Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Praski Jarmark w pigułce / Pražský vánoční trh v ...
2018-12-15, 09:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Praski Jarmark w pigułce / Pražský vánoční trh v kostce

Praski jarmark w pigułce [fot.Agnieszka Pospiszyl]
Praski jarmark w pigułce [fot.Agnieszka Pospiszyl]
Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla pokochali wyjazdy do Czech. Rano wsiadają w autobus MZK, jadą zwiedzać, kupić pamiątki, zjeść knedliki albo smażony ser i wieczorem wrócić do domu. Przez cały rok odwiedzają w ten sposób różne miasta u naszych południowych sąsiadów, ale w grudniu na ich celowniku znajdują się tylko one – jarmarki bożonarodzeniowe.
Prawie 50 osób zdecydowało się odwiedzić świąteczny jarmark w stolicy Czech, Pradze. To największe tego typu miejsce w tym kraju. I jednocześnie najdłużej trwające – od połowy listopada, do połowy stycznia. Jakie nietuzinkowe prezenty można tam kupić? Co Czesi serwują jako świąteczny specjał? Czy gorący trdelnik pasuje do medviny czy raczej ponczu? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych, w naszej relacji z wycieczki na praski jarmark świąteczny.
Posłuchaj audycji MOST z 15.12.2018
Poslouchej pořad MOST z 15.12.2018
Pražský vánoční trh v kostce
Obyvatele Kędzierzyna-Koźle jsou nadšení z výletů do ČR. Ráno nastoupí do autobusu MZK a jedou obdivovat památky, nakupovat dárky, dát si knedlík nebo smažený sýr a večer se vracejí domů. Po celý rok tím stylem navštěvují různá města naších jižních sousedů, ale v prosinci zaměří jen na ně jediné - vánoční trhy.
Skoro 50členná skupina se rozhodla navštívit vánoční trh v hlavním městě Praze. Je to největší toho druhu atrakce v celém státě. A současně je i nejdéle trvajícím trhem - od poloviny listopadu až do poloviny ledna. Jaké nevšední dárky tam lze sehnat? Co Češi servírují jako vánoční specialitu? Zda se horký trdelník více hodí k medovině nebo k ponči? Odpovědi na ty a další otázky najdete v naše relaci z výletu na pražský vánoční trh.

Zobacz także

2019-03-16, godz. 09:30 Wyjątkowe sanktuarium trzech narodów / Výjimečný svatostánek tří národů Czy Czesi to naród niewierzący? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w Zlatych Horach. Kustoszem tamtejszego sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki jest Polak, ... » więcej 2019-03-09, godz. 09:30 Od tajemnic ceramiki po wspólne programowanie / Od tajemství keramiky po společné programování Gminy Bierawa i czeskie Markvartovice od kilku lat ściśle ze sobą współpracują. Realizowali już razem projekty sportowe, artystyczny i turystyczne. Piłkarze u ... » więcej 2019-03-02, godz. 09:30 Pies najlepszym przyjacielem sportowca / Pes nejlepším přítelem sportovce Tomasz Radłowski z Bierawy od kilkunastu lat biega ze swoimi psami po lasach i łąkach. Nie chodzi o zwykły spacer z czworonogami, on z tego zrobił sport. A o ... » więcej 2019-02-23, godz. 09:30 Znam historię, kulturę i życie codzienne naszych sąsiadów – Czechów / Znám historii, kulturu a každodenní život našich ... Młodzież ze szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z województwa opolskiego wzięła udział w konkursie na najciekawszą prezentację multimedialną pt. „Znam his ... » więcej 2019-02-16, godz. 09:30 Piosenka Turystyczna a Trampska Hudba Jaromir Nohavica, Wabi Daněk, Čechomor, Adéla Jonášová czy Marien – to tylko niektórzy wykonawcy, jakich można było usłyszeć podczas koncertów „Trampsk ... » więcej 2019-02-09, godz. 09:30 Siatkarska współpraca / Spolupráce volejbalistů W Zespole Szkół w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi od lat w czasie ferii zimowych odbywa się turniej piłki siatkowej uczniów szkół wiejskich. Biorą w nim udz ... » więcej 2019-02-02, godz. 09:30 Kraina Świętej Anny / Krajina sváté Anny Stowarzyszenie Kraina Świętej Anny skupia 10 gmin z 3 powiatów województwa opolskiego: krapkowickiego, strzeleckiego i opolskiego. Dzięki ich działaniom przez ... » więcej 2019-01-26, godz. 09:30 Międzynarodowi przewodnicy / Mezinárodní průvodci Około 40% turystów odwiedzających znajdujące się w Bastionie św. Jadwigi w Nysie Centrum Informacji Turystycznej to Czesi. Czym interesują się nasi południowi ... » więcej 2019-01-19, godz. 09:30 Łączy nas kultura / Pojí nás kultura W dobie internetu coraz łatwiej jest poznawać czeską kulturę nawet nie wychodząc z domu. Coraz częściej na Opolszczyźnie goszczą zespoły muzyczne czy teatry z ... » więcej 2019-01-12, godz. 09:30 Czeskie propozycje dla narciarzy biegowych / Česká nabídka pro běžkaře Czeskie szlaki są jak co roku wyśmienicie przygotowane do uprawiania turystyki narciarskiej. Wiedzą o tym doskonale członkowie Klubu Turystyki Narciarskiej dz ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »