Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Polsko-czeskie wesele / Polsko-česká svatba
2018-08-18, 09:30 Autor: Ewelina Rusin-Różycka (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Polsko-czeskie wesele / Polsko-česká svatba

Polsko-czeskie wesele [fot. Adam Kotliński]
Polsko-czeskie wesele [fot. Adam Kotliński]
Po studiach Aleksandra postanowiła przeprowadzić się do Czech. Mieszkała u czeskich znajomych i od nich uczyła się języka. Na wspólnej imprezie poznała Tomasa. Zaczęli się spotykać, chodzić do kina, do restauracji, na koncerty. Był opiekuńczy i pomocny w trudach związanych z mieszkaniem w obcym kraju. I mimo bariery językowej rozumieli się jak nikt inny. Po półtora roku bycia razem Tomas poprosił Aleksandrę o rękę, cytując przy tym słowa Edwarda z filmu „Zmierzch”: „Aleksandro, Małgorzato. Slibuju, že tě budu milovat navěky. Jeden každý den věčnosti. Vezmeš si mě?” – „Aleksandro, Małgorzato. Przyrzekam kochać Cię przez całą wieczność - każdego dnia wieczności z osobna. Czy wyjdziesz za mnie?”. W audycji MOST jesteśmy na ich polsko-czeskim weselu.
Posłuchaj audycji MOST z 18.08.2018
Poslouchej pořad MOST z 18.08.2018
Polsko-česká svatba

Po studiích se Aleksandra rozhodla odcestovat do ČR. Bydlela u českých známých a učila se od nich češtinu. Na nějakém mejdanu potkala Tomáše. Začali randit, chodit do kina, do restaurace, na koncerty. Pomáhal jí s problémy spjatými s žitím v cizí zemi. A přes jazykovou bariéru si začali vzájemně rozumět jako málo kdo. Po roku a půl společného života Tomáš požádal Aleksandru o ruku a u toho citoval slova Edvarda s filmu Stmívání: „Aleksandro, Małgorzato. Slibuju, že tě budu milovat navěky. Jeden každý den věčnosti. Vezmeš si mě?". Pořad MOST bude přítomen u jejich polsko-české svatby.

Zobacz także

2019-02-16, godz. 09:30 Piosenka Turystyczna a Trampska Hudba Jaromir Nohavica, Wabi Daněk, Čechomor, Adéla Jonášová czy Marien – to tylko niektórzy wykonawcy, jakich można było usłyszeć podczas koncertów „Trampsk ... » więcej 2019-02-09, godz. 09:30 Siatkarska współpraca / Spolupráce volejbalistů W Zespole Szkół w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi od lat w czasie ferii zimowych odbywa się turniej piłki siatkowej uczniów szkół wiejskich. Biorą w nim udz ... » więcej 2019-02-02, godz. 09:30 Kraina Świętej Anny / Krajina sváté Anny Stowarzyszenie Kraina Świętej Anny skupia 10 gmin z 3 powiatów województwa opolskiego: krapkowickiego, strzeleckiego i opolskiego. Dzięki ich działaniom przez ... » więcej 2019-01-26, godz. 09:30 Międzynarodowi przewodnicy / Mezinárodní průvodci Około 40% turystów odwiedzających znajdujące się w Bastionie św. Jadwigi w Nysie Centrum Informacji Turystycznej to Czesi. Czym interesują się nasi południowi ... » więcej 2019-01-19, godz. 09:30 Łączy nas kultura / Pojí nás kultura W dobie internetu coraz łatwiej jest poznawać czeską kulturę nawet nie wychodząc z domu. Coraz częściej na Opolszczyźnie goszczą zespoły muzyczne czy teatry z ... » więcej 2019-01-12, godz. 09:30 Czeskie propozycje dla narciarzy biegowych / Česká nabídka pro běžkaře Czeskie szlaki są jak co roku wyśmienicie przygotowane do uprawiania turystyki narciarskiej. Wiedzą o tym doskonale członkowie Klubu Turystyki Narciarskiej dz ... » więcej 2019-01-05, godz. 09:30 Jak na narty - to do Czech! / Lyžování jen v ČR! Na Opolszczyźnie miejsc gdzie można poszaleć na zjazdówkach niestety nie ma. Za to tuż za miedzą są czeskie ośrodki narciarskie. Od wielu lat Polacy upodobali ... » więcej 2018-12-29, godz. 09:30 Czeskie przysmaki na sylwestrową zabawę / Silvestrové oslavy s českými dobrotami Czesi, tak jak i Polacy, lubią domówki. Impreza w gronie znajomych, we własnym domu, bez względu na okazję – przywitanie Nowego Roku, urodziny czy inne święto ... » więcej 2018-12-22, godz. 09:30 Nasze Boże Narodzenie / Naše "Boże Narodzenie" Vánoce – to czeki odpowiednik świąt Bożego Narodzenia. Tuż przed świętami postanowiliśmy się przyjrzeć tradycjom, które są kultywowane za naszą południową gra ... » więcej 2018-12-15, godz. 09:30 Praski Jarmark w pigułce / Pražský vánoční trh v kostce Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla pokochali wyjazdy do Czech. Rano wsiadają w autobus MZK, jadą zwiedzać, kupić pamiątki, zjeść knedliki albo smażony ser i wieczor ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »