Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Czeskie propozycje dla narciarzy biegowych / Čes ...
2019-01-12, 09:30 Autor: Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Czeskie propozycje dla narciarzy biegowych / Česká nabídka pro běžkaře

Klub Turystyki Narciarskiej przy PTTK w Głuchołazach [fot.Paweł Konieczny]
Klub Turystyki Narciarskiej przy PTTK w Głuchołazach [fot.Paweł Konieczny]
Czeskie szlaki są jak co roku wyśmienicie przygotowane do uprawiania turystyki narciarskiej. Wiedzą o tym doskonale członkowie Klubu Turystyki Narciarskiej działającym przy PTTK w Głuchołazach. Tuż za naszą południową granicą znajduje się sporo miejsc, gdzie można posmakować białego szaleństwa zarówno na zjazdówkach, jak i biegówkach. Do tego dochodzi bogata infrastruktura, przygotowane ślady i piękne widoki. O tym wszystkim porozmawiamy z prezesem głuchołaskiego oddziału PTTK, a także instruktorem narciarstwa biegowego, Jerzym Chmielem.
Jak się okazuje wśród członków KTN w Głuchołazach są także… Czesi. Za naszą południową granicą nie brakuje także podstawowych zasad, o których muszą pamiętać turyści biegający na nartach. Naszego gościa zapytamy także o to, czy to Czesi nauczyli Polaków tego sportu, czy było jednak odwrotnie?
Posłuchaj audycji MOST z 12.01.2019
Poslouchej pořad MOST z 12.01.2019
Česká nabídka pro běžkaře
České stezky jsou každý rok výborně upravené pro lyžařskou turistiku. To už vědí členové Klubu lyžařské turistiky u PTTK v Glucholazech. Hned u naši jižní hranice nachází se dostatek míst, kam si můžeme užívat jak sjezdové, tak běhové lyžování. K tomu ještě bohatá infrastruktura, připravené lyžařské stopy a krasné vyhlídky. O tom všech jsme mluvili s předsedou glucholazského oddílu PTTK a instruktorem běhu na lyžích, Jerzym Chmielem.
A zjistilo se, že v Klubu lyžařské turistiky u PTTK v Glucholazech jsou i... Češi. Za naši jižní hranicí platí i základní pravidla, na které je třeba si u lyžování pamatovat. Našeho hosta se ještě zeptáme, kdo komu ukázal tento sport: Češi Polákům nebo obraceně?

Zobacz także

2019-03-16, godz. 09:30 Wyjątkowe sanktuarium trzech narodów / Výjimečný svatostánek tří národů Czy Czesi to naród niewierzący? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w Zlatych Horach. Kustoszem tamtejszego sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki jest Polak, ... » więcej 2019-03-09, godz. 09:30 Od tajemnic ceramiki po wspólne programowanie / Od tajemství keramiky po společné programování Gminy Bierawa i czeskie Markvartovice od kilku lat ściśle ze sobą współpracują. Realizowali już razem projekty sportowe, artystyczny i turystyczne. Piłkarze u ... » więcej 2019-03-02, godz. 09:30 Pies najlepszym przyjacielem sportowca / Pes nejlepším přítelem sportovce Tomasz Radłowski z Bierawy od kilkunastu lat biega ze swoimi psami po lasach i łąkach. Nie chodzi o zwykły spacer z czworonogami, on z tego zrobił sport. A o ... » więcej 2019-02-23, godz. 09:30 Znam historię, kulturę i życie codzienne naszych sąsiadów – Czechów / Znám historii, kulturu a každodenní život našich ... Młodzież ze szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z województwa opolskiego wzięła udział w konkursie na najciekawszą prezentację multimedialną pt. „Znam his ... » więcej 2019-02-16, godz. 09:30 Piosenka Turystyczna a Trampska Hudba Jaromir Nohavica, Wabi Daněk, Čechomor, Adéla Jonášová czy Marien – to tylko niektórzy wykonawcy, jakich można było usłyszeć podczas koncertów „Trampsk ... » więcej 2019-02-09, godz. 09:30 Siatkarska współpraca / Spolupráce volejbalistů W Zespole Szkół w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi od lat w czasie ferii zimowych odbywa się turniej piłki siatkowej uczniów szkół wiejskich. Biorą w nim udz ... » więcej 2019-02-02, godz. 09:30 Kraina Świętej Anny / Krajina sváté Anny Stowarzyszenie Kraina Świętej Anny skupia 10 gmin z 3 powiatów województwa opolskiego: krapkowickiego, strzeleckiego i opolskiego. Dzięki ich działaniom przez ... » więcej 2019-01-26, godz. 09:30 Międzynarodowi przewodnicy / Mezinárodní průvodci Około 40% turystów odwiedzających znajdujące się w Bastionie św. Jadwigi w Nysie Centrum Informacji Turystycznej to Czesi. Czym interesują się nasi południowi ... » więcej 2019-01-19, godz. 09:30 Łączy nas kultura / Pojí nás kultura W dobie internetu coraz łatwiej jest poznawać czeską kulturę nawet nie wychodząc z domu. Coraz częściej na Opolszczyźnie goszczą zespoły muzyczne czy teatry z ... » więcej 2019-01-05, godz. 09:30 Jak na narty - to do Czech! / Lyžování jen v ČR! Na Opolszczyźnie miejsc gdzie można poszaleć na zjazdówkach niestety nie ma. Za to tuż za miedzą są czeskie ośrodki narciarskie. Od wielu lat Polacy upodobali ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »