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi od lat w czasie ferii zimowych odbywa się turniej piłki siatkowej uczniów szkół wiejskich. Biorą w nim udz ... » więcej 2019-01-26, godz. 09:30 Międzynarodowi przewodnicy / Mezinárodní průvodci Około 40% turystów odwiedzających znajdujące się w Bastionie św. Jadwigi w Nysie Centrum Informacji Turystycznej to Czesi. Czym interesują się nasi południowi ... » więcej 2019-01-19, godz. 09:30 Łączy nas kultura / Pojí nás kultura W dobie internetu coraz łatwiej jest poznawać czeską kulturę nawet nie wychodząc z domu. Coraz częściej na Opolszczyźnie goszczą zespoły muzyczne czy teatry z ... » więcej 2019-01-12, godz. 09:30 Czeskie propozycje dla narciarzy biegowych / Česká nabídka pro běžkaře Czeskie szlaki są jak co roku wyśmienicie przygotowane do uprawiania turystyki narciarskiej. Wiedzą o tym doskonale członkowie Klubu Turystyki Narciarskiej dz ... » więcej 2019-01-05, godz. 09:30 Jak na narty - to do Czech! / Lyžování jen v ČR! Na Opolszczyźnie miejsc gdzie można poszaleć na zjazdówkach niestety nie ma. Za to tuż za miedzą są czeskie ośrodki narciarskie. Od wielu lat Polacy upodobali ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »