Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Czeskie propozycje dla narciarzy biegowych / Čes ...
2019-01-12, 09:30 Autor: Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Czeskie propozycje dla narciarzy biegowych / Česká nabídka pro běžkaře

Klub Turystyki Narciarskiej przy PTTK w Głuchołazach [fot.Paweł Konieczny]
Klub Turystyki Narciarskiej przy PTTK w Głuchołazach [fot.Paweł Konieczny]
Czeskie szlaki są jak co roku wyśmienicie przygotowane do uprawiania turystyki narciarskiej. Wiedzą o tym doskonale członkowie Klubu Turystyki Narciarskiej działającym przy PTTK w Głuchołazach. Tuż za naszą południową granicą znajduje się sporo miejsc, gdzie można posmakować białego szaleństwa zarówno na zjazdówkach, jak i biegówkach. Do tego dochodzi bogata infrastruktura, przygotowane ślady i piękne widoki. O tym wszystkim porozmawiamy z prezesem głuchołaskiego oddziału PTTK, a także instruktorem narciarstwa biegowego, Jerzym Chmielem.
Jak się okazuje wśród członków KTN w Głuchołazach są także… Czesi. Za naszą południową granicą nie brakuje także podstawowych zasad, o których muszą pamiętać turyści biegający na nartach. Naszego gościa zapytamy także o to, czy to Czesi nauczyli Polaków tego sportu, czy było jednak odwrotnie?
Posłuchaj audycji MOST z 12.01.2019
Poslouchej pořad MOST z 12.01.2019
Česká nabídka pro běžkaře
České stezky jsou každý rok výborně upravené pro lyžařskou turistiku. To už vědí členové Klubu lyžařské turistiky u PTTK v Glucholazech. Hned u naši jižní hranice nachází se dostatek míst, kam si můžeme užívat jak sjezdové, tak běhové lyžování. K tomu ještě bohatá infrastruktura, připravené lyžařské stopy a krasné vyhlídky. O tom všech jsme mluvili s předsedou glucholazského oddílu PTTK a instruktorem běhu na lyžích, Jerzym Chmielem.
A zjistilo se, že v Klubu lyžařské turistiky u PTTK v Glucholazech jsou i... Češi. Za naši jižní hranicí platí i základní pravidla, na které je třeba si u lyžování pamatovat. Našeho hosta se ještě zeptáme, kdo komu ukázal tento sport: Češi Polákům nebo obraceně?

Zobacz także

2019-01-19, godz. 09:30 Łączy nas kultura / Pojí nás kultura W dobie internetu coraz łatwiej jest poznawać czeską kulturę nawet nie wychodząc z domu. Coraz częściej na Opolszczyźnie goszczą zespoły muzyczne czy teatry z ... » więcej 2019-01-05, godz. 09:30 Jak na narty - to do Czech! / Lyžování jen v ČR! Na Opolszczyźnie miejsc gdzie można poszaleć na zjazdówkach niestety nie ma. Za to tuż za miedzą są czeskie ośrodki narciarskie. Od wielu lat Polacy upodobali ... » więcej 2018-12-29, godz. 09:30 Czeskie przysmaki na sylwestrową zabawę / Silvestrové oslavy s českými dobrotami Czesi, tak jak i Polacy, lubią domówki. Impreza w gronie znajomych, we własnym domu, bez względu na okazję – przywitanie Nowego Roku, urodziny czy inne święto ... » więcej 2018-12-22, godz. 09:30 Nasze Boże Narodzenie / Naše "Boże Narodzenie" Vánoce – to czeki odpowiednik świąt Bożego Narodzenia. Tuż przed świętami postanowiliśmy się przyjrzeć tradycjom, które są kultywowane za naszą południową gra ... » więcej 2018-12-15, godz. 09:30 Praski Jarmark w pigułce / Pražský vánoční trh v kostce Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla pokochali wyjazdy do Czech. Rano wsiadają w autobus MZK, jadą zwiedzać, kupić pamiątki, zjeść knedliki albo smażony ser i wieczor ... » więcej 2018-12-08, godz. 09:30 W Polsce – strażacy, w Czechach – hasiči / V Polsku - strażacy, v Česku - hasiči Odwiedzają się przy okazji świąt państwowych, zapraszają wzajemnie na zawody i jubileusze. Dyskutują o nowych systemach linii ssawnych i zmianach w regulamina ... » więcej 2018-12-01, godz. 09:30 Legendy Księstwa Nyskiego / Legendy Niského knížectví Jednym z kierunków naszych wyjazdów zagranicznych zimowych jest Ramzová. Gdy następnie wjedziemy kolejką krzesełkową na Šerák, możemy wybrać się na pieszą węd ... » więcej 2018-11-24, godz. 09:30 Destynacja Turystyczna na polsko-czeskim przygraniczu / Turistická destinace na česko-polském pohraničí Po czeskiej stronie granicy Euroregion Pradziad z dużym powodzeniem prowadzi dla gestorów turystyki z okolic Jesenika, Bruntala i Krnova Destynację Turystyczn ... » więcej 2018-11-17, godz. 09:30 Najważniejsza w życiu jest harmonia / V životě je nejdůležitější harmonie Jedną z październikowych audycji poświęciliśmy kobietom mieszkającym na Opolszczyźnie. Opowiadały o tym, co dla nich ważne, z czym najtrudniej jest im się mie ... » więcej 2018-11-10, godz. 09:30 Bogactwo za Morawską Bramą / Bohatství za Moravskou bránou Podczas koncertu w Studiu „M” im. SBB, 26 października, zaproszeni słuchacze spotkali się z zespołem „Chwila Nieuwagi i Kubą Blokeszem, by posłuchać programu ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »